A Duna árterében eddig nem észleltek olyan vadon élő állatokat, amelyek a száj- és körömfájás jeleit mutatnák | ma7.sk

Az erdei állatok számára különleges időszakot hozott a Dunaszerdahelyi és Komáromi járásban kialakult száj- és körömfájás járvány. Az erdőjárás tilalma lehetőséget biztosít számukra, hogy zavartalanul nevelhessék kölykeiket, míg az emberek túlnyomó többsége fegyelmezetten betartja a járványügyi előírásokat. A vadászat is már hetek óta tilos, és a helyzet akár hónapokig is eltarthat. Kíváncsiak voltunk, hogyan mutatkozik meg a tavaszi erdő ebben a helyzetben, és hogy találtak-e már fertőzött vadakat. Erről beszélgettünk Bodó Károly természetőrrel és természetfotóssal, aki a Duna menti ártérben végzi munkáját.
Közel egy hónapja történt, hogy Szlovákiában széleskörűen elterjedt a száj- és körömfájásjárvány. Az első lépések között szerepelt az erdőjárás tilalma, ami nem meglepő, tekintve, hogy az őzek, szarvasok és vaddisznók mind páros ujjú patások, így különösen érzékenyek a kórokozóra. Jelenleg az erdőkbe és árterekbe kizárólag a megfelelő engedéllyel rendelkező szakemberek léphetnek be.
- osztja meg portálunkkal.
Megjegyzi, szerencsére a legtöbben betartják az erődjárási tilalmat, csak elvétve találkoznak emberekkel az ártérben. Őket felszólítják, hogy hagyják el a területet. Minden lejárónál táblákat, szalagokat helyeztek el, tehát a tilalom - szó szerint - szembejön. Ám még így is akad, aki megszegi...
Hogy meddig tart még ez a korlátozás, azt Bodó Károly szerint előre látni nagyon nehéz, de az erdei állatok mindenképpen a nyertesei ennek. Nyugalomban telnek napjaik, az erdő rég nem tapasztalt harmóniát áraszt. Nincs ott az ember, aki bizony zavaró tényező, főleg tavasszal, a vadak és madarak szaporodási időszakában.
Ám, ha a vadászati tilalom túl sokáig elhúzódna, abból akár még gondok is lehetnének.
Részletesen kifejti, de gyorsan hozzáteszi, hogy a kilövési feltételek terén nincs tapasztalata, hiszen ez a vadászok szakértelme.
Zárásként szeretném kifejezni optimizmusomat, hogy hamarosan mögöttünk hagyhatjuk a járványt, és fokozatosan minden visszatér a megszokott kerékvágásba.