Új, határokon átívelő egészségügyi rendszer van kialakulóban, amelynek fő célja, hogy a betegekhez a lehető legközelebbi mentőegység érkezzen.

"A határ menti régiókban a kórházi szakellátás hozzáférhetőségének javításán fáradozunk" - nyilatkozta a CESCI főtitkára.
Ennek az az oka, hogy az egyes országokban a mentőautó felszereltségére, legénységére, kompetenciájukra, az adott esetekre más protokollok és szabályok érvényesek.
Ráadásul, ha egy mentőkocsi engedély nélkül lépi át a határt, az akár drogcsempészetnek is minősülhet, mert az ilyen speciális kocsiban mindig vannak olyan anyagok, szerek, melyek kábítószernek számíthatnak.
Ocskay Gyula a határon működő mentőszolgáltatások egységesítésével kapcsolatban kifejtette, hogy ez egy külön projekt keretében valósul meg, amelyben már jelentős előrelépéseket tettek. Magyarország és Szlovákia hamarosan aláír egy megállapodást az integrált mentőszolgáltatás kialakításáról a határ mentén. Ezen a téren a cseh-osztrák határon működő rendszer kiváló példát szolgáltat a sikeres együttműködésre.
A jövőben a határ menti területeken egy sajátos, egyedi protokoll fog életbe lépni, amely lehetővé teszi, hogy egy szlovák mentőkocsi a magyar oldalra is behatolhasson, mindezt a szlovák jogi keretek szerint. Ezzel párhuzamosan, egy magyar mentőkocsi is képes lesz indokolt esetben átlépni a határt és segíteni Szlovákiában, a magyar szabályozásoknak megfelelően.
Számos sikeres nyugat-európai példa bizonyítja, hogy a betegek számára a legközelebbi kórház elérhetősége nem ismer határokat. A rendszer működése során a betegek államhatártól függetlenül juthatnak el a legmegfelelőbb egészségügyi intézménybe.
Egy osztrák-cseh együttműködés során a problémák megoldását egy közös diszpécserrendszer segítségével végzik, amely online összeköttetésben működik. A térképek alapján azonnal láthatják, kiket szükséges riasztani, valamint kik vannak a legközelebb a helyszínhez, így az intézkedések azonnal megkezdhetők. Mi pedig eurorégiók szintjén úgy tudunk hozzájárulni a hatékony működéshez, hogy a határ menti területeken szerzett napi tapasztalatokat összegyűjtjük, és ezeket egy közös adatbázisban tároljuk.
Közbevetésünkre, hogy igen, életveszély esetén elvisznek az esztergomi kórházba, de mi van, ha a biztosítási kártyám nem megfelelő, stb. Ocskay úgy reagált, egy 2011-es uniós irányelv rendelkezik arról, hogy sürgősségi esetben ellátnak a biztosított jogviszonyának tekintetbe vétele nélkül is. Azaz:
külön kell kezelni a sürgősségi eseteket és a tervezett beavatkozásokat.
Ez utóbbiak esetében ez már eleve biztosítási kérdés.
A szlovák-magyar határ mentén a kórházi és szakorvosi ellátási lehetőségek, valamint adottságok részletes felmérése zajlik. A kutatás során nemcsak a jelenlegi állapotokat vizsgálják, hanem az esetleges jövőbeli fejlesztések helyszíneit is figyelembe veszik.
Észak-Komáromban jelentős fejlesztéseken ment keresztül a kórház, ahol már MR-berendezés is található. Ugyanakkor a biztosító csak napi tíz vizsgálatot engedélyez a készüléken, ami azt jelenti, hogy ennél többre nem számíthatunk a térítésben. Ezen felül a személyzet munkája általában már délre befejeződik.
Dél-Komáromban sajnos nem elérhető MRI szolgáltatás, a legközelebbi gép Tatabányán található. A dél-komáromi betegek gyakran hónapokat kénytelenek várni, mielőtt sorra kerülnek. Célunk az, hogy feltérképezzük, hogyan lehetne ezen a helyzeten javítani és a folyamatokat hatékonyabbá tenni.
"Az átellenes oldalra nézve látható egy rendkívül költséges berendezés, amelyhez szakképzett személyzet is szükséges, azonban sajnos nem használják ki a lehetőségeit maximálisan" - nyilatkozta Ocskay.
Esztergom-Párkány esetében fordított a helyzet, mert itt a magyar oldalon van a kórház.
Ezért az első lépés az lesz, hogy alaposan feltérképezzük Kassától Pozsonyig a magyar és szlovák oldal szakellátó központjait. Megvizsgáljuk, hogy milyen kapacitásokkal rendelkeznek, mekkora a kihasználtságuk, milyen műszerparkkal és szakembergárdával dolgoznak. Ezen adatok birtokában összehasonlítjuk, hogy egy-egy kórház vagy speciális központ mennyi embert tudna hatékonyan és gyorsan ellátni, figyelmen kívül hagyva az államhatár korlátait.
A végső kimenetként egy olyan mátrix jönne létre, amelyben a komplementaritás elve harmonikusan működne.
A betegek mobilitásával komolyabb összegeket takarítanánk meg. Mert akkor egy adott régióban a határ mentén nem kell két helyre MRI vagy bármi más, nem kell két helyen szakembergárda, elég lenne egy központban, amely központ a túloldaliakat is ellátná
- tette hozzá a CESCI főtitkára, hangsúlyozva a téma fontosságát.
Kifejtette, hogy a belga-francia határ mentén működik egy integrált egészségügyi ellátórendszer. Itt hét különböző ellátókörzet révén biztosítják, hogy az egész határ mentén élő betegek, legyenek azok belga vagy francia állampolgárok, hozzáférjenek az összes helyi egészségügyi intézmény szolgáltatásaihoz. Például a nőgyógyászati és szülészeti ellátást az egyik oldalon, míg vesedialízist a másikon vehetik igénybe. Az egészségbiztosítási pénztárak pedig zökkenőmentesen kiegyenlítik a költségeket, így a betegek számára a szolgáltatások igénybevétele egyszerű és problémamentes.
Ha ott sikerrel működik, miért ne működhetne nálunk is? Figyelembe véve a hazai és szlovákiai egészségügyi helyzetet, valamint a magyarországi egészségügyi ellátórendszer lesújtó állapotát, érdemes néhány gondolatot hozzáfűzni: