Ez lehet az emberiség eddigi legjelentősebb felfedezése: bemutatkozik az első felvétel a világegyetem rejtélyes, sötét mélységeiből - Pénzcentrum.

A chilei Vera C. Rubin Obszervatórium, amely a világ legfejlettebb digitális kamerájával van ellátva, most bemutatta első lenyűgöző felvételeit. Ezek a képek páratlan lehetőséget kínálnak számunkra, hogy felfedezzük a világegyetem rejtélyes, sötét zugaiba.
Egy lenyűgöző képen hatalmas, színes gáz- és porfelhők táncolnak egy csillagkeletkezési térségben, 9000 fényév távolságra a Földünktől. Ez a teleszkóp forradalmasíthatja a világegyetemről szerzett tudásunkat – a tudósok úgy vélik, ha valóban létezik egy kilencedik bolygó a Naprendszerünkben, ez a teleszkóp már az első évben képes lesz felfedezni azt.
Az újonnan induló csillagászati projekt keretében egy korszerű obszervatórium fog működni, amely képes lesz észlelni a Föld közelébe érkező potenciálisan veszélyes aszteroidákat, valamint feltérképezni a Tejútrendszer titkait. Emellett fontos válaszokat adhat a sötét anyag rejtélyeivel kapcsolatban is. A BBC beszámolója szerint a következő tíz évben folyamatos megfigyelések zajlanak majd a déli égbolton, így hozzájárulva a csillagászat jövőjéhez.
A teleszkóp a lenyűgöző chilei Andokban, a Cerro Pachón csúcsán helyezkedik el, amely tökéletes hátteret biztosít a csillagok tanulmányozásához. Magas fekvése, valamint a rendkívül száraz és sötét légkör ideális feltételeket teremt a csillagászati megfigyelésekhez. Az obszervatórium egyedülálló háromtükrös dizájnja lehetővé teszi, hogy hatalmas mennyiségű fényt gyűjtsön össze, így a távoli égitestek lenyűgöző részleteit is megfigyelhetjük.
A teleszkóp belsejében elhelyezett kamera éjjelente tíz éven át, háromnaponta rögzíti az égboltot. A berendezés 1,65 x 3 méteres méretekkel és 2800 kg-os súllyal bír, emellett széles látómezőt kínál. Körülbelül 40 másodpercenként készít egy felvételt, összesen 8-12 órán keresztül minden éjszaka.
A kamera 3200 megapixeles (67-szer nagyobb felbontású, mint egy iPhone 16 Pro kamerája), olyan részletgazdag, hogy képes lenne egy golflabdát is lefotózni a Holdon. Egyetlen kép megjelenítéséhez 400 Ultra HD TV-képernyőre lenne szükség.
A világ számos tudósa fogja alaposan elemezni az adatáramlást, amely csúcsidőszakokban akár éjszakánként 10 millió riasztást is generálhat. A kutatás négy fő területre összpontosít: az égbolt dinamikájának feltérképezésére, a Tejútrendszer fejlődésének tanulmányozására, a Naprendszer részletes feltérképezésére, valamint a sötét anyag rejtélyeinek feltárására.
A teleszkóp legnagyobb ereje az állandóságában rejlik - ugyanazokat a területeket vizsgálja újra és újra, és minden észlelt változásról értesíti a tudósokat. Ez segíthet a Föld közelébe kerülő veszélyes objektumok, például aszteroidák észlelésében is.
A Vera Rubin teleszkóp révén a kutatók képesek lehetnek akár 1,2 millió fényévig is betekinteni az univerzumba, ami jelentős előrelépés a jelenlegi, körülbelül 163 000 fényéves megfigyelési határhoz képest. Ez a rendkívül erős teleszkóp nem csupán a távoli égitestek felfedezésében segíthet, hanem lehetőséget adhat arra is, hogy végre válaszokat kapjunk a Naprendszer kilencedik bolygójának létezésével kapcsolatos régóta húzódó kérdésekre, amely bolygó akár 700-szor távolabb is lehet a Földtől, mint a Nap.