"Asszony által jött a világra" - Ferenc pápa homíliája Szűz Mária, Isten Anyja ünnepén - Vatican News


Szűz Mária istenanyaságának ünnepe ismét elvezet bennünket Karácsony misztériumához, Jézushoz. Mária az a kapu, amelyen keresztül Krisztus belépett a világba - tanította szentbeszédében Ferenc pápa.

Január elsején, a Béke 58. Világnapján a Szentatya kiemelte, hogy az emberi élet méltóságának helyreállítása mindannyiunk felelőssége, és hogy az "asszonytól született" élet mindenekelőtt a béke civilizációjának alapját képezi. Ferenc pápa buzdított minket, hogy szenteljük Szűz Máriára, Isten Anyjára a világot, hogy lehetőséget kapjon az újjászületésre, és hogy végre kibontakozhasson a béke minden nép számára a földön.

Egy új esztendő hajnalán, amelyet az Úr ajándékozott nekünk, szívünket és tekintetünket Máriára irányítjuk. Ő, mint édesanya, segít bennünket a Fiával való kapcsolatunk mélyebb megértésében, mesél nekünk Jézusról, és elvezet minket a megváltás titkához, a Karácsony csodájához. Ferenc pápa homíliájában ezzel a gondolattal indított, majd a jubileumi szent év fontosságára utalva, Szent Ambrus szavait felidézve így folytatta: "Mária az a kapu, amelyen keresztül Krisztus belépett a világunkba". A szentleckére hivatkozva Szent Pál galatákhoz írt leveléből idézett, ahol az Apostol e misztérium lényegét a következőképpen fogalmazza meg: "Isten elküldte Fiát, aki asszonytól született" (Gal 4,4). E szavak ma is mélyen rezonálnak szívünkben, emlékeztetve bennünket arra, hogy Jézus, a mi Üdvözítőnk, a test gyarlóságában nyilvánul meg. A pápa ezt követően az "asszonytól született" kifejezéshez fűzött további gondolatokat, hangsúlyozva annak jelentőségét.

Az „asszonytól született” kifejezés mélyen gyökerezik a Karácsony ünnepében, amikor is az Ige testet öltött. Pál apostol hangsúlyozza, hogy Isten valóban egy emberi méhen keresztül vált emberré, asszonytól született. A pápa rámutatott, hogy napjainkban sokakat, még a keresztényeket is, elragadhat a kísértés, hogy egy elvont, homályos fogalomként definiálják Istent, amely csupán egy múló jó érzéshez kapcsolódik. Jézus, a mi Üdvözítőnk azonban nem elvont; Ő konkrét valóság, egy asszony fiaként született, arccal, névvel, testtel és vérral bíró lény. Arra hív minket, hogy személyes kapcsolatot építsünk vele. Jézus az Atyától származik, de Szűz Mária méhében öltött testet. Az egek magasságából jött, mégis a föld mélységében él; Isten Fia, de emberfiává lett. Ő, a mindenható Isten képmása, a törékenység formájában érkezett közénk. Bár bűntelen volt, Isten értünk „bűnné tette azt, aki bűnt nem ismert” (2Kor 5,21). Asszonytól született, és így lett egy közülünk; éppen ezért képes minket üdvözíteni – hangsúlyozta a Szentatya.

Asszonytól született – ez a kifejezés nem csupán Krisztus emberségét hirdeti, hanem azt is, hogy Ő a testi gyarlóságban ölt testet. Egy asszony méhében érkezett el a világra, és úgy született, mint bármely más teremtmény, egy gyermeki törékenységében mutatva meg magát. Éppen ezért, amikor a pásztorok sietve elindulnak, hogy saját szemükkel lássák az angyal által bejelentett csodát, nem találkoznak semmi fényűzővel vagy grandiózussal, csupán "Máriát, Józsefet és a jászolban fekvő kisdedet" (Lk 2,16) láthatják. Egy gyámoltalan, apró csecsemő várja őket, aki az édesanyja gondoskodására, pólyára, tejre, simogatásra és szeretetre szorul. A pápa Montforti Grignon Szent Lajost, a XVIII. századi francia domonkost idézi, aki a rózsafüzér apostolaként hirdette, hogy az isteni Bölcsesség "bár megtehette volna, nem akarta magát közvetlenül az embereknek adni, hanem inkább a Boldogságos Szűzön keresztül érkezett el". Szent Lajos hangsúlyozza, hogy Jézus nem a tökéletes, felnőtt ember képében jött a világra, hanem szegény, kisgyermekként, aki édesanyja szeretetére és gondoskodására szorul (Értekezés Szűz Mária igazi tiszteletéről, 139). Jézus egész élete során megmutatja Isten választását a kicsinység és rejtettség mellett. Soha nem engedett az isteni hatalom csábításának, hogy nagy jeleket tegyen, vagy másokra kényszerítse magát, ahogyan az ördög javasolta. Ehelyett Isten szeretetét az emberség szépségén keresztül tárta fel, közöttünk élve, osztozva a mindennapi élet fáradalmaiban és álmaiban, együttérzést tanúsítva a testi és lelki szenvedések iránt. Megnyitja a vakok szemét, és bátorítja az eltévelyedetteket. Az együttérzés, amely Isten három alapvető tulajdonsága – irgalmasság, közelség és együttérzés – Jézus törékeny emberségén keresztül válik láthatóvá, bemutatva egy gondoskodó Istent, aki figyel a gyengék és rászorulók életére.

