Buda és Pest között jelentős különbség mutatkozik a négyzetméterárak terén, hiszen közel 40%-os eltérés figyelhető meg.


Egyre jobban nyílik az árolló a főváros budai és pesti oldalának ingatlanpiacán. A 2024-es tranzakciók alapján közel 40 százalékkal magasabb az átlagos négyzetméterár a Duna jobb partján, az ingatlanvásárlásra fordított összeg átlagában pedig 41 millió forintos különbség jelentkezik a két városrész között. Hiába drágábbak a budai oldal lakásai és házai, a megfizethetőbb otthonokat kínáló Pest az átlagos ingatlanméretet illetően 17 négyzetméterrel elmarad a budai átlagtól a Duna House értékesítési adatai szerint.

Az ingatlanvásárlás dilemmája a fővárosban mindig is aktuális téma volt. A potenciális vevők gyakran vacilálnak, hogy inkább a megfizethetőbb pesti kerületekben keressenek otthont, vagy a drágább, de természetközelibb és csendesebb budai lokációk között válogassanak. A választás során fontos figyelembe venni a személyes preferenciák mellett a két városrész földrajzi sajátosságait is. Érdemes átnézni az egyes kerületek ingatlankínálatának mennyiségét és sokszínűségét, valamint a négyzetméterárak alakulását is, mivel a Buda és Pest közötti árkülönbségek az utóbbi időszakban egyre szembetűnőbbé váltak.

Az ingatlanpiac Buda és Pest között egyre inkább szélesedő árollót mutat, ami figyelemre méltó trendet jelez. Máté Ferenc, a Duna House vezérigazgató-helyettese kifejtette, hogy míg 2023-ban a budai ingatlanok átlagos ára harmadával volt magasabb, addig a 2024-es eladások alapján ez a különbség már megközelíti a 40 százalékot. A budai ingatlanpiac tavalyi adatai szerint a középérték 2023-hoz képest 9 százalékkal drágult, így elérte az 1,18 millió forintot. Ezzel szemben a pesti oldalon az átlagos ár 5 százalékos emelkedést követően körülbelül 850 ezer forintra rúgott, figyelembe véve az összes ingatlantípust. A tranzakciók során a két terület között megfigyelhető értékbeli eltérés is figyelemre méltó. Míg 2023-ban csupán 27,7 millió forint volt az eltérés a Duna két partján, addig tavaly a budai vásárlók körülbelül 41 millió forinttal többet költöttek ingatlanvásárlásra, ami közel 80 százalékos eltérést jelent a pesti átlaghoz képest.

A tranzakciók számát illetően a pénztárcabarát megoldások terén a pesti kerületek domináltak, hiszen az ingatlanközvetítők közreműködésével 2024-ben az ott eladott otthonok 77%-a a főváros ezen részén található. Bár a pesti oldal alacsonyabb négyzetméterárakat kínál, a Duna House ügyfelei mégis kisebb lakásokra kötöttek üzleteket: a tavalyi év zárult ügyletei alapján az átlagos ingatlanméret 62 négyzetméterre rúgott, szemben a budai kerületek közel 80 négyzetméteres átlagával.

A vásárlók mind a két területen zömében, 68-70 százalékban használt téglaépítésű ingatlanra szerződtek. Ezekért a lakásokért Pesten átlagosan 935 ezer forintot fizettek a vevők, míg Budán átlagosan 1,2 millió forint volt a téglalakások négyzetméterára. A panellakások a pesti tranzakciók 16 százalékát tették ki, négyzetméterenként 776 ezer forintos kiadást jelentett a megvásárlásuk, míg a szűkebb lakásszámmal rendelkező budai lakótelepek ingatlanjaiért 895 ezer forint/m-t kértek az eladók. Budán és Pesten is 12-12 százalékos arányban voltak jelen az értékesített ingatlanok között a saját kerttel rendelkező házak, a legjelentősebb, 74 százalékos árkülönbség ennél az ingatlantípusnál jelentkezett: míg a pesti házak átlagosan 600 ezer forint körüli négyzetméteráron találtak tulajdonosra, addig Budán 1 millió forint feletti átlagot mért esetükben a Duna House.

A legmagasabb árszint a főváros mindkét oldalán egységesen az új projektek lakásainál figyelhető meg: a 2024 negyedik negyedévében értékesített új ingatlanok esetében Budán átlagosan 2,1 millió forintos négyzetméterárat kellett megfizetni, míg a szélesebb újlakás-kínálatot kínáló pesti oldalon az átlagos négyzetméterár körülbelül 1,3 millió forintot tett ki.

Related posts