Egy lenyűgöző középkori kincsre találtak rá egy angliai régészeti feltáráson, amely új fényt vet a korabeli kultúrára és művészetre. A felfedezés nem csupán arany- és ezüsttárgyakat, hanem számos egyedülálló műalkotást is magában foglal, amelyek a középko


Oxfordi régészek felfedeztek több száz darab 11. századi érmét Angliában, melyek gazdag betekintést nyújtanak a középkori kereskedelem és gazdasági élet rejtelmeibe.

Oxfordi régészek fedezték fel a leleteket a Sizewell C-nél zajló ásatások során, Suffolk területén, ahol egy jövőbeli atomerőmű építése van tervben Angliában. A kutatók fő célja az volt, hogy megvizsgálják, vajon a helyszín megfelelő-e az építkezéshez.

Az érmék a 1036 és 1044 közötti időszakban készültek, amikor I. Harold norvég király, Harthacnut dán király, valamint Hitvalló Eduárd angol király uralkodtak. Ezen uralkodók korszakában a pénzverés folyamata különleges jelentőséggel bírt.

A régészeti csapat gyanúja szerint az érméket egy középosztálybeli férfi rejtette el, valószínűleg takarékossági szándékkal. Az illető aggódott, hogy Hitvalló Eduárd megkoronázását követően a hatalom elvenné tőle a vagyonát. A leletek értéke ugyanis a korabeli lakosság számára komoly anyagi megterhelést jelentett.

A férfi rejtélyes tette, hogy nem ásta elő az elrejtett érméket, még a legképzettebb régészeket is zavarba ejti. Számos elmélet született, miszerint talán a tulajdonos korábban távozott az élők sorából, mielőtt eszébe jutott volna, hogy visszakeresse kincsét, vagy netán annyira elfeledkezett az elásott kincsek pontos helyéről, hogy már csak egy távoli emlék maradt számára.

"Az izgalom végigfutott rajtam, amikor először nekiláttam a föld ásásának, és hirtelen egy fénylő pénzérme peremét pillantottam meg. Ez valóban egy igazi időutazó, egy régészeti csoda! Az általa feltáruló információk rendkívül lenyűgözőek" - osztotta meg élményeit Andrew Pegg, az érmék felfedezésében részt vevő régészek egyik tagja.

A Sizewell C telephely fejlesztési vezetője és az oxfordi régészeti társaság a közeljövőben tervezi, hogy a világ számára is hozzáférhetővé teszi lenyűgöző felfedezéseiket.

Related posts