Államfők részvételével ünneplik a temesvári forradalom 35. évfordulóját | Krónika Online
Ahogyan egykor a szovjet elnyomás ellen küzdő népek összefogása formálta Közép-Kelet-Európa sorsát, úgy vélem, most is egy igazságos nemzeti és demokratikus érdekvédelem irányítja közös törekvéseinket. A magyar és román nép szabadsága ma is elválaszthatatlanul összekapcsolódik, hiszen a közép-kelet-európai népek jövője elkerülhetetlenül összefonódik.
Legitimnek tartotta azt a vágyat, hogy a szuverén nemzetek saját kezükbe vehessék sorsuk alakítását. "Ezen a csapáson kell tovább haladnunk Temesvár jegyében, Tőkés László szellemében" - jelentette ki a fideszes politikus.
Emil Constantinescu ugyan nem folytatott vitát Németh Zsolttal, de beszédének mondanivalója markánsan eltért a megszokottól. Kifejtette, hogy az emberiség előtt nem csupán a háború és a béke dilemmája áll, hanem egy mélyebb, etikai választás is: az agresszor és az áldozat, valamint a hazugság és az igazság közötti különbségtétel.
A volt román államfő az EU-bővítése utáni nem várt fejlemények tekintette az autoriter vagy populista politikai rezsimek felé fordulást. Úgy vélte: a valós gazdaságnak a spekulatív gazdasággal való helyettesítése által, valamint a médián és a közösségi platformokon keresztüli megtévesztés súlyosbodása által, folyamatban van a hazugság társadalmának a kialakítása.
Különösen aggasztónak tartotta a putyinizmus terjedését, amelyet a hitlerizmus és a sztálinizmus árnyékába helyezett. Úgy vélte, hogy a putyinizmus nem csupán a magánszektort és a piacgazdaságot szorítja háttérbe, hanem ravaszul próbálja behálózni Európát vonzó nyersanyag-beszállítói együttműködéseken keresztül. A nyugati vállalatok profitmegőrzési törekvéseinek következményeként a nyersanyag-beszállítás, még Ukrajna megszállása után is, zavartalanul folytatódik.