Új év kezdetekor komoly kihívások elé nézhet a magyar gazdaság, amennyiben az orosz fél nem teljesíti a gázszállításért járó kifizetéseket. A gázellátás leállása súlyosan érintheti az ország energiaellátását és gazdasági működését.


Ha nem tudnak fizetni az oroszok a gáz tranzitjáért Bulgáriának a Gazprombankot ért amerikai szankció miatt, akkor a bolgár cég leállítja a szállítást a Török Áramlaton - ezt az erős üzenetet fogalmazta meg kedden Szófiában a bolgár energiaügyi miniszter a Bloomberg tudósítása szerint.

Vladimir Malinov üzenete szerint a decemberi gáztranzit még rendben van, mert az amerikai szankció december 20-tól blokkolja a pénzáramlásokat, de

ha utána nem tudják megoldani az oroszok a tranzitdíj kifizetését, akkor le fog állni az orosz gáz tranzitja Törökországon, Bulgárián és Szerbián többek között Magyarországra is.

Orbán Viktor miniszterelnök a magyar gazdaság életfontosságú elemének titulálta a Török Áramlatot, kiemelve annak kulcsszerepét a gázszállításban. Azóta is megkerülhetetlen tényezővé vált, különösen a januártól várható ukrajnai orosz gáztranzit leállása miatt, ami még inkább felerősíti a vezeték szerepét a magyar energiaellátásban.

Eddig a figyelem főként arra összpontosított, hogyan tudnak a régióban maradt gázvásárlók az amerikai szankciók ellenére fizetni az orosz gázért. Az orosz elnök a múlt héten jelentős enyhítésekről határozott, míg Magyarország kezdeményezte az Egyesült Államoknál a Gazprombankra vonatkozó szankciók feloldását. Ugyanakkor legalább ennyire lényeges kérdés, hogy az orosz fél miként tudja rendezni a gázszállítások után a török, bolgár és szerb tranzitdíjakat a Török Áramlat keretein belül, ha a Gazprombankon keresztül nem áll módjukban utalni.

A bolgár energiaügyi miniszter, Vlagyimir Malinov, Szófiában ma kifejező és figyelemfelkeltő nyilatkozatot tett, amely világosan tükrözi a kormány álláspontját.

A Bulgartransgaz határozottan fogja betartani a megállapodásait, és nem fogja lehetővé tenni a földgáz tranzitját, amennyiben a szolgáltatásokért járó díjakat nem rendezték.

Kiemelte, hogy "az a vállalat, amelyik lefoglalta a kapacitást és a Gazprombankon keresztül teljesítette a kifizetést, felelősséggel tartozik azért, hogy megoldást találjon, amennyiben továbbra is igénybe kívánja venni ezt a szolgáltatást".

Az amerikai döntés és a bolgár üzenet számos lényeges kérdést támaszt az ellátás megbízhatóságával összefüggésben.

A Bulgárián keresztül futó vezeték évente közel 18 milliárd köbméter gáz szállítását biztosít Szerbiába és Magyarországra, emellett pedig más nyugat-balkáni országok is részesülnek e forrásból. Az összeköttetés 2022 eleji teljes üzembe helyezése óta Bulgária már több mint 750 millió dolláros tranzitdíjat tudhat magáénak.

Malinov véleménye szerint a Bulgartransgaz eddig minden esedékes kifizetést megkapott, és megjegyezte, hogy "még van idő" az elszámolási folyamatra, hiszen az amerikai szankciók december 20-án lépnek életbe teljes mértékben. A miniszter emellett kiemelte, hogy...

A decemberi szállítmányok garantálhatók, és már várják a Gazpromexport, az orosz szállító exportrészlegének ajánlását.

A Török Áramlattal kapcsolatos helyzetet tovább bonyolítja, hogy az év végén lejár az Ukrajnán keresztül más uniós országokba irányuló orosz gáztranzitról szóló megállapodás. Ha ez a megállapodás lejár, a Török Áramlat lesz az egyetlen jelentős orosz gázforrás Európa számára, ami még inkább kiemeli a bolgár tranzit fontosságát.

Related posts