Gulyás Gergely kifejtette, hogy a kormány szándéka, hogy a jövőben ne kelljen több karácsonyt a fegyverek árnyékában megélni!

Reális cél, hogy legalább a karácsonyi ünnepek napjaiban megvalósuljon az első fegyvernyugvás és tűzszünet az orosz-ukrán háborúban - közölte a Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön Budapesten, a Kormányinfón. Gulyás Gergely bejelentette, hogy harmincöt évre emeli a kormány a babaváró hitel felvételének korhatárát.
A miniszter beszámolt arról, hogy a szerdai kormányülés keretében a miniszterelnök, figyelembe véve a legfrissebb nemzetközi tárgyalások eredményeit, tájékoztatta a kabinetet a béke és a tűzszünet lehetőségeiről.
Kifejezte szándékát, hogy szeretnének egy jelentős fogolycserét végrehajtani, és a miniszterelnök mindent elkövetett annak érdekében, hogy karácsony napján legalább egy "első fegyvernyugvás és tűzszünet" valósuljon meg. Gulyás Gergely hozzátette: ennek van realitása, és nem kívánnak lemondani erről, még akkor sem, ha a jelenlegi ukrán kormányzat nyilvánvalóan bizonytalan a háború és a béke kérdésében, legalábbis addig, amíg az új amerikai elnök hivatalba nem lép.
Kifejezte reményét, hogy ennek ellenére az ukrán nép, valamint Európa és a világ számára is tudnak támogatást nyújtani. Rámutatott: mindenkinek az az érdeke, hogy minél előbb tűzszünet jöjjön létre, és hogy a békefeltételek érdemi kidolgozása előtt nem lehet ezt elérni.
A miniszter nyilatkozata alapján a közelgő hetekben, a magyar európai uniós elnökség hátralévő időszakában, a kormány minden tőle telhetőt meg fog tenni annak érdekében, hogy "szavaival, tetteivel és cselekedeteivel" támogassa a béke fenntartását.
Magyarország a világ azon ritka országai közé tartozik, amelyek a háború kirobbanása óta következetesen a béke mellett állnak ki, és ezt a törekvést még az európai uniós elnöksége során is a középpontba helyezte. Az utóbbi időszakban számos pozitív fejlemény történt, hiszen fél évvel ezelőtt Európában - Magyarország és a Vatikán kivételével - alig akadt olyan hang, amely a béke fontosságát hangoztatta. Mostanra viszont egyértelművé vált, hogy a béke iránti vágy mindenhol napirendre került. A magyar uniós célkitűzések sikerének megvalósulása nyilvánvaló, és azt is hangsúlyozta, hogy az amerikai polgárok bölcs döntése is elengedhetetlen volt ahhoz, hogy a béke eszméje végre valósággá válhasson.
A bukott szír elnök budapesti látogatása súlyos veszélyhelyzetet idézett elő, ám a helyzetet körülvevő álhírek teljesen megalapozatlanok - nyilatkozta a miniszter.
Gulyás Gergely kijelentette, hogy nem zárható ki, hogy az álhír mögött "nem csupán emberi butaság, hanem esetleg egy összehangolt titkosszolgálati akció is áll". Hozzátette, hogy jelenleg folyamatban van egy nemzetbiztonsági vizsgálat, amely várhatóan feltárja, hogy azok, akik az álhírt terjesztették, maguk is részt vesznek-e ebben a titkosszolgálati műveletben, vagy csupán "hasznos idióták", akiket más országok a saját érdekeik szolgálatába állíthatnak.
A miniszter nyilatkozata alapján a magyar titkosszolgálatoknak már vasárnap óta komoly erőfeszítéseket kellett tenniük, hogy megcáfolják az álhírt. Az álhír következményeként veszélybe kerültek a szíriai magyar külképviselet munkatársai, valamint az ott élő magyar állampolgárok. A budapesti szír követség védelme is prioritássá vált, és megnövekedett terrorkockázatra is fel kellett készülni - tájékoztatott Gulyás Gergely. Hozzátette, hogy a vizsgálat eredményéről az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságát is értesítik.
Gulyás Gergely hangsúlyozta, hogy a családok támogatásának fokozása és a vállalkozások megerősítése áll a jövő évi költségvetés középpontjában. Kiemelte, hogy a 2025-ös büdzsé, amelyet a következő pénteken fog ratifikálni az Országgyűlés, jelentős többletforrásokat biztosít szinte minden lényeges terület számára.
