Donald Trump szövetségese önként vállalta a bűnösséget, de végül elkerülte a börtönbüntetést.

Steve Bannon, Donald Trump egykori tanácsadója kedden bűnösnek ismerte el magát egy New York állami bíróság előtt, ahol az amerikai-mexikói határfal építésére irányuló adománygyűjtéssel kapcsolatos vádakkal szembesült. A vádalku keretében három év feltételes szabadlábra helyezést kapott. Közben Trump két egykori vádlotttársával kapcsolatos eljárásokat is megszüntettek.
Steve Bannon, a War Room című népszerű podcast házigazdája, nemrégiben jogi nehézségekkel nézett szembe, amikor pénzmosás és összeesküvés gyanújával vádolták. A vádak szerint 2019-ben megtévesztette azokat az adományozókat, akik több mint 15 millió dollárral támogatták a We Build the Wall (Mi építjük a falat) nevű magánadománygyűjtő kampányt, amely Donald Trump első elnöki mandátuma alatt valósult meg.
Bannon korábban ártatlannak vallotta magát, és márciusban állt volna bíróság elé. A manhattani ügyészség vádirata szerint Bannon azt ígérte az adományozóknak, hogy a pénzüket Trump falának építésére fordítják, valójában azonban több százezer dollárt átirányított az akció vezetőjének, Brian Kolfage-nak a zsebébe. Kolfage 2022 áprilisában bűnösnek vallotta magát csalás és adócsalás vádjában, jelenleg 4 év 3 hónapos börtönbüntetését tölti.
Steve Bannon, aki 2016-ban Donald Trump elnökválasztási kampányának irányításáért felelt, 2017 nyaráig a Fehér Ház vezető stratégájaként tevékenykedett. Az útjaik azonban végül különváltak, miután súlyos nézeteltérések merültek fel közöttük. Bannon nem habozott vádakat megfogalmazni, amikor hazaárulással illette Trump fiát, amiért az oroszokkal folytatott tárgyalásokat a választások során. Emellett Ivanka Trumpot is bírálta, akit "butának" titulált, "mint a föld" kifejezéssel illetve őt.
Mint emlékezetes, manhattani szövetségi ügyészek 2020-ban hasonló indokkal emeltek vádat Bannon ellen, de Trump a Fehér Házban töltött utolsó óráiban kegyelmet adott neki. Az állami büntetőeljárásba, mely most vádalkuval zárult, viszont nincs beleszólása az elnöknek.
A Reuters jelentése szerint a vádat ejtették Trump két munkatársa, Walt Nauta, az inas, valamint Carlos De Oliveira, az ingatlanmenedzser ellen.
akik eredetileg az elnökkel együtt ültek a vádlottak padján titkosított dokumentumok jogosulatlan birtoklása miatt.
Az ügy kiindulópontjaként Jack Smith különleges ügyész lépett fel, aki a Capitolium ostroma kapcsán is eljárást indított a republikánus elnökjelölt ellen. Smith azonban végül mindkét eljárást megszüntette, miután Trump győzelmet aratott a novemberi választások során. Az ügyész érvelése szerint a jogi hagyományok alapján nem állhat bíróság elé hivatalban lévő elnök szövetségi vádemelés keretében.
Az ügyészek eredetileg azt jelezték, folytatni kívánják a büntetőpert Nauta és De Oliveira ellen, akiket az igazságszolgáltatás akadályozásával vádoltak. Trump hivatalba lépése után azonban a dél-floridai ügyvivő ügyész, aki átvette az ügyet Smith-től, kérte a fellebbviteli bíróságot, hogy ejtse az eljárást.