Bóka János kifejezte, hogy Magyarország elkötelezett a Budapesti Nyilatkozatban foglaltak megvalósítása iránt, amely az európai versenyképesség fokozását célozza.
Magyarország azt szeretné látni, hogy az Európai Unió Tanácsának soros lengyel elnöksége lépéseket tesz az európai versenyképesség erősítését horizontális szempontból megközelítő Budapesti Nyilatkozatban foglalt célkitűzések megvalósítására - jelentette ki Bóka János, az európai uniós ügyekért felelős miniszter Brüsszelben kedden.
Az EU-tagországok általános uniós ügyekért felelős minisztereinek tanácskozását követően nyilatkozva Bóka János hangsúlyozta, Magyarország azt is szeretné, hogy a lengyel elnökség - melynek prioritása az Európai Unió bővítése - az erőfeszítéseket folytatva erősítse a magyar uniós elnökség alatt a Nyugat-Balkánnal kapcsolatban vett lendületet.
Magyarország azt várja a lengyel elnökségtől, hogy folytassa azt a magyar kezdeményezést is, amely a jogállamiság, az átláthatóság és a korrupció elleni küzdelem kérdéseit az Európai Unió intézményeinek tekintetében is napirendre veszi - tette hozzá az európai uniós ügyekért felelős miniszter.
- Formáld át a szöveget úgy, hogy csak a tiéd legyen - javasolta.
Hangsúlyozta: a biztonsági szempontok bevezetése erőteljesebb formában indokolt, egyebek mellett a migrációs válság kezelésével összefüggésben az Európai Unió külső határainak a védelme esetében. Ez a lengyel törekvés a magyar kormány álláspontjával is egyezik - mondta Bóka János, aki fontosnak nevezte ugyanakkor, hogy ugyanazok az elvárások és normák érvényesüljenek az Európai Unió valamennyi külső határterületén, ideértve a Magyarország által védett külső határokat is.
A miniszter hangsúlyozta, hogy a közös mezőgazdasági politika és az ellátásbiztonság szempontjából elengedhetetlen egy erősebb lengyel biztonsági megközelítés alkalmazása.
Az olyan kiemelt jogalkotási dossziékkal kapcsolatban, mint a gyermekek kárára elkövetett szexuális visszaéléssel szembeni fellépés, Bóka János úgy fogalmazott: "azt várjuk a lengyel elnökségtől, hogy folytassa a magyar elnökség jogalkotási előkészítő tevékenységét".
A jogállamiság témájában a miniszter hangsúlyozta, hogy ösztönözte a lengyel elnökséget, folytassa a magyar kezdeményezést, amely a jogállamiság, az átláthatóság és a korrupcióellenes harc kérdéseit is prioritásként kezeli az Európai Unió intézményei szintjén.
- nyilatkozta Bóka János, majd kiemelte: ez a már amúgy is gyengült hitelű európai jogállamisági eljárások megbízhatóságát kérdőjelezi meg.
A miniszter a "nap híreként" említette, hogy az Európai Bizottság zöld politikájának megerősítése érdekében bizonyos forrásokat civil szervezetek lobbitevékenységének finanszírozására használt fel a tagállamokban és az uniós intézmények keretein belül. Ezzel kapcsolatban hangsúlyozta, hogy ez alapvető kérdéseket vet fel az európai politikai döntéshozatal átláthatóságával kapcsolatban. E kérdések folyamatos napirenden tartása elengedhetetlen – tette hozzá.
Bóka János végezetül elmondta, a jogállamisági felülvizsgálati ciklusban Magyarország részéről beszámolt a legutóbbi, az igazságszolgáltatással, a médiapluralizmussal, az alkotmányos berendezkedéssel, civil társadalommal kapcsolatos fejleményekről. A magyar viszonyok alapos ismerete, illetve a kettős mércét elkerülő általános európai megközelítés elengedhetetlen a jogállamisági párbeszéd értelmes folytatásához.
Ezen a területen még sok tennivaló van, mind az Európai Bizottság, mind pedig a tagállami képviselők részéről - tette hozzá nyilatkozatában az európai uniós ügyekért felelős miniszter.