Bakondi György véleménye szerint a magyar határt embercsempész bűnszervezetek nyomás alatt tartják.

A miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója szerdán a TV2 Mokka című műsorában arra hívta fel a figyelmet, hogy az illegális migránsok között csupán egy csekély hányad található, aki valóban menekült státuszt keres. Hangsúlyozta, hogy csak kevesen próbálnak meg hivatalosan menedékjogot kérni, amihez elengedhetetlen a személyazonosító okmányok bemutatása és az állításaik hitelesítése, hogy igazolják: valóban menekültként érkeztek.
Bakondi György közölte, hogy a legfrissebb adatok szerint a tavalyi 870 illegális migránssal szemben idén mintegy ötezret fogtak el a déli határokon, vagyis ötszörös a növekedés, mégis néhány száz fő az, aki Szerbiában, a magyar nagykövetségen benyújtja a menekültkérelmét.
A jelentős növekedés kapcsán elmondta, hogy a balkáni útvonalon tavaly a magyar és szerb rendőrök közös fellépésének köszönhetően sikerült kiszorítani az embercsempész bűnbandákat, ami új irányba terelte az addig a magyar határt terhelő migrációs mozgásokat. Az utóbbi időszakban azonban a szerb rendőrség aktivitása csökkent, így az embercsempész hálózatok ismét megjelentek, folyamatos nyomást gyakorolva a magyar határra.
A főtanácsadó felhívta a figyelmet arra, hogy az állampolgársági háttér sokszínű, főként Afganisztánból származó egyénekkel, de mostanában afrikai migránsok is megjelentek a görög szigeteken és a szárazföldi Görögország területén.
Bakondi György rámutatott, hogy Magyarországgal párhuzamosan egyre több európai országban tapasztalható a határellenőrzés szigorítása. Emellett a határon történő menekültté nyilvánítás kérdése is egyre aktuálisabbá válik. Ugyanakkor az alkalmazott gyakorlatok ellentmondanak annak a migrációs paktumnak, amely tavaly került elfogadásra az Európai Parlamentben.
Véleménye szerint ennek a jelenségnek az alapja abban rejlik, hogy Európa számos országában a lakosság kezdte elveszíteni a türelmét az érkezők magas számával, valamint azok gyakran agresszív viselkedésével szemben. A tartózkodásuk számos negatív következménnyel jár a közbiztonságra és a mindennapi életminőségre nézve, és mostanra ez a kérdés politikai szempontból is egyre nagyobb jelentőséggel bír.
A főtanácsadó egy figyelemreméltó új jelenségről számolt be, amely szerint Pakisztánból afgán menekülteket szállítanak Németországba. Kifejtette, hogy ezzel a módszerrel sikerül megkerülniük a szervezett bűnözést, amely az illegális migráció terén jelentős haszonra tesz szert, és a személyazonosság ellenőrzése mellett érkeznek Európába. Bár ez bizonyos értelemben előrelépésnek számít, a tanácsadó hangsúlyozta, hogy ez nem jelenthet végleges megoldást. Szerinte a legfontosabb a külső határok szigorú védelme és az illegális bevándorlás teljes visszaszorítása.