A lakáspiac új irányokat mutat az építőipar számára.


A rendelési mutatók nem igazán teljesítettek kedvezően, hiszen az újonnan megkötött szerződések mennyisége elmaradt a 2024 márciusában várttól. Ugyanakkor érdemes megemlíteni, hogy a teljes szerződésállomány 3,8 százalékkal meghaladja az egy évvel ezelőtti szintet.

Az ágazatot 2025 második felétől egyre erősebben megtámaszthatják az Új Gazdaságpolitikai Akcióterv építőipart és lakáspiacot érintő intézkedései, azonban a kilátások szempontjából az uniós források akadozása, a nagy állami beruházások elhalasztása és a gazdasági szereplők borús jövőképe miatti kapacitás bővítések visszafogása negatív tényező, írja a monitorblog.hu.

Az Új Gazdaságpolitikai Akcióterv 21 pontja közül 10 kapcsolódik a lakáspiachoz és építőiparhoz, mely által a szektor lendületet kaphat. Az épületek felújításának anyagigénye miatt a gyártók kapacitáskihasználtsága javulhat, ill. az építési vállalkozók megrendelésállománya és munkaerőigénye is növekedésnek indulhat, leginkább a KKV szektorban.

A korábban kibocsátott magas kamatozású állampapírok utáni kamatkifizetések, illetve a lejáratok és visszaváltások egy része az ingatlanpiacra csatornázódik át, ami szintén élénkítően hathat az építőiparra. Ugyanakkor az ágazat helyzetét az EU támogatások hiánya nehezíti, így az állami és önkormányzati beruházások csak korlátozott volumenben tudnak megvalósulni, illetve a gazdasági környezet miatt nehézségei miatt a nagyvállalatok is visszafogták beruházásaikat.

Az ÉVOSZ (Építési Vállalkozók Országos Szakszövetség) legfrissebb felmérése rávilágít arra, hogy 2024-re az építőipari cégek felénél csökken az árbevétel, és a következő évben is csupán a vállalkozások negyedének van reménye a növekedésre. A 2025-re vonatkozó várakozások szerint a megkérdezettek csupán 11,1%-a lát lehetőséget a javulásra, míg a válaszadók több mint fele, 52%-a a jövedelmezőség csökkenését prognosztizálja.

A válaszadók körében a legfőbb nehézséget a megrendelések hiánya jelenti, amit a résztvevők 82%-a említett. Ezt követi a tisztességtelen verseny, míg a gazdasági szabályozás kiszámíthatatlansága a harmadik legnagyobb problémaként jelentkezik. A lánctartozások mértékét a válaszadók 45%-a úgy látja, hogy nőtt a partnereik között. A kitörési lehetőségek közül a lakásépítés és lakásfelújítás területén mutatkozik a legnagyobb potenciál.

Related posts