Holnap egy óriási, futballpálya nagyságú meteorit fog elhaladni a Föld mellett.


A 2006 WB névre keresztelt aszteroida átmérője a NASA Földközeli Objektumokat Vizsgáló Központja (CNEOS) szerint 73 és 160 méter között lehet.

Ezzel az objektum nagysága így egy futballpályáéval vagy a Szabadság-szoboréval vetekszik.

Az égitest 892 ezer kilométeres távolságban halad majd el a Föld mellett, ami nagyjából kétszerese a Föld és a Hold közötti távolságnak. Bár ez elsőre távolinak tűnhet, csillagászati léptékkel mérve közelinek számít. A Föld szomszédjának tekinthető bolygó, a Vénusz, pályájának legközelebbi pontján is mintegy 38 millió kilométerre van tőlünk.

Az aszteroida várhatóan körülbelül 4,2 kilométer per másodperc sebességgel száguld el mellettünk, ami messze meghaladja egy átlagos puskagolyó sebességét, így elképesztően gyors mozgásnak számít.

Bármi is legyen a helyzet, hogy...

a 2006 WB nem jelent veszélyt a bolygónkra nézve, pályáját tekintve földközeli objektumnak, azaz NEO-nak (Near-Earth object) minősül.

A NASA legfrissebb jelentése alapján több mint 34 ezer földközeli aszteroidát azonosítottak eddig, ezek közül körülbelül 2300-at veszélyesnek minősítettek a Földhöz való közelsége miatt.

A szakértők véleménye alapján a közelgő aszteroidák mindegyike a Földhöz közeli objektumnak minősül, ám egyáltalán nem számítanak potenciális veszélyforrásnak.

Habár a hatalmas aszteroidák becsapódásának esélye rendkívül alacsony, egy ilyen esemény következményei katasztrofálisak lennének. Ben-Itzhak, a John Hopkins Egyetem amerikai professzora rámutat, hogy egy 140 méter átmérőjű égitest impactusa akár egy teljes város elpusztításához vezethet, míg az 1 kilométernél nagyobb objektumok globális szinten is jelentős hatással bírhatnak.

Related posts