A tanárok bére így emelkedik: új részleteket osztott meg a Belügyminisztérium.


Januártól emelkedni fog a tanárok bére, és most a Belügyminisztérium tette közzé az ehhez kapcsolódó ütemtervet.

A tanárok bérének átalakulásáról már korábban értesülhettünk, hiszen a kormány 2025-re vonatkozóan bejelentett bizonyos százalékos emeléseket. Most azonban a Belügyminisztérium részletesebb információkat osztott meg a béremelés ütemezéséről, számolt be az Infostart.

Így változik a tanárok bére 2025-től

A kormány Facebook-oldalán Rétvári Bence beszélt arról, hogy mikén emelkedik a tanárok bére 2025-től. A lap cikke szerint Belügyminisztérium parlamenti államtitkára csütörtökön azt közölte, hogy Magyarország történetének legnagyobb tanárbéremelése zajlik: az idei 32,2 százalékos emelkedés után januártól átlagosan 21,2 százalékkal tovább nő a tanárok és az óvónők bére; 2025-ban az átlagos tanárbér 844 ezer forint lesz.

Rétvári Bence elmondta, hogy négy év alatt összesen több mint 93 százalékkal emelkednek a tanárbérek, ami azt is jelenti, hogy szinte a duplájára nő a pedagógusok fizetése ezen időszak alatt. A tanárok az év végén az állami iskolákban 187 500 forintos átlagos céljuttatást kapnak. Ennek egy része fix, 75 ezer forint, a többi része pedig teljesítményarányos. Elárulta, hogy azon tanárok, akik intenzívebben foglalkoznak a diákokkal az órákon, jobban le tudják kötni a figyelmüket, élvezhetőbben, érdekesebben tudják előadni a tananyagot, és esetleg az órán kívül is foglalkoznak a diákokkal, magasabb összeget kaphatnak.

"Ezek mind azt a célunkat szolgálják, hogy a lehető legjobb képességű tanárok tanítsák a gyerekeket, a gyerekek a lehető legnaprakészebb tudást kapják és a lehető legversenyképesebb végzettséggel fejezzék be az iskolai tanulmányaikat"

„Kérlek, formáld meg a gondolataidat saját szavaiddal!” – hangzott el Rétvári Bence videójában.

Az államtitkár a videóban kiemelte, hogy a béremelés már most is érezteti hatását, hiszen több mint háromezer új tanár dolgozik az iskolákban a korábbi hónapokhoz képest. Továbbá, a pedagógusképzésre jelentkezők száma elérte a 15 ezret, ami a felsőoktatás történetében eddig példátlan számot jelent.

Íme egy egyedi megfogalmazás a témáról: **Mire készülhetnek a pedagógusok 2025-ben?** A tanárok számára 2025 nem csupán egy új évszám, hanem egy új korszak kezdetét is jelenti. Az oktatás világában várhatóan számos izgalmas változás és innováció fog megjelenni, amelyek átformálják a tanári hivatást. Először is, a technológia folyamatos fejlődése új kihívások elé állítja a pedagógusokat. A mesterséges intelligencia és az online tanulási platformok integrálása lehetővé teszi a személyre szabott oktatást, amely segíti a tanárokat abban, hogy jobban reagáljanak a diákok egyéni igényeire. Ez a fokozott rugalmasság újfajta tanári szerepeket és készségeket kíván meg. A kollaboratív tanulás is egyre nagyobb szerepet kap. A tanárok várhatóan a közösségi tudásmegosztásra és az interdiszciplináris projektekre helyezik a hangsúlyt, lehetőséget teremtve a diákok számára, hogy együtt dolgozzanak és problémákat oldjanak meg. Emellett a tanárok mentális egészségére is fokozott figyelem hárul. 2025-re a munkahelyi jólét és a pedagógusok támogatása prioritássá válik, hiszen a tanítás nem csupán szakmai, hanem érzelmi kihívásokkal is jár. Összességében a 2025-ös év a tanárok számára egy új lehetőségekkel teli időszakot hoz, ahol a kreativitás, az alkalmazkodás és a folyamatos tanulás kulcsfontosságúvá válik. A pedagógusok nemcsak tudásukat, hanem emberi kapcsolataikat is új dimenziókba helyezhetik.

Korábban a 168.hu is megírta, hogy fokozatosan emelik majd a tanárok fizetését. A kormány 339 milliárd forintot biztosít a béremelésre céltartalékban, valamint a 2024. évi béremelés fedezetének bázisba építésére a költségvetés tervezete 323,5 milliárd forintot határoz meg 2025-ben. A tájékoztatásuk szerint már a jövő évi költségvetésben is elkülönítenek 2026. évi pedagógus bérfejlesztésre 190 milliárd forintot. A minisztérium hozzátette, hogy a 2024. évihez képest 21,2 százalékkal magasabb bértömeget biztosít, a részletszabályok szerint ezt a munkáltató differenciálja.

A javaslat szerint 2025-től a pályakezdő gyakornokok bérét 640 900 forintra emelik, és ezzel párhuzamosan a különböző fokozatokhoz tartozó sávhatárok is növekedni fognak. Érdekesség, hogy míg 2010-ben a gyakornokok átlagos havi jövedelme mindössze 129 500 forint volt, addig 2024-re ez az összeg már 528 800 forintra nőtt.

Related posts