Ezt már nem szabad csinálni az év végén: csak így kezdődhet szerencsésen az új esztendő.
Néhány tevékenységre érdemes alaposan felkészülni, mielőtt elérkezik december 31-e, mert ha nem tesszük, az új év nem biztos, hogy annyi boldogságot tartogat majd számunkra.
Szilveszter és új év környékén számos hagyomány és szokás veszi kezdetét, amelyek közül sok nem csupán a fogyasztásról vagy a beszerzésről szól. Sokkal inkább arra helyezi a hangsúlyt, hogy milyen dolgokat érdemes elkerülni, hogy a következő év valóban sikeres és boldog lehessen.
Vannak olyan tevékenységek, amelyeket nem hagyhatunk figyelmen kívül, különösen az óév utolsó napján és az új év első reggelén. Ebből a szempontból a szilveszter előtti napokban érdemes elvégezni a szükséges előkészületeket. Sok esetben a babonák és hagyományok miatt halasztanak el bizonyos dolgokat, míg másoknál egyszerűen nem megfelelő az időzítés. Előfordulhat az is, hogy bizonyos feladatokat egyszerűen nem tudunk elvégezni. Akár hiszünk a babonákban, akár nem, jó, ha tisztában vagyunk néhány alapvető hagyománnyal, amelyek segítenek eligibilisen megélni ezt az időszakot.
Mielőtt elérkezne az új év, ezt még fontos elintézni.
A legtöbben igyekeznek minél hamarabb letudni a kötelezettségeiket, bizonyos szükségesszerű tevékenységeket azonban a lehető legkésőbb kell elvégezni ahhoz, hogy zavartalan legyen az új év indulása.
A karácsonyi időszak után különösen fontossá válik a mosás, hiszen a sok ünnepi tevékenység után a ruhák tisztítása elengedhetetlen. Azonban a népi hiedelmek szerint december 31-én már nem szabad ezzel foglalkozni, sőt, még a szárítón is tilos hagyni a nedves textileket. Ezért célszerű előre gondolkodni, és már az ünnepek előtt elvégezni a mosást, hogy az új év kezdetén ne kelljen ezzel bajlódni.
A következő évben elkerülhetjük a pénzügyi balszerencsét, ha az év utolsó napján nem adunk kölcsön. A babona szerint az ilyen napon végzett anyagi tranzakciók negatívan befolyásolják a következő hónapokat, ezért érdemes tartózkodni a kölcsönkéréstől is. Manapság ez a gyakorlat sokszor nehezen kivitelezhető, de az óév utolsó napját érdemes úgy eltölteni, hogy ne költekezzünk. Sokan próbálják ezt a hiedelmet figyelembe venni, és ezért december 31-én inkább otthon maradnak, hiszen sok bolt is zárva tart ezen a napon, így könnyebb elkerülni a vásárlásokat.
A takarítás kétségtelenül fontos része az év végének, de december 31-én ezt már érdemes elkerülni. Például a hűtő kiürítése kifejezetten tilos, hiszen ezzel megakadályozhatjuk a következő év bőséges termését. Az étkezéshez kapcsolódó hagyományok is érdekes szabályokat diktálnak: a szárnyasok, mint például a csirke, elűzhetik a szerencsét, így ez a fogás nem kerülhet az ünnepi asztalra. Hasonlóképpen, a hal és a vadételek sem szerencsés választások, viszont a lencse január elsején kifejezetten kedvező, mivel gazdagságot szimbolizál.
A felújítási munkálatokat is be kell fejezni lehetőség szerint, vagy ha ez egyáltalán nem megoldható, legalább fel kell függeszteni, szintén azért, hogy ne sok munkával teljen majd az új év, bár ennek manapság praktikus okai is vannak: valószínűleg sok szomszéd háborodna fel, ha a pihenését a fúrógép hangja zavarná meg. Az már más kérdés, hogy este annál nagyobb a hangoskodás, amelynek egyébként szintén kulturális gyökerei vannak: ez ijeszti el a rossz szellemeket a hagyományok szerint.
Ha valaki vendégeket fogad, érdemes arra ügyelni, hogy először férfi lépjen be az otthonába. Ezt a hagyományt sokan napjainkban is komolyan veszik, olyannyira, hogy még az etikett más szabályait is háttérbe helyezik ennek érdekében.