A lisztérzékenység bármely életkorban megjelenhet - Médiatár - WEBBeteg


A képek szerzői jogi oltalom alatt állnak, így azok felhasználása jogsértőnek minősül.

A cöliákia, vagyis a lisztérzékenység, egy ritka autoimmun betegség, amely a lakosság körülbelül 2%-át érinti, és bármely életkorban megjelenhet. Ez a krónikus állapot a vékonybél bolyhainak sorvadásával jár, ami felszívódási problémákhoz vezet. A betegség fő kiváltó oka a táplálkozásunkban található növényi fehérje, a glutén, amely különösen a genetikailag érzékeny egyéneknél okoz súlyos tüneteket.

Ha nem kezelik időben a cöliákiát, akkor hosszabb távon az elégtelen felszívódás miatt felléphet vérszegénység, csontritkulás, izomgyengeség vagy véralvadási problémák, illetve fokozódhat a cukorbetegség, a májgyulladás és a rosszindulatú nyirokrendszeri daganatok kialakulásának kockázata is.

Létezik egy másik típusú gluténérzékenység is, amely nem cöliákiás, és jellemzően sokkal enyhébb tünetekkel jár. Az érintettek számára a glutén kis mennyiségben való fogyasztása általában kevésbé súlyos következményekkel bír, mint a cöliákiás betegeknél.

A cöliákia felismerésekor elengedhetetlen, hogy a beteg egy életen át gluténmentes diétát kövessen. Ez azt jelenti, hogy a búza, rozs, korpa, árpa, maláta, valamint a tönköly- és durumbúza teljes mértékben ki kell, hogy maradjon az étrendből. Az ilyen étrendi változtatások segítenek elkerülni a kellemetlen tüneteket és biztosítják a jó közérzetet.

Related posts