Kuba a "szentév szellemében" döntést hozott a foglyok szabadon engedéséről - számolt be róla a Vatican News.
A kubai kormány bejelentette, hogy 553 fogoly szabadon bocsátásáról döntött "a 2025-ös szentév jegyében, amelyet Őszentsége Ferenc pápa hirdetett meg".
Kuba hivatalosan bejelentette, hogy 553 embert szabadon enged, akiket különféle bűncselekmények miatt zártak rács mögé. Ezt a döntést Miguel Díaz-Canel kubai elnök Ferenc pápával folytatott levelezése során osztotta meg, amelyben jelezte, hogy a szabadon bocsátás a "2025-ös szentév szellemében" történik. A kubai külügyminisztérium közleménye hangsúlyozza, hogy a foglyok kiengedésére a "Vatikánnal meglévő szoros és gördülékeny kapcsolatok" keretein belül kerül sor, bemutatva a két fél közötti együttműködés fejlődését az utóbbi években. Külön figyelmet érdemel Ferenc pápa és Díaz-Canel elnök 2022 augusztusi találkozója, amelyen a foglyok helyzete és az Egyesült Államok Kubával kapcsolatos politikája is terítékre került.
A kubai kormány nyilatkozata a közelmúltban következett be, miután a Fehér Ház bejelentette, hogy Joe Biden elnök tájékoztatta a Kongresszust arról a szándékáról, hogy az Egyház által támogatott megállapodás keretében eltávolítja Kubát a terrorizmust támogató államok listájáról. A várakozások szerint a foglyok szabadon bocsátása a következő napokban és hetekben megtörténik, és néhányan már Biden mandátumának lejárta előtt, január 20-án visszanyerhetik szabadságukat. Kuba keddi nyilatkozata hangsúlyozta, hogy az ország "tiszteletteljes, őszinte és konstruktív kapcsolatot ápol a Vatikánnal és a pápával, ami segíti az olyan fontos döntések meghozatalát, mint a legutóbbi lépés".
2014 decemberében újraélesztették a diplomáciai kapcsolatokat az Egyesült Államok és Kuba között, amikor Barack Obama, az akkori amerikai elnök, valamint kubai hivatali kollégája, Raúl Castro, nyilvánosan kifejezték hálájukat Ferenc pápának a megállapodás létrejöttéhez tett erőfeszítéseiért.