A szakemberek véleménye szerint a nárcisztikus személyek leggyakrabban ezt a manipulációs technikát vetik be.
A nárcisztikus egyének mesterien manipulálják környezetüket, és ügyesen vonják magukra mások figyelmét.
A nárcisztikus személyiségzavarban szenvedő egyének gyakran önzőnek vagy felsőbbrendűnek mutatkoznak, ami mögött valójában egy törékeny önértékelés rejtőzik. Legyen szó romantikus kapcsolatokról, barátságokról, vagy akár szülő-gyerek dinamikáról, a nárcizmus és a bántalmazás észlelése nem mindig egyszerű feladat. Most felfedjük a leggyakoribb manipulációs módszereket, amelyeket ezek a személyek gyakran alkalmaznak, hogy fenntartsák a látszólagos kontrolt és dominanciát.
Különösen a romantikus kapcsolatokban gyakran előfordul, hogy a nárcisztikus partner bőségesen árasztja el a másikat ajándékokkal és dicsérő szavakkal. Ez első pillantásra vonzó lehet, ám sajnos sokszor a manipuláció első jeleit is magában hordozza. Figyelmeztető jel lehet, ha a kapcsolat kezdetén, mindössze néhány nap vagy hét leforgása alatt már megjelenik a szerelmi vallomás, vagy az „én szeretlek” kifejezés. Miután a nárcisztikus biztosította magának a partnerét, a korábbi áradozások helyét átveszi a bírálat és az érzelmi bántalmazás, így a kapcsolat dinamikája drámaian megváltozik.
Ez egy manipulatív taktika, hogy magához vonzza a kiszemelt személyt, amikor a valóságban nem ismerik egymást
– fogalmazott meg Erika Turner, párkapcsolati szakértő.
A nárcisztikus egyének számára komoly kihívást jelenthet, ha a partnerük önálló, független személyiségként létezik. Az ilyen kapcsolatokban a nárcisztikus gyakran arra törekszik, hogy a másikat az általa megálmodott ideális formába öntse. Ennek következményeként a partnerben idővel önbizalomhiány alakulhat ki, és számos érzelmi szenvedést élhet át.
A kapcsolat kezdetén máris figyelmeztető jelek mutatkozhatnak, ha egy nárcisztikus személy megpróbálja átvenni az irányítást, akár a legapróbb részletek felett is, mint például a partner étkezési szokásai vagy ruházata. Ha a másik fél véleményt mer mondani, könnyen lehet, hogy a nárcisztikus gúnyolódásának célpontjává válik.
A pszichológiai manipuláció egyik különleges megnyilvánulása az, amikor valaki szándékosan kétségeket ébreszt egy másik személyben, ezzel arra ösztönözve őt, hogy megkérdőjelezze saját emlékeit, észlelését és érzéseit. Ez a folyamat rendkívül romboló hatással bírhat, és sajnos a nárcisztikus személyek gyakran kiválóan alkalmazzák ezt a módszert, mivel ügyesen játszanak az áldozatuk érzelmeivel és önértékelésével.
A gázlángozás jelensége már a párkapcsolatok kezdetén is megjelenhet, de rokoni és baráti viszonyokban is előfordulhat. Ez a manipulációs technika, amely a védekezés és a hibáztatás kombinációján alapul, súlyos önbizalomhiányt és zűrzavart idézhet elő az áldozat elméjében. Az érintettek gyakran kétségek között hánykolódnak, ami megnehezíti számukra a helyzet reális megítélését.