A katasztrófavédelem felhívja a figyelmet: a tűzijáték nem csupán szórakozás, hanem komoly veszélyeket is rejthet.


A szilveszteri tűzijátékok biztonságos kezelésére hívta fel a figyelmet az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője, aki több értékes tanáccsal is szolgált a rendezvények résztvevőinek.

Mukics Dániel emlékeztetett, tavaly szilveszterkor 34 tűz keletkezett tűzijátékok következtében, a legtöbbször kigyulladt tuják, kukák miatt és tűzijáték égő maradványaihoz riasztották a tűzoltókat, de volt, ahol társasház erkélyére esett tűzijáték miatt keletkezett tűz. Több kutya is megrémült, beszorult valahová, a tűzoltóknak kellett kimenteniük őket.

A szóvivő kiemelte, hogy a tűzijátékokkal kapcsolatos tűzmegelőzés már a vásárlási folyamat során elkezdődik. Különösen fontos, hogy hol szerezzük be ezeket az eszközöket. Kerüljük el, hogy aluljáróban, piacon vagy akár csomagtartóból vásároljunk tűzijátékot, hiszen az ilyen módon beszerzett pirotechnikai termékek nem garantáltan felelnek meg a tűzvédelmi előírásoknak - figyelmeztetett a közleményében.

Az internetes vásárlás során kiemelten fontos, hogy alaposan megfontoljuk választásunkat. Ajánlott, hogy lehetőség szerint magyarországi cégektől rendeljünk, mivel ezek a termékek általában megfelelnek a hazai jogszabályoknak. A szilveszteri tűzijátékokat december 28. és 31. között lehet legálisan beszerezni, jellemzően a kijelölt árusítóhelyeken, mint például plázák és nagyobb üzletek parkolóiban felállított konténerekben. Ezeket az árusítóhelyeket a hatóságok rendszeresen ellenőrzik, így biztosak lehetünk abban, hogy szakképzett árusoktól vásárolhatunk, akik tűzvédelmi szempontból is megfelelő termékeket kínálnak.

A megvásárolt tűzijátékokat fontos, hogy biztonságos helyen tároljuk. Soha ne hagyjuk őket az autóban, és otthon is kerüljük el, hogy fűtőtestek vagy tűzhelyek közelében legyenek, mivel a hő hatására idő előtt aktiválódhatnak. A legjobb, ha olyan helyre zárjuk el őket, ahol nem éri őket közvetlen napfény, párás levegő, illetve ahol a gyermekek és háziállatok nem férhetnek hozzá. Továbbá, soha ne tároljuk őket éghető anyagokkal együtt. Ha esetleg bármelyik tűzijáték nedvességet kapott, azt ne használjuk fel, még akkor sem, ha már megszáradt; hibás működéshez vezethet. Fontos megjegyezni, hogy a tűzijátékokat nem szabad szétszedni, átalakítani vagy házilag összekötni, hiszen ez komoly balesetveszélyt jelenthet – figyelmeztetett a szóvivő.

Mukics Dániel hangsúlyozta, hogy a szilveszteri tűzijátékok használata december 31-én 18 órától másnap reggel 6 óráig engedélyezett. Minden egyes tűzijátékhoz tartozik egy használati útmutató, amely részletesen leírja a megfelelő indítási helyet, a gyújtás módját, a működés irányát, valamint a szükséges védőtávolságot. Fontos, hogy ezeket az utasításokat mindig alaposan átnézzük és maradéktalanul betartsuk. Soha ne irányítsunk tűzijátékot emberekre, állatokra, növényekre, járművekre vagy épületekre!

Ha erős a szél az év utolsó napján, inkább ne tűzijátékozzunk, a rakétákat ne indítsuk fák, vezetékek alól vagy közvetlenül épületek mellől - javasolta. A szilveszteri tűzijátékokat szabadtéren lehet felhasználni, ez lehet a saját kertünk vagy akár közterület is. Ne indítsunk tűzijátékokat társasházak ablakából, erkélyéről. Az elhasznált tűzijátékoknak a még forró maradványait ne dobjuk rögtön a kukába, mert azok és a mellettük álló autók, épületek gyakran emiatt gyulladnak meg.

A figyelemfelhívás érdekében fontos megjegyeznünk, hogy szilveszterkor ne kössük meg a kutyáinkat. Helyette inkább engedjük be őket a házba, és kapcsoljunk be nekik egy kis tévét vagy rádiót, hogy a hangos durrogások ne zavarják őket annyira. Nyugtassuk meg őket az este folyamán, hiszen szilveszter éjjel sok kutya elszökik, beszorul, vagy akár balesetet szenved, így gyakran a tűzoltóknak kell közbeavatkozniuk, hogy kiszabadítsák ezeket a bajbajutott állatokat - figyelmeztetett az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője.

Budapest bizonyos részein szilveszterkor nem engedélyezett a tűzijáték használata. További információkért kattints ide, és tudj meg többet a szabályozásról!

Related posts