Kiemelte, hogy a következő év költségvetése biztosítja a rezsicsökkentés védelmét, valamint megőrzi és várhatóan növeli a nyugdíjak reálértékét. Emellett garantálja az ország fizikai biztonságát, amely elsősorban a határvédelemre vonatkozik. A cél továbbra is az, hogy megóvják Magyarországot az illegális migrációval szemben.
Elmondta, a családtámogatásokra 3750 milliárd forintot, az egészségügyre 3717 milliárd forintot, míg az oktatásra összesen 3876 milliárd forintot fordítanak.
A családtámogatások reálértéke ma, 2010-hez viszonyítva, figyelembe véve az infláció hatását, körülbelül két és fél szorosára nőtt.
Ismertetése szerint az egészségügyben jövőre 330 milliárd forintos, az oktatás területén pedig közel 500 milliárd forintos a jövő évi növekmény.
Gulyás Gergely azt mondta, a közszolgálatban dolgozók béremelése is folytatódik, bár az nem érint minden területet. Béremelést kapnak a vízügyi dolgozók, a tudománypolitikai ágazatban dolgozók, valamint a bírák és az igazságügyi dolgozók - részletezte. Utóbbi területről azt mondta, a hároméves bérmegállapodás alapján a bírák 48 százalékos emelést kapnak, a fogalmazók 82, a bírósági alkalmazottak pedig mintegy 100 százalékos emelésben részesülnek.
Közölte, ezekre a célokra a költségvetés úgy tartalmaz forrásokat, hogy közben csökken a hiány; reális a 3,7 százalékos hiánycél jövőre, ami azt jelenti, hogy 2026-ra a magyar költségvetés visszatérhet a három százalék alatti hiány világába.
Emellett megemlítette, hogy bár általánosan elfogadott gyakorlat, hogy az Országgyűlés a tavaszi ülésszak során hagyja jóvá a költségvetést, idén különösen nehéz volt a jövő évi költségvetés előkészítése. Ezért indokolt volt megvárni az amerikai elnökválasztás eredményét, mivel annak következményei jelentős hatással bírnak a gazdasági folyamatokra. Az elképzelés az, hogy ezzel a lépéssel biztosabb alapokra helyezhetik a költségvetési tervezést.
Kifejtette, ma a gazdasági folyamatokat Európában leginkább a háború és béke kérdése határozza meg, ez ügyben az amerikai választások eredményeként "jó okunk van az optimizmusra", a költségvetés is ennek megfelelő számokból indul ki.
Kiemelte, hogy ezt a célt szolgálja az a megállapodás, amely a munkaadók, a munkavállalók és a kormány között jött létre. Emellett fontos megemlíteni, hogy a munkaerőpiacon jelenleg sokkal sürgetőbb kérdésként merül fel a munkaerőhiány, mintsem a munkanélküliség problémája.
- közölte a miniszter.
Gulyás Gergely kifejtette, hogy több családszervezet megkeresett minket a babaváró hitel életkorhatára kapcsán. A kormány úgy döntött, hogy figyelembe veszi a Fiatal Családosok Klubja (Ficsak) és más hasonló szervezetek javaslatait, mivel azok elfogadhatóak.
A miniszter elmagyarázta, hogy az életkor határának emelése azt jelenti, hogy ha egy pár 35 éves koráig vállalja, hogy az első gyermeküket öt éven belül világra hozzák, akkor jogosulttá válnak a babaváró támogatásra.
A miniszter a módosítást korrekciónak titulálta, hangsúlyozva, hogy ez a lépés szükséges, tekintettel a demográfiai helyzet alakulására, valamint a szülőképes korú nők számának és életkorának vizsgálatára.
Vitályos Eszter, a kormányszóvivő, bejelentette, hogy az utóbbi két hét során országszerte mintegy 73 milliárd forint értékű beruházások valósultak meg.
- mondta.
Hozzátette, most 11 bölcsődei, óvodai beruházás fejeződött be 6,6 milliárd forint értékben.
Az elmúlt két hétben több vállalkozásfejlesztést érintő beruházás is megvalósult Makláron, Szegeden, Érden, Sárospatakon - mondta.
Vitályos Eszter bejelentette, hogy a kormány szerdán határozott a szerb-magyar határátkelőhelyek fejlesztéséről. Ennek célja, hogy gyorsabbá váljon az átkelés, és a közeljövőben számos sávbővítési projekt valósul meg ezeken a területeken.
