A lakosság foglalkoztatottsági és anyagi helyzetének megítélése kedvezőbb, mint az inflációval kapcsolatos érzékelésük. + Videó.


Hamarosan érkezik a második negyedéves hazai GDP-adat, ami a várakozások szerint nagyon enyhe bővülést mutathat. Az év egészében egy százalék lehet a magyar gazdasági növekedés üteme.

A várt eredményekhez képest gyengébben szerepelt az első negyedév, azonban a második negyedévre vonatkozó GDP-adatok enyhe növekedést jelezhetnek. Az előrejelzések szerint a gazdasági növekedés üteme az év végére elérheti az egy százalékot. A lakosság és a vállalatok optimizmusa az előttünk álló évvel kapcsolatban jelentősen megnövekedett, szemben a korábbi időszak pesszimistább hangulatával - nyilatkozta Koncz Péter, a Századvég Makrogazdasági Üzletág szenior elemzője.

A Századvég júniusi konjunktúrakutatása azt mutatja, hogy a vállalatok gazdasági hangulata enyhe javulást mutatott, hiszen 0,9 indexponttal emelkedett májushoz képest, jelenleg -16,5 ponton áll. Ezzel szemben a lakossági index kis mértékben csökkent, 0,8 ponttal, és most -18,8 ponton található. Az intézet 2019 óta folytatja ezt a kutatást, és azóta számos izgalmas változást figyelhetünk meg a gazdasági tendenciákban.

"Kezdetben pozitív tartományban volt mindkét alindex, majd a koronavírus-járvány idején V-alakú mozgásokat, nagy bezuhanásokat és gyors felpattanásokat láthattunk. Az elmúlt egy évben megszakadt a 2023 óta tartó lassú, de erősödő javuló trend, és ebben az időszakban, a reálfolyamatokhoz hasonlóan, egy oldalazást tapasztalunk" - mondta Koncz Péter.

A vállalati oldalon a legpozitívabb jel, hogy a cégek a kereslet bővülésére számítanak a következő egy évben, ami akár az új beruházásaikat is támogathatja. Emellett a vállalatok nyolcvan százaléka nem tervez változtatást a munkaerő-állományában, de a fennmaradó húsz százalékban is többségben vannak a létszámbővítést, mint a leépítést tervezők.

A lakosság körében a foglalkoztatottság és a pénzügyi helyzet megítélése lényegesen kedvezőbb szinten van, mint az inflációval kapcsolatos érzékelés. A lakosság kétharmada továbbra is hét százalékot meghaladó inflációt tapasztal, ami jelentősen eltér a KSH által közzétett tényleges árnövekedéstől. Koncz Péter hozzátette, hogy a következő évre vonatkozóan a lakosság inflációs várakozásai már alacsonyabb szinten alakulnak.

Related posts