Friss közvélemény-kutatás készült Majka botrányával és a Kneecap kitiltásával kapcsolatban – a válaszadók véleményei változatosak. A közvélemény reakciói tükrözik a társadalmi diskurzust és a zenei kultúra iránti érzékenységet. Tudd meg, mit gondolnak az

Egy frissen készült kutatás alapján intenzív diskurzus bontakozott ki a művészi szabadság határait illetően, valamint arról, hogy hol ér véget ez a szabadság, és mikortól beszélhetünk gyűlöletbeszédről. A politikai feszültségek a közönség soraiban is egyre inkább megnyilvánulnak.
Idén nyáron két esemény különösen nagy port kavart a fesztiválok világában: Majka debreceni koncertje és az északír Kneecap zenekar kitiltása. Az Europion friss felmérése alapján mindkét eset komoly diskurzusokat generált a közönség és a közélet képviselői körében, ahogyan azt a Blikk is megjegyezte.
A Kneecap körüli vitával kapcsolatban a válaszadók 49%-a már értesült a témáról, míg 20%-uk alaposabban is utánanézett az ügynek.
A Sziget fesztivál kapcsán megosztottak a vélemények: a válaszadók 39%-a úgy véli, hogy a koncertet le kellett volna mondani, míg 22%-uk szerint ezt nem lett volna szükséges megtenni. A kormány azon döntését, amely értelmében a zenekart kitiltották Magyarországról, a megkérdezettek 47%-a támogatta, 31%-a pedig ellenezte.
A fiatalabb generációk körében a szólásszabadság iránti elköteleződés sokkal kifejezettebb: a 16-29 éves válaszadók 46%-a úgy véli, hogy a Kneecap megnyilvánulásai elfogadhatóak a szólásszabadság keretein belül. Ezzel szemben 25%-uk azt tartaná helyesnek, ha a meghívásukat visszavonnák, míg 33%-uk a kitiltás mellett állt ki. Ezzel szemben a 60 év feletti korosztályban csupán 29% gondolja, hogy ezek a megnyilvánulások beleférnek a szólásszabadságba; 42% helyeselné a meghívás visszavonását, és a 40 év felettiek körében körülbelül a fele támogatja a kitiltás ötletét.
A politikai hovatartozás szempontjából is érezhetőek markáns eltérések.
és 73 százalékuk helyesli a kitiltást. A Tisza párt szavazói között megosztottabb a kép: 47 százalék a szólásszabadságot tartja elsődlegesnek, 34 százalékuk a meghívás visszavonását, ugyanennyien pedig a kitiltást is támogatták.
Majka debreceni koncertje körül jelentős viták bontakoztak ki. Egy friss felmérés alapján...
22 százalék szerint ez erőszakra buzdító jelenet volt, ezért elfogadhatatlan, 25 százalék pedig nem tudott vagy nem akart véleményt nyilvánítani.
A 60 év feletti korosztályban a megkérdezettek 28 százaléka úgy véli, hogy a teljesítmény elfogadhatatlan volt. Érdekes, hogy a pártpreferenciák ebben a kérdésben is markáns különbségeket tükröznek:
A Tisza-szavazók körében mindössze 4 százaléknyian tekintették felbujtásnak az előadást.
A válaszadók 64 százaléka szerint nőtt a politikai erőszakra vagy annak szándékára utaló kijelentések száma a közéletben. 72 százalékuk szerint ezeket a megnyilvánulásokat büntetőjogilag is szankcionálni kellene. A Tisza-szavazók 72, míg a kormánypártiak 83 százaléka egyetért ezzel.
A verbális erőszak különböző politikai oldalaktól való függő értelmezése is megmutatkozik a válaszokban. A kormánypárti válaszadók 64%-a inkább az ellenzéki szereplőket tartja felelősnek az ilyen megnyilvánulásokért, míg a Tisza-szavazók körében 81% úgy véli, hogy a kormányoldali politikusok is bőségesen hozzájárulnak ehhez a jelenséghez. A pártnélküli válaszadók között 38% a kormányoldalt, 18% az ellenzéket nevezte meg, míg 44% szerint pedig mindkét oldal képviselői megengedhetik maguknak az ilyen kijelentéseket.