Nagyon szép arra gondolni, hogy Mária, a názáreti leány mindig visszavezet bennünket Fia, Jézus misztériumához. Emlékeztet bennünket arra, hogy Jézus testben jön el, és ezért az a kiváltságos hely, ahol találkozhatunk vele, elsősorban a saját életünk, saját törékeny emberségünk, és azoké, akik nap mint nap elmennek mellettünk - mondta Ferenc pápa, majd a következő tanításokat erősítette meg Máriához, Isten Anyjához fohászkodva: Krisztus az Atyától származik, de egy asszony méhéből született, Ő az idő Ura, de szerető jelenlétével itt van a mi korunkban, még ebben az új évben is, Ő a világ Üdvözítője, de minden emberi arcban találkozhatunk vele, és keresnünk kell őt. Isten Fia kicsivé tette magát, hogy egy édesanya karjaiba vegye, és ma is eljön mindazokban, akiknek ugyanilyen gondoskodásra van szükségük: minden nővérben és fivérben, akikkel találkozunk, és akiknek szükségük van a figyelemre, a meghallgatásra, a gyengédségre - szögezte le a Szentatya.

Bízzuk tehát ezt a most kezdődő új esztendőt Máriára, Isten Anyjára, hogy hozzá hasonlóan mi is meg tudjuk találni Isten nagyságát az élet kicsinységében; hogy megtanuljunk gondoskodni minden teremtményről, aki asszonytól született, mindenekelőtt az élet drága ajándékának őrzésével, mint ahogyan Mária teszi ezt: őrizzük meg az életet az anyaméhben, őrizzük meg a gyermekek, a szenvedők, a szegények, az idősek, a magányosok, a haldoklók életét. Ezen a napon, a Béke Világnapján ezt a Mária anyai szívéből áradó meghívást, mindannyiunknak el kell fogadnunk - hangsúlyozta a Szentatya, utalva az élet ápolására, a sérült élet gondozására szóló meghívásra. Megállapította, hogy a méltóság helyreállítása minden "asszonytól született" életében a béke civilizációja építésének meghatározó alapja. Ferenc pápa idézett a Béke 58. világnapjára írt üzenetéből és megismételte kérését: "Komoly munkával mozdítsák elő az emberi élet méltósága iránti tiszteletet, a fogantatástól a természetes halálig, hogy minden ember szerethesse saját életét, és reménnyel tekintsen a jövőbe" (Üzenet a béke LVIII. világnapjára, 2025. január 1.).

Mária, Isten Anyja és a mi szeretetteljes Anyánk, éppen ott vár ránk a jászol mellett. Ahogy a pásztorok is megtapasztalták, ő ismét megmutatja nekünk az Istent, aki meglep minket, és nem csupán az ég csillogásában, hanem a jászol egyszerűségében érkezik közénk. Bízzuk rá ezt az új jubileumi évet, és bízzuk rá mindazt, ami a szívünkben él: kérdéseinket, aggodalmainkat, szenvedéseinket, örömeinket. Kérjük, hogy Szűz Mária ölelje át az egész világot, hogy megújulhasson, és hogy végre a béke hajtásai bontogassák szárnyaikat a föld minden népe számára. Végezetül, a pápa emlékeztetett az efezusi zsinatra, amikor Isten szent népe a templomban háromszor is felkiáltott: "Isten Szent Anyja!"

Related posts