A Pride-párti tüntetők hídfoglalása megbénította Budapestet, feszültséget és érzelmeket generálva a főváros szívében. Az esemény nemcsak a közlekedést zavarta meg, hanem széleskörű társadalmi diskurzusokat is elindított a jogokról és elfogadásról.

Bár egy friss kutatás alapján a magyar lakosság többsége ellenzi a Budapest Pride felvonulást és a kapcsolódó hídfoglaló demonstrációkat, a Pride-párti aktivisták ma mégis megtartják negyedik alkalommal a tüntetést. A mentőszolgálat figyelmeztetett, hogy a várható forgalmi dugók miatt a blokád komoly akadályt jelenthet a mentőautók számára. Az Erzsébet híd kedd délután 16 órától szerdán hajnal 4-ig zárva tart.
A gyülekezési törvény elfogadása során a Pride-párti baloldal rendkívül hevesen lépett fel: a Momentum képviselői füstbombákat aktiváltak a Parlament falai között. Ennek következményeként Bányai Gábor, a kormánypárt képviselője, rosszul lett, és sürgősen orvosi segítségre szorult. A törvény megszavazása után Hadházy Ákos, független országgyűlési képviselő, valamint a Momentum három budapesti demonstrációt szervezett. Az utolsó megmozdulásra április 1-jén került sor, ahol a résztvevők az Erzsébet hídról indultak, majd három további átkelőt – a Margit hidat, a Szabadság hidat és a Petőfi hidat – is lezártak a tiltakozás jegyében.
Ma a negyedik keddi esemény zajlik Budapest szívében, ahol Hadházy Ákos és a Momentum együttes tüntetést és hídfoglalást szervez a gyülekezési törvény módosítása, valamint a Budapest Pride támogatása érdekében. A rendezvényt a rendőrség 17 órától szerdán 22 óráig bejegyezte, azonban a közlekedés rendjének megóvására hivatkozva elutasították annak engedélyezését.
Ennek megfelelően délután 4-kor lezárták az Erzsébet hidat és megjelent az első pár tüntető, élükön Hadházy Ákossal, bár a meghirdetett rendezvények csak 5 órakor kezdődtek el. A híd felé tartó egyetemisták a Rákóczi út-Kossuth Lajos utca kereszteződésénél foglalták el az egész utat.
Az utóbbi hetekben zajló Pride-párti demonstrációk következtében jelentős forgalmi torlódások alakultak ki Budapest belvárosában. A múlt héten az M1 Híradó beszámolt arról, hogy a csúcsforgalomra időzített rendezvények komoly fennakadásokat okoztak a főváros közlekedésében. Ma sem alakult másképp a helyzet; az Erzsébet híd lezárása délután négy órakor újabb nehézségeket hozott a fővárosi autósok számára.
Szentkirályi Alexandra közösségi platformján osztotta meg gondolatait a tüntetésekkel kapcsolatban:
- nyilatkozta a Fidesz-KDNP fővárosi frakció vezetője.
A kormánypárti politikus véleménye szerint a fő közlekedési útvonalak és hidak lezárása csupán arra szolgál, hogy zavarják Budapest lakosságának mindennapjait.
- Kifejezte a véleményét, egyúttal felszólította a demonstráció szervezőit, hogy viselkedjenek felelősségteljesen, és ne mások rovására törekedjenek az álláspontjuk érvényesítésére.
A Századvég legutóbbi, keddi közvélemény-kutatása szerint a magyar lakosság többsége elutasítja a Budapest Pride felvonulást, valamint az ahhoz társuló hídfoglaló demonstrációkat. A felmérés során hangsúlyozták, hogy...
Orbán Viktor kifejezte nemtetszését azzal kapcsolatban, hogy egy hídfoglaló demonstráció miatt számos ember közlekedése nehezedik meg. "A közlekedés aránytalan sérelme nem lehet indok a gyülekezési jog gyakorlására" - hangsúlyozta a miniszterelnök. Hozzátette, hogy új törvénymódosítást terveznek, amely a "normális, békés demonstrációkon részt venni nem kívánó polgárok védelmét" szolgálja.
A hídfoglalás nem csupán politikai megmozdulás, hanem komoly kockázatokkal is jár. A mentőszolgálat figyelmeztet, hogy a forgalmi dugók által okozott blokád a mentőautók számára komoly nehézségeket okozhat, és akár életmentő beavatkozásokat is megakadályozhat.
A bejegyzésükben kiemelték, hogy fontos, hogy a demonstráció résztvevői figyeljenek a mentőautókra, és biztosítsanak nekik szabad áthaladást a szirénázó járművek számára.
A tüntetés és a blokád jelentős hatással bír a budapesti közlekedésre, komoly fennakadásokat okozva a városban. A megváltozott forgalmi helyzetről részletesen tájékoztatunk cikkünkben.