A Karbonszál-háború: A jövő csatája a fenntarthatóságért és technológiai innovációért A világ egyre inkább a fenntarthatóság és a hatékony energiafelhasználás irányába mozdul el, és ennek egyik kulcsfontosságú eleme a karbonszálak alkalmazása. A karbonsz

A cikk emailben történő elküldéséhez kattintson ide, vagy másolja le és küldje el ezt a linket: https://demokrata.hu/vilag/karbonszal-haboru-1012962/
"Úgy tűnik, hogy az izraeli hadsereg (IDF) egy 500 millió dollár értékű szénszálgyártó létesítmény megtámadására készül Iránban" - írja az Open Source Intel (OSI). A nyílt forráskódú hírszerzésre szakosodott amerikai híroldal megjegyzi, ez a létesítmény kulcsfontosságú Irán katonai és nukleáris programjai szempontjából, a szénszálat ugyanis ballisztikus rakéták burkolatához, centrifugák rotorjaihoz és drónalkatrészekhez használják.
Bár a hírt hivatalos források még nem igazolták, egyértelmű, hogy ez egy logikus lépésnek tűnik. A kiemelkedően könnyű és erős karbonszál rendkívüli szakítószilárdsággal bír, mindeközben pedig minimális tömeggel rendelkezik. Ez a tulajdonság jelentősen megnöveli a drónok repülési idejét, hatótávolságát és teherbírását, ami nem véletlenül tette ezt az anyagot a dróngyártás globális alapkövévé. Az OSI sem túlzással állítja, hogy a nukleáris programokhoz is nélkülözhetetlen ez a sokoldalú anyag: az urándúsításhoz szükséges centrifugák rotorjai rendkívül magas fordulatszámon működnek, és a karbonszál szakítószilárdsága, valamint alacsony sűrűsége ideálissá teszi őket e célra. Ráadásul a rakéták és repülőgépek alkatrészeinek gyártása is érzékenyen reagálna a karbonszál-gyárak bezárására, hiszen a hűtőtartályok, hőpajzsok és légcsatornák gyakran ebből az anyagból készülnek, a súlycsökkentés és tartósság érdekében.
Nem véletlen, hogy a nyugati szankciók által sújtott Irán önellátásra törekedett a kulcsfontosságú alapanyag gyártásában. Legalább két jelentős karbonszál-üzem is ismert a perzsa állam területén. Az első létesítményt 2011-ben nyitották meg Teheránban, Navid Composite Material Company néven, évi mintegy 150 tonna kapacitással, míg egy második, üzemet Ráshtban építettek - ezt ugyancsak napi 150 tonna kapacitásúra tervezték. Amerikai források szerint üzemel még az AFDCO (Advanced Fiber Development Company), amely többek között az urándúsító centrifugák elemeit gyártja. Összességében kettő-négy nagyobb karbonszál-gyártó létesítmény lehet Izrael célkeresztjében.