A napelemek fejlődése hihetetlen ütemet vett, és Magyarország most már az élvonalban találja magát.

Az utóbbi hónap során a magyar naperőművek összesített beépített kapacitása átlépte a 8000 megawattot. A zöldenergia elterjedése hozzájárult ahhoz, hogy az idei év első félévében a villamosenergia-felhasználás importaránya 20 százalék alá csökkent. Ezt az Energiaügyi Minisztérium (EM) tette közzé a keddi Facebook-bejegyzésében.
A tárca megfogalmazása szerint Magyarország élenjáró szerepre tör a zöldenergia termelésében és -tárolásában.
Tavaly - 25 százalékkal - Magyarországon képviselte a világon a legnagyobb hányadot a napenergia az áramtermelésben.
A Nemzetközi Megújuló Energia Ügynökség legfrissebb éves jelentése alapján elmondható, hogy 2015 és 2024 között Magyarország a legnagyobb növekedést mutatta a megújuló energiaforrások beépített teljesítménye terén Európában, hiszen ez a teljesítmény több mint nyolcszorosára nőtt.
Az óriási zöldenergia-kapacitásnak köszönhetően 2025 első felében az importszaldó a tavalyi év azonos időszakához viszonyítva közel 25 százalékos csökkenést mutatott, és a bruttó villamosenergia-forgalomban 20 százalék alatt maradt. Ezt az információt az EM osztotta meg.
Hozzátették: az idei második negyedév teljesítménye kiemelkedően pozitív képet mutatott. Az importhányad áprilisban csupán 10%, májusban 13,5%, míg júniusban 13,7% volt. A tavalyi legmagasabb értékhez, az áprilisi 15,4%-hoz viszonyítva tehát három egymást követő hónapban is kedvezőbb arányokat regisztrált a Mavir.
A zöldenergia-termelési képességek felfutásának köszönhetően a belföldi igények kiszolgálásán túl
Az ország egyre inkább növeli az exportálható áram mennyiségét, ami folyamatosan bővülő lehetőségeket teremt a nemzetközi piacon.
A kormány már eddig is több pályázaton összesen 180 milliárd forinttal támogatta a családokat és vállalkozásokat energiatárolók létesítésében. A délidei csúcstermelési időszakban előálló többlet a korszerű eszközök alkalmazásával a kora esti csúcsfogyasztási időszakra félretehető, még hatékonyabbá és kifizetődőbbé téve a tiszta energiahordozók hasznosítását - hívta fel a figyelmet a tárca.
A Jedlik Ányos Energetikai Program keretein belül nemsokára elindul egy új pályázati lehetőség, amely az ipari energiatárolók fejlesztését hivatott támogatni. A program összesen 50 milliárd forintos keretösszeggel várja a jelentkező cégeket - tette közzé az EM hivatalos bejegyzése.