Donald Trump kifejezte véleményét a Krím félszigetről, hangsúlyozva, hogy szerinte a terület Oroszország része marad. Az amerikai politikai tájban ez a megnyilvánulás újabb feszültségeket szülhet, hiszen a Krím státusza nemcsak Ukrajnát, hanem a nemzetköz

Donald Trump a Time magazinnak adott interjújában kifejtette véleményét az orosz-ukrán konfliktussal kapcsolatban, kijelentve, hogy szerinte Ukrajna játszotta a főszerepet a háború kitörésében. Szavai szerint a feszültség akkor kezdődött el, amikor Ukrajna elkezdte feszegetni a NATO-hoz való csatlakozás lehetőségét.
Az amerikai elnök a Krím-félsziget helyzetével kapcsolatban is kifejtette véleményét. Azt hangsúlyozta:
Kiemelte, hogy véleménye szerint nem ő, hanem Barack Obama volt az, aki átengedte a területet az orosz hatóságoknak. Szerinte Volodimir Zelenszkij, Ukrajna elnöke, és "mindenki más is tisztában van vele", hogy "a Krím már régóta az orosz fennhatóság alatt áll".
Oroszország 2014 óta tartja megszállás alatt a Krím-félszigetet. Az orosz csatlakozásról szóló népszavazás eredményét az Európai Unió tagállamai - köztük Magyarország - nem tekintik érvényesnek. A referendumot eddig csak néhány ország ismerte el, köztük Afganisztán, Kuba, Észak-Korea, Kirgizisztán, Nicaragua, Szudán, Szíria és Zimbabwe.
Recep Tayyip Erdogan török elnök tavaly ősszel arról beszélt, hogy vissza kellene adni a Krím-félszigetet Ukrajnának, mert aggasztja a területen élő tatárok helyzete.
Miután a sajtóban felröppentek a hírek arról, hogy az Egyesült Államok esetleg hivatalosan is elismeri a Krím Oroszország részeként, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kedden határozottan kijelentette, hogy nem fogják jogi értelemben sem elfogadni az orosz fennhatóságot a 2014-ben annektált terület felett, mivel ez ellentétes lenne az ukrán alkotmánnyal. E bejelentésének következményeként lemondta a londoni béketárgyalásokon való részvételét.
Szerdán az Egyesült Államok kormánya egy figyelemre méltó javaslatot terjesztett elő Ukrajna számára. Az elképzelések között szerepelt a Krím orosz fennhatóságának jogi elismerése, valamint az a lehetőség, hogy Oroszország megtarthatná a megszállt Luhanszk, Donyeck, Herszon és Zaporizzsja területeit. A javaslat arra is kitér, hogy Ukrajna nem csatlakozhatna a NATO-hoz, ám az EU-tagság lehetősége nem került teljesen kizárásra. Továbbá, az Egyesült Államok azt is felvetette, hogy mérlegelni kellene az Oroszországgal szembeni, 2014 óta érvényben lévő szankciók eltörlését.