A nyugdíjpénztárak folyamatosan digitalizálódnak és fejlődnek, alkalmazkodva a modern technológiai kihívásokhoz.

Az önkéntes nyugdíjpénztári tagok száma újabb mérföldkőhöz érkezett 2025 első negyedévében: már több mint 1 millió ember tesz félre a nyugdíjas éveire ezen a konstrukción keresztül. Az idei év első három hónapjában a befizetések is soha nem látott magasságokba emelkedtek, és az éves hozam elérte a 12 százalékot. A pénztárak a digitális megoldások fokozott alkalmazásával próbálják még vonzóbbá tenni szolgáltatásaikat, melyben a weboldalaikon elérhető kalkulátorok kulcsszerepet játszanak.
Az önkéntes egészségpénztárak és nyugdíjpénztárak iránti érdeklődés folyamatosan növekvő tendenciát mutat, ami a lakosság öngondoskodási hajlandóságának fokozódását jelzi. Érdekes módon, a nyugdíjpénztárak taglétszámának csökkenése 2024 harmadik negyedévében végre megállt, és a következő év első negyedévében már egyértelmű növekedésnek indult.
Az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ) legfrissebb statisztikái alapján a nyugdíjpénztárak taglétszáma elérte az 1,048 milliót. Az idei év során minden negyedévben új rekordot állítottak fel a nyugdíjpénztári hozzájárulások terén, és az első negyedév adatai is figyelemre méltó növekedést mutatnak. A tagok összesen 26,5 milliárd forintot takarítottak meg, ami 15 százalékos emelkedést jelent az előző negyedévhez viszonyítva. A trend világosan jelzi, hogy egyre többen készülnek tudatosan a nyugdíjas éveikre.
A munkáltatói hozzájárulások is számottevően, 10%-os mértékben emelkedtek, így eljutottak a 11,4 milliárd forintos szintre. A munkáltatók a befizetések 30%-át vállalják magukra, ami azt jelenti, hogy a pénztári vagyon jelentős részét továbbra is a tagok saját megtakarításaikból képezik.
2025 első negyedévében a nyugdíjpénztárak várhatóan 0,8 százalékos hozamot könyvelhetnek el. Ez a számadat azt jelenti, hogy a tagsági vagyon a tavalyi év végéhez képest lényegében stabil maradt, és továbbra is 2 200 milliárd forint körül mozog. Érdemes megjegyezni, hogy az egy évvel korábbi szinthez viszonyítva a pénztári megtakarítások 12 százalékkal nőttek a negyedév végére.
Lényeges megemlíteni, hogy a nyugdíjpénztári megtakarítások esetében, ha azokat nyugdíjaskorig megőrizzük, a hozamok teljes mértékben mentesülnek a kamatadó és a szociális hozzájárulás alól. Ezen felül, évente lehetőség nyílik arra, hogy a befizetett összeg 20%-át, maximum 150 ezer forintot adóvisszatérítés formájában visszaigényeljük a pénztári számlánkra.
A növekvő ügyfélállomány kiszolgálása miatt az önkéntes pénztárak digitalizációja is mind inkább felgyorsul: a választást megkönnyítendő több nyugdíjpénztár működtet például kalkulátort, biztosít online belépést és bankkártyás kifizetést.
Az OTP Nyugdíjpénztár lehetőséget biztosít online belépésre, így a tagok kényelmesen nyomon követhetik megtakarításaik fejlődését a portálon. Emellett a kártyás befizetés is elérhető, ami ideális választás azok számára, akik tranzakciós illeték nélkül szeretnék növelni a vagyonukat.
Az OTP Nyugdíjpénztár két különböző kalkulátort kínál a felhasználók számára. Az egyik kalkulátor a befizetések és a választott portfólió figyelembevételével számolja ki a várható vagyont a nyugdíjkorhatár elérésekor. A másik kalkulátor arra fókuszál, hogy ha valaki havi nyugdíj-kiegészítést szeretne kapni – azaz a megtakarításait járadék formájában kívánja felvenni –, akkor ehhez havonta mekkora összeget kellene félretennie. Az OTP emellett egy kérdőív segítségével is támogatja az ügyfeleit abban, hogy megtalálják a számukra legmegfelelőbb portfóliót.
Az Allianz Nyugdíjpénztár lehetőséget biztosít az online belépésre és kártyás befizetésekre is. Az Allianz innovatív kalkulátora egyetlen felületen jeleníti meg az adott befizetés mellett várható nyugdíjpénztári megtakarítást, és kiszámítja, hogy ez milyen mértékű járadékot jelentene, amennyiben a tag a nyugdíjkiegészítést választaná az egyszeri kifizetés helyett.
Az Aranykor Nyugdíjpénztárnál a tagok számára számos modern kényelmi szolgáltatás érhető el. Az online belépés és a kártyás befizetések lehetősége mellett, egyszerűen foglalhatnak időpontot is az ügyintézéshez. Ráadásul, ha valaki a videópénztári ügyintézés mellett dönt, az otthonából is lebonyolíthatja a szükséges ügyeket. Az Aranykor kalkulátorának segítségével pedig könnyedén kiszámolhatók a pénztári megtakarítások és a járadék formájában felvett összegek is.
Az MBH Gondoskodás Nyugdíjpénztár szintén működtet kalkulátort a honlapján. Online belépésre és kártyás befizetésre itt is van lehetőség. A kalkulátorban az éves befizetett összeget kell megadni, ezt követően látható lesz a költséglevonások utáni nettó befizetés, valamint az ez alapján igényelhető adóvisszatérítés összege.
Az Allianz Nyugdíjpénztár kalkulátora lehetőséget biztosít arra, hogy megadjuk életkorunkat, aktuális nettó jövedelmünket, valamint a már meglévő és a tervezett havi megtakarításaink összegét. Ezen adatok alapján pontos képet kaphatunk arról, hogy mennyi pénz állna rendelkezésünkre a nyugdíjkorhatár elérésekor. A kalkulátor nemcsak a teljes megtakarítások, hanem a járadékok vonatkozásában is nyújt információt, továbbá figyelembe veszi a nominálértéket és a reálértéket is, így átfogóan segít a jövőbeni pénzügyi tervezésben.
Emellett lehetőség nyílik arra is, hogy megismerjük az első nyugdíj összegét, valamint azt, hogy ez milyen mértékű csökkenést jelent az utolsó munkabérhez viszonyítva.
Az önkéntes nyugdíjpénztárak kalkulátorai különböző platformokon eltérő módon működnek, és egyedi megközelítésekkel próbálják bemutatni a potenciális megtakarításokat. Ahhoz, hogy valóban átfogó képet kapjunk, célszerű egy független kalkulátort alkalmazni. Ez lehetővé teszi, hogy azonos feltételek mentén összehasonlíthassuk az adatokat, így könnyebben megtalálhatjuk a számunkra legkedvezőbb lehetőségeket.