Könyvbemutató a Párkány környékének különleges növényvilágáról és védett területeiről Fedezd fel a Párkány környékének lenyűgöző természeti kincseit! Csatlakozz hozzánk egy különleges könyvbemutatóra, ahol bemutatjuk azokat a védett növényfajokat és term


Természeti környezetünk ritka kincsei - ez is lehetett volna a címe annak a könyvbemutatónak és kiállításnak, melyet Párkányban tartottak, a Barta Gyula Galériában. Gyetven Melinda és Dítě Zsuzsanna kötete a természetjáróknak, túrázóknak, diákoknak, tanároknak, minden flóra- és faunakedvelő embernek hasznos és értékes tudnivalókkal szolgál.

Tudományos igénnyel írt, remek szakmai kézikönyet kereszteltek február hatodikán a párkányi Barta Gyula Galériában. Akit eddig is érdekeltek a város és környéke természeti értékei, az eddig csak az internetről és nehezen hozzáférhető szakirodalmi forrásokból tájékozódhatott, viszont a Gyetven - Dítě szerzőpáros színes fényképekkel teli kötete rendszerszintű összefoglalást ad a ritka és védett növényekről, az adott terjedelemhez képest pedig akár mini növényhatározóként, fotós atlaszként is kiválóan olvasható és forgatható, minden természetjárónak és lokálpatriótának bátran ajánlható. Plusz érdekesség, hogy a csinos kötet a régió növényföldrajzi térképét is tartalmazza.

A Párkány környékének védett növényei és területei című könyv ugyanis nem kisebbre vállalkozott, mint hogy a Kéméndi Szikes Puszta Védett Terület, a Gyivai Szikes Puszta, a Csenkepusztai Védett Terület, a Somhegy Természetvédelmi Terület, a Baglyas Természetvédelmi Terület, a Szentgyörgyhalmi Védett Terület, a Búcsi Szikes Puszta Természetvédelmi Terület, a Hegyfaroki Természetvédelmi Terület ritka virágait, növényeit is bemutassa, nem feledkezve meg az olvasó számára ismertebb Párizsi-mocsarak élővilágáról, a kovácspataki vulkanikus hegység és a Borda-hegy kincseiről sem. Kézenfekvő volt tehát, hogy a bemutató alkalmából gazdag és színpompás fotókiállítást is megnyitottak a kötet anyagából.

Dítě Zsuzsanna a könyvet bemutatva kiemelte, hogy a mű egyedülálló módon ötvözi a laikus szemlélő tapasztalatait a szakirodalom mélyebb elemzésével, mindezt pedig személyes észrevételekkel gazdagítja. A kötet kétnyelvű formátumban készült, lehetővé téve az olvasók számára, hogy párhuzamosan élvezzék a magyar és szlovák szöveget, melyek terjedelme megegyezik. Az első fejezet a térség sokszínű élőhelyeinek bemutatásával kezdődik, és felfedezhetjük a festői Duna és Garam-torkolat növényvilágát is. Külön figyelmet kap a Párkány közelében elhelyezkedő, fokozatosan eltűnő mocsárrét, amely olyan ritka növényeknek ad otthont, mint a kockásliliom, amelynek képe a könyv borítóján is megtalálható. A második részben összesen 124 növény fényképe szerepel, részletes információkkal a virágzási időszakokról és a védettségi státuszukról. Ezt követően a környék természetvédelmi területeit tárgyalják, illetve bemutatják az ott fellelhető növények listáját, melyhez a nemzetközi védettségi szintek is kapcsolódnak.

Ahhoz képest, hogy Párkány és környéke növényvilágának kimagasló a természeti változatossága és fajgazdagsága, eddig erről nem született átfogó tanulmány, ezért is ajánljuk könyvünket minden természetszerető ember, tanár, diák, túrázó és lakos figyelmébe

- mondta Dítě Zsuzsanna szerző, párkányi származású tudós, botanikus, a Szlovák Tudományos Akadémia munkatársa.

Gyetven Melinda, kémia-biológia szakos tanár, már több mint 25 éve elkötelezetten foglalkozik Párkány és környéke védett növényeinek kutatásával. 1999 óta hét különböző élőhelyen végezte el munkáját, többek között a kéméndi szikeseken, a csenkei homokpusztán, Kovácspatakon, a szalkai erdős hegy- és sziklagyepen, valamint a párkányi mocsárréten. Kezdetben a nyitrai egyetem botanikai tanszékének docense, Viera Solárová nyújtott neki támogatást, de Melinda magánéleti emlékek is vezették a kutatás irányába. Egy gyermekkori kovácspataki élmény, valamint az 1999-ben megjelent Esztergom és Dorog környékének flórája című kötet inspirálta arra, hogy alaposabban tanulmányozza és dokumentálja a régió növénytani különlegességeit és a különböző élőhelyek ritka növényeit.

Célom az volt, hogy felfedezzek legalább 100 védett növényt, mivel az 1960-as évektől származó szakirodalom alapján a környéken várhatóan 130-140 védett faj található. Végül 124 különböző növényt sikerült azonosítanom, amelyeket a könyvben részletesen bemutatunk.

- Kérlek, tedd különlegessé a szövegedet! - javasolta Gyetven Melinda, aki negyedszázadnyi tapasztalata alatt növényhatározóval és fényképezőgéppel felfedezte a régió csodáit. Tizenöt különböző helyszínt látogatott meg, és az olvasók a kötethez csatolt flóratérképen nyomon követhetik, hol bukkant fel az egyes növényfajtákra.

Related posts