Kék fény a Dunán: Ritka állatok védelme innovatív módon - Magyar Mezőgazdaság A Duna folyó mentén egy különleges kezdeményezés indult, amely a ritka állatfajok megóvását célozza meg. Az új technológia révén a kék fény használatával próbálnak segíteni a h


Soha ennyire korán nem volt még szükség a kék fények aktiválására az Árpád hídon. Ez a különleges fénysorompó a dunavirág nevű ritka rovarok megóvásának érdekében lett bevezetve.

Kriska György, az ökológia szakértője és a kérészek elismert kutatója, vasárnap Újpesten a tavasz korai érkezéséről számolt be. Karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere a Facebook-oldalán osztotta meg ezt az izgalmas hírt. Ennek következtében hétfő este aktiválták az Árpád híd különleges fénysorompóit, hogy megvédjék ezt a ritka és védett kérészfajt, a dunavirágot (Ephoron virgo).

Az ismertebb tiszavirág (Palingenia longicauda) kisebb rokonáról van szó, amely mindössze körülbelül 3 centiméter hosszú. Ez a különleges rovar hagyományosan augusztus és szeptember környékén rajzik, de az idei korai megjelenése rejtély marad. Talán a júniusi rekordmeleg és szárazság, vagy esetleg a Duna alacsony vízszintje játszik szerepet ebben a váratlan jelenségben. A pontos okok még csak találgatások tárgyát képezik.

A Tildy Zoltán híd után Budapesten elsőként az Árpád híd ékesedett ki tavaly a Fővárosi Önkormányzat által megvalósított különleges kék fényekkel, melyek célja, hogy a vízfelszín közelében repkedő rovarokat vonzzák.

A Budapesti Dísz- és Közvilágítási Nonprofit Kft. az érintett természetvédelmi szakemberek jelzései alapján aktiválja a világítást.

A dunavirág hosszú időn át eltűntnek számított a Duna magyarországi szakaszán, ám 2012 óta újra felfedeztük - ami a folyó fokozatosan javuló állapotának bizonyságaként értelmezhető. Ez a növény védett fajnak minősül, és egyetlen példányának természetvédelmi értéke 10.000 forint.

A virágzásra leginkább a naplemente utáni órákban érdemes figyelni, különösen a Duna északi partján és a belvárosi részeken.

Related posts