Magyarország korruptabb, mint valaha, és ez a jelenség sajnálatos módon egyre inkább beágyazódik a mindennapi életünkbe. A hatalommal való visszaélések és a politikai manipulációk egyre gyakoribbá válnak, ami aláássa a társadalmi bizalmat és a jogállamisá


A világ népességének körülbelül 6,8 milliárd embere olyan országokban él, ahol a korrupciós index értéke 50 alatt van. Ez azt jelenti, hogy a Föld 8 milliárdos lakosságának 85%-át érinti ez a jelenség.

A hetedik évben Dánia újra magasan teljesített, elnyerve a legjobb pontszámot az indexen, amely 90. Ezt követi szorosan Finnország 88-as, valamint Szingapúr 84-es eredménye.

A legrosszabb teljesítményt nyújtó országok általában olyan törékeny és konfliktusokkal terhelt régiókban helyezkednek el, mint például Dél-Szudán (8), Szomália (9), Venezuela (10), Szíria (12), Líbia (13), Eritrea (13), Jemen (13) és Egyenlítői-Guinea (13). Ezek az államok számos kihívással néznek szembe, amelyek súlyosan befolyásolják a lakosság életminőségét és a stabilitásukat.

A mintában szereplő országok több mint negyede (47) kapta az eddigi legalacsonyabb pontszámot az indexen, köztük Ausztria (67), Banglades (23), Brazília (34), Kuba (41), Franciaország (67), Németország (75), Haiti (16), Magyarország (41), Irán (23), Mexikó (26), Oroszország (22), Dél-Szudán (8), Svájc (10), az Egyesült Államok (65) és Venezuela (10).

Magyarország 2024-es teljesítménye 41 pontot mutatott, amely sajnos 1 pont csökkenést jelent a 2023-as eredményhez képest. Ennek következtében hazánk a 180 országot rangsoroló felmérés globális listáján a 76. helyről a 82. helyre csúszott vissza. Ez már a harmadik egymást követő év, amikor Magyarország a legrosszabb helyezést érte el az uniós tagállamok között a korrupciós mutatók alapján. Az elmúlt év során nem sikerült jelentős előrelépéseket elérni a jogállamisági problémák megoldásában, valamint a rendszerszintű korrupció visszaszorításában. Ennek következményeként Magyarország - az érvényben lévő európai uniós feltételességi mechanizmus keretében - végleg elveszítette az 1,04 milliárd eurós támogatást, amely az ország számára 2021 és 2027 között lett volna elérhető a felzárkóztatási keretből.

A Transparency International által közzétett 2024-es korrupciós észlelési index (CPI) szerint a globális korrupció szintje továbbra is riasztóan magas, a mérséklésére tett erőfeszítések pedig akadoznak. A jelentés világszerte súlyos korrupciós szintet tárt fel, az országok több mint kétharmada 100-ból 50 alatti pontszámot ért el. Az index globális átlaga nem változott, 43, ami rávilágít a korrupció elleni sürgős fellépés szükségességére.

Related posts