Elképesztő, hogy az utolsó évtized során hazánkban a lakásárak évente átlagosan 15%-os növekedést mutattak.

Szeretné felfedezni, miként hatnak a globális politikai zűrzavarok a pénzügyeire?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!
"Évente közel 15 százalékkal drágultak a lakóingatlanok az elmúlt évtizedben. Bár 2020-ban volt egy kisebb lassulás az áremelkedés ütemében, az azt követő két évben ezt kompenzálta a piac. A 2023-as megtorpanás viszont már intenzívebb volt: a megnövekedett infláció és a magasabb hitelkamatok közvetlenül, a fokozódó geopolitikai feszültségek és az energiapiaci bizonytalanság pedig közvetetten járultak hozzá a jövőbe vetett bizalom csökkenéséhez, amelynek hatására sokan elhalasztották a korábban tervezett lakásvásárlásukat" - mondta el Futó Péter, a zenga.hu ingatlanpiaci elemzési vezetője.
Közben a befektetők közül sokan a vonzóbb hozamokat kínáló állampapírok mellett tették le a voksukat a lakásvásárlás helyett, ami azt eredményezte, hogy az ingatlanpiacon az adásvételek száma 2022-höz képest 2023-ra körülbelül 25 százalékkal visszaesett.
A piaci környezet változása – a hitelek és állampapírok esetében tapasztalható alacsonyabb kamatok – mellett a piac gyorsan alkalmazkodott a helyzethez. A zenga.hu által kínált aktív lakóingatlan-hirdetések átlagára 2024 áprilisa és 2025 áprilisa között 21%-kal nőtt, amelyben kiemelkedő szerepet játszott a budapesti ingatlanok drágulása. A fővárosban a vizsgált időszak során a lakások hirdetési ára 25%-kal emelkedett, ami szintén hozzájárult a piaci trendek alakulásához.
Futó Péter kifejtette, hogy míg korábban általában egy év szükséges ahhoz, hogy az ingatlanárak 15 százalékkal emelkedjenek, addig 2024 áprilisától kezdődően a fővárosban mindez csupán 7 hónapot vett igénybe. Baranya és Veszprém megyékben pedig a helyzet még drámaibb, hiszen ott mindössze 6 hónap alatt realizálódott a 15 százalékos áremelkedés. Az intenzív drágulás mértékét jól tükrözi, hogy Budapest mellett nyolc másik megyénkben is hasonló ütemű, kevesebb mint egy évet igénylő áremelkedés következett be.