Ezért néhány napon át áramszünet volt Paks egyes területein.


Az áramszolgáltató szakemberei különleges madárvédelmi projektet valósítottak meg a paksi szeméttelepen. Harminc oszlopon madárbarát fejszerkezetet alakítottak ki, így segítve a helyi madárpopuláció védelmét és támogatva a biodiverzitást.

Három gólya értelmetlen halálát okozta áramütés Hódmezővásárhelyen. Történetükről egy ott lakó számolt be a Délmagyar.hu-nak. Beszámolójából kiderül, hogy egy gólyapár jobb híján egy magasfeszültségű oszlop tetejére próbált fészket rakni, ez okozta a vesztüket. A harmadik egy úgynevezett kajtár gólya, vagyis egy már ivarérett, de még pár nélküli példány volt, amely megpróbálta "elszeretni" a tojót. Ám végül ő is áramütés áldozata lett. Annak érdekében, hogy ilyen esetek ne fordulhassanak elő, az egyik legnagyobb mértékű madárvédelmi beruházást végezték a közelmúltban az E.ON szakemberei a paksi szeméttelep környékén. Kedves Brigitta, az E.ON kommunikációs szakértője úgy tájékoztatott, hogy a paksi hulladéklerakó mellett futó hálózat harminc oszlopán, huszonöt tartó és öt feszítő oszlopon madárbarát átalakítását végzik el. Az oszlopok régi fejszerkezeteit új, madárbarát fejszerkezetre cserélik. Erre azért van szükség, mert a nyíltszíni szemétlerakók környéke rendkívül népszerű a gólyák és más ragadozómadarak körében, innen biztonsággal távol tartani őket még madárelterelő eszközökkel sem lehet, ezért fontos, hogy a hálózat környékén biztonságos környezetben fészkelhessenek.

A madárbarát fejszerkezet egy olyan innovatív eszköz, amelyet kifejezetten a madarak védelme és megfigyelése érdekében terveztek. Ez a különleges szerkezet a természetbarát megoldások jegyében készült, és számos olyan funkcióval bír, amelyek segítik a madarak biztonságát, miközben a természetkedvelők számára lehetővé teszi a madarak élőhelyének megismerését. Az anyaghasználata környezetbarát, és a forma kialakítása is figyelembe veszi a madarak természetes szokásait. A madárbarát fejszerkezet nem csupán egy eszköz, hanem egy híd a természet és az ember között, amely támogatja a madarak életét és hozzájárul a biológiai sokféleség megőrzéséhez.

Kedves Brigitta kifejtette, hogy mitől válik madárbaráttá egy fejszerkezet. A hagyományos fejszerkezetű oszlopon a madarak, miközben nyújtózkodnak, könnyen elérhetik a feszültség alatt álló részeket a szárnyaikkal. Annak érdekében, hogy ez a veszély ne állhasson fenn, az új fejlesztések során a földelt és a feszültség alatt lévő elemek elhelyezését úgy optimalizálják, hogy minimalizálják annak valószínűségét, hogy egy 150-160 centiméter szárnyfesztávolságú madár elérje ezeket a kritikus területeket.

Related posts