A hús ára emelkedni fog: a szankciók következtében a hazai piacon is drágulás várható.

Jelentős árnyomás nehezedik a magyar és európai állattenyésztésre, miután az egyik legfontosabb takarmány-alapanyag, a lizin ára az év eleje óta megduplázódott. Az ugrásszerű áremelkedés már most érezhető hatással van a baromfi- és sertéshús termelés költségeire.
A drágulás okai között szerepel, hogy az Európai Bizottság 2024 januárjától ideiglenes vámtarifákat állapított meg a kínai lízinggyártók termékeire, amelyek mértéke 58,3 és 84,7 százalék között mozog. A védővámok végleges döntését az Európai Tanács július 11-én fogja meghozni – tájékoztatott az Agroinform.
Mint írják, a lizin egy nélkülözhetetlen, úgynevezett limitáló aminosav, amely kulcsszerepet játszik a sertések és a baromfik növekedésében, fejlődésében, valamint immunrendszerük megfelelő működésében. Az ipari állattartásban és takarmánygyártásban nélkülözhetetlen anyagot nagyrészt Kínából és Dél-Koreából importálja Európa, mivel a kontinens saját termelése nem fedezi a szükségleteket.
Az UBM takarmánygyártó és gabona- valamint fehérjenövény kereskedő cégcsoport nyilatkozata szerint a januárban életbe lépett ideiglenes vámok következtében a lizin ára drámaian, mindössze rövid idő alatt a kétszeresére nőtt. Ez már az év elején körülbelül 200 millió eurós többletköltséget rótt a kontinens takarmánygyártóira. Bustyaházai László, az üzletág vezetője hangsúlyozta, hogy a folyamatosan emelkedő alapanyagárakat a takarmánygyártók kénytelenek áthárítani a termékeik árára.
A lizin drágulása miatt a hazai piacon akár 3-4 százalékkal is emelkedhet a baromfi- és sertéshúsok kilónkénti ára.
Hozzátette: miután a védővám lehetősége más fontos takarmány-alapanyagok - köztök a valin és a kolin-klorid - kapcsán is felmerült, újabb áremelkedési hullámok indulhatnak el az élelmiszerpiacon.