A világ öt leglenyűgözőbb pályaudvara, ahol még a várakozás is felejthetetlen élmény 1. **Nyugati Pályaudvar, Budapest** – A főváros szívében található épület igazi ékszerdoboz. A gyönyörű architektúrája, a lenyűgöző üvegkupola és a díszes belső terek ne
Fedezd fel a világ öt legelbűvölőbb pályaudvarát, amelyek látványa és atmoszférája egyszeri élményt nyújt! Ezek a helyszínek nem csupán közlekedési csomópontok, hanem igazi építészeti csodák is, amelyeket érdemes személyesen is megtapasztalni.
A legszebb pályaudvar címéért számos vasútállomás versengett, de csak öt kiválóság érdemelte ki a legszebbek közé való bekerülést. A neves Prix Versailles idén is átadta építészeti és formatervezési díjait, és öt olyan pályaudvart is elismertek, amelyek nem csupán funkciójukat végzik kiemelkedően, hanem esztétikai élményt is nyújtanak a látogatók számára.
A vállalat idei díjátadója keretében a vonatállomások mellett például olyan repülőtereket, múzeumokat és egyetemi épületeket is kiemelt, amik egyszerre innovatívak és fenntarthatók, de fontos szempont volt az is, hogy megfelelően illeszkedjenek környezetükhöz. A vágány mellett, kérjük, vigyázzanak: érkeznek a világ legszebb vasútállomásai!
A Schafberg hegy Ausztriában a lenyűgöző panorámája és könnyű elérhetősége révén szinte túlzott népszerűségnek örvend. A legendás vasút, amely 1893 óta üzemel, körülbelül 6 kilométert tesz meg Sankt Wolfgang im Salzkammergut és a 1783 méter magas Schafberg csúcsa között. A felfedezés izgalma itt kezdődik és végződik, hiszen az állomás nem csupán a különféle szolgáltatásokkal várja az utazókat, hanem lenyűgöző kilátást is kínál a Wolfgangsee gyönyörű vizére és a környező hegyekre.
A második helyezett egy ausztráliai állomás, a melbourne-i Bell Station, amely lenyűgöző módon tükrözi a város urbanizációs fejlődését. A vállalat értékelésében hangsúlyozták a Melbourne-ben végbement építészeti átalakulásokat, és a Bell Station, modern dizájnjával, igazán figyelemre méltó példája ennek a trendnek. A színes ablakok különleges atmoszférát teremtenek a belső terekben, míg a sziklákra emlékeztető külső megjelenése és a környező őshonos növények harmóniában állnak Ausztrália természeti szépségeivel, így tökéletesen megjelenítve a kontinens jellegzetességeit.
A dobogó harmadik fokára New York hatalmas állomása, a Grand Central Madison állhatott fel. A Long Island Rail Road legnagyobb bővítéseként számontartott kolosszális komplexum egy kész mérnöki csoda, amely mintegy 43 méterrel a Park Avenue alatt terül el. Míg a pályaudvar egyértelműen a technikai bravúrok előtt tiszteleg, szintén ki kell emelni a csarnokokban található művészeti megoldásokat: a változatos kiállításban a digitális művek (Poetry in Motion) hatalmas LED-képernyőkön köszönnek vissza, de a Grand Central Madisont járva állandó fotókiállítással, élő koncertekkel, valamint a legmodernebb technológiai rendszerekkel is találkozhatunk.
A Peking Főpályaudvar, amely 1959 óta várja az utazókat, egy impozáns vasúti fejpályaudvar a kínai főváros szívében. Ekkoriban Kína népessége megközelítőleg 670 millió főt számlált, ami magyarázza az épület monumentális méreteit. Az állomás építészete a klasszikus kínai stílus jegyében készült, ugyanakkor az építőknek és mestereknek a szűkös forrásokkal kellett gazdálkodniuk, így egyedi megoldásokkal kellett élniük a tervezés és kivitelezés során.
Külső megjelenése hűen visszatükrözi az adott korszak építészeti irányvonalát. Az állomás jelentős forgalmat bonyolít, hiszen számos távolsági vonat érkezik északról és délről egyaránt. Az impozáns épület megvalósítása kevesebb mint három év alatt zajlott, melyhez összesen 4000 munkás járult hozzá, akik több mint 60 000 tonna acélt és 490 000 köbméter betont használtak fel.
Nem csupán Budapest rendelkezik lenyűgöző 4-es metróállomásaival, hanem Nápoly is büszkélkedhet egy különleges helyszínnel: a Chiaia - Monte di Dio metróállomással. Ez a megálló a nápolyi metró 6-os vonalán található, és egyedi tervezése révén a mitológia világába kalauzolja az utasokat. Minden szinthez egy-egy istenség és szín kapcsolódik, így a látogatók felfedezhetik a mitikus elemek gazdag palettáját. A bejáratot egy impozáns, 24 karú Jupiter-szobor díszíti, amely már önmagában is figyelemfelkeltő látvány. A mélyben, a fehér és kék árnyalatokkal játszó kút Neptunusz istenének állít emléket, varázslatos atmoszférát teremtve a metró utasai számára. A 12 méter átmérőjű, lefelé ívelő lépcsősor mentén Ovidius híres sorai köszönnek vissza: "Est in aqua dulci non invidiosa voluptas", ami azt jelenti, hogy "a tiszta víznél nincs gyönyörűbb". Ez a különleges élmény teszi a Chiaia - Monte di Dio állomást a nápolyi közlekedés egy igazán művészi szegletének.