Orbán Viktor miniszterelnök kiemelt vezetőkkel történő tárgyalásairól és arról, hogy a béke mellett miről beszéltek, Gulyás Gergely elmondta: a kormánynak világos elképzelései vannak, hogy az amerikai-magyar ügyekben milyen területeken lehet előre lépni, konkrét javaslatok is vannak, de január 20. előtt erről széles körű tájékoztatást nem fognak tudni adni.
Kitért a kettős adóztatás elkerüléséről szóló egyezmény szenátusi ratifikálására. Elmondta, azzal kapcsolatban a hivatalban lévő amerikai kormány megzsarolta Magyarországot, és miután Magyarország nem tette meg azt, amit akartak, felmondták az egyezményt. Ezért ma "a rendkívül erős, morális alapokon álló demokrata adminisztrációnak" van kettős adóztatást elkerülő egyezménye Oroszországgal, de nincs Magyarországgal - közölte.
A kormány abban bízik, hogy az új amerikai elnök beiktatását követően olyan nagykövet érkezik Magyarországra, aki elkötelezett lesz a kiváló amerikai-magyar kapcsolatok iránt. A miniszter egy kérdésre reagálva hangsúlyozta, hogy ez "180 fokos változást" jelentene az aktuális helyzethez képest.
A miniszter az orosz-ukrán tárgyalások kapcsán hangsúlyozta, hogy a magyar delegáció minden alkalommal a legnagyobb tisztességgel és átláthatósággal járt el. Nyáron, minden egyes megbeszélés után, nemcsak az ukrán oldal képviselőit tájékoztatta, hanem az Európai Unió vezetőit is. A miniszter szavai szerint ennél világosabb és korrektabb folyamatot elképzelni sem lehetett volna.
A magyar miniszterelnök által felvetett orosz-ukrán fogolycsere tervével kapcsolatban az orosz elnök támogató volt, a másik javaslatot - a karácsonyi tűzszünetet - megfontolásra érdemesnek tartotta - derült ki Gulyás Gergely egy kérdésre adott válaszából.
Zelenszkij elnök közösségi média platformján közzétett bejegyzése ukrán szemszögből nézve elutasító jellegűnek tekinthető – tájékoztatta a híreket egy forrás. Ezen kívül azt is megemlítette, hogy Orbán Viktor készséges a kapcsolatok ápolására Zelenszkij ukrán elnökkel, de jelenleg nincs napirenden újabb személyes találkozó a két vezető között.
A magyar miniszterelnök Putyin orosz elnökkel folytatott telefonbeszélgetését követően Szijjártó Péter külügyminiszter értesítette ukrán hivatali partnerét a két vezető közötti eszmecsere lényegéről.
Gulyás Gergely beszélt arról is, Magyarország szuverén ország és önálló külpolitikát folytat, nem kell engedély az ukrán elnök részéről, hogy a magyar miniszterelnök egy állam- vagy kormányfővel beszéljen, még akkor sem, ha egyébként egy Ukrajnával háborúban álló ország vezetőjéről van szó.
Olaf Scholz német kancellár nemrégiben eszmét cserélt az orosz elnökkel, ami viszont az ukrán elnök számára elfogadhatatlan volt. Az ukrán vezető ezt a lépést félreértésnek tartotta, amely az ő álláspontjukat illetően komoly tévedést tükröz. Magyarország viszont nem szándékozott nyilvános fórumon rendezni ezt a kérdést, hiszen nem a jó hírnév megszerzése volt a céljuk. Az ukránok nyilvános reakciója azonban felkeltette a figyelmet, és így vált a téma középpontjává.
Úgy vélekedett, hogy Donald Trump hivatalba lépését követően az első hat hónapban esély nyílhat a béke megteremtésére, vagy legalábbis egy ideiglenes fegyvernyugvás elérésére.
Kitért arra is: a nagyhatalmak számára sem reális opció Ukrajna NATO-tagsága, ez nem komolyan vehető verzió. Ha egyszer vége lesz a háborúnak, Ukrajnának biztonsági garanciákat kell adni, ennek sok minden része lehet. Ha fegyvernyugvás és béke van, akkor Magyarország mindenhez szívesen hozzájárul, ami ezt a békét és ennek tartósságát szolgálja - érvelt.