Elveszítettük az egyik legkiemelkedőbb magyar filmes tehetséget: az egész nemzet gyászolja a hiányát - Life.

Elhunyt Grunwalsky Ferenc, a Kossuth- és Balázs Béla díjas rendező-operatőr, aki a magyar mozgókép világának kiemelkedő alakja volt. 82 éves korában távozott el, hagyva maga után egy gazdag és maradandó életművet.
Nyolcvankét éves korában, rövid, súlyos betegségben hétfőn elhunyt Grunwalsky Ferenc Kossuth- és Balázs Béla díjas rendező-operatőr, a magyar mozgókép mestere - közölte a Magyar Filmművészek Szövetsége.
Grunwalsky Ferenc, alkotótársai, Jancsó Miklós és Szomjas György mellett, maradandó hatást gyakorolt a magyar mozgóképkultúrára. Egyetemi tanárként számos generáció filmes gondolkodásának formálásában játszott kulcsszerepet. Alkotói munkája mellett elkötelezetten harcolt a magyar filmszakma intézményi megerősítéséért, és aktívan részt vett a magyar filmtörvény kialakításában. E tevékenysége hozzájárult a jelenlegi filmes támogatási rendszer megalapozásához, így biztosítva a mozgóképkultúra állami védelmét és fejlődését. Bár hosszú ideje egészségügyi problémákkal küzdött, hivatása iránti elkötelezettsége töretlen maradt, és élete végéig alkotott, dolgozott, valamint gondolkodott a film művészetéről, a mozgásról és a képről - írja a szövetség.
Grunwalsky Ferenc 1943. május 16-án látta meg a napvilágot Budapesten. Egyetemi tanulmányait kezdetben bölcsészettudomány területén folytatta, majd sorsfordító döntést hozott, amikor átiratkozott a Színház- és Filmművészeti Főiskola rendező-operatőr szakára, ahol 1968-ban szerezte meg diplomáját. Pályafutását a Mafilm rendező-operatőrjeként kezdte, és hosszú éveken át Jancsó Miklós mellett dolgozott, később pedig Szomjas György állandó operatőrként működött együtt. Különleges alkotói együttműködéseket is folytatott, például Ladányi Andrea táncművésszel, akivel két emlékezetes filmet készített: az Éjféli maratont 2001-ben, majd a Táncalakot egy évvel később. Utóbbi film a Magyar Filmszemlén elnyerte a legjobb látványért járó díjat. Grunwalsky Ferenc emellett a neves Örökbefogadás című film egyik forgatókönyvírója is volt, amelynek rendezője, Mészáros Márta 1975-ben a Berlini Filmfesztiválon első magyarként és nőként vitte haza az Arany Medvét. Művészi pályafutását számos elismerés övezte: 1989-ben Balázs Béla-díjat, 1997-ben pedig érdemes művész címet kapott. Kossuth-díját 2004-ben vehette át, méltatásában kiemelték, hogy „a filmszakma egyik legkreatívabb egyénisége, aki a magyar valóság különös területeit dolgozta fel”, valamint hogy jelentős szerepe volt a magyar film vizuális nyelvének megújításában, és a videotechnika filmszerű alkalmazásának úttörőjeként is ismerték el. 2023-tól Ferencváros díszpolgára volt, és a Magyar Filmművészek Szövetsége saját halottjának tekinti. Az ő munkásságának nyomán a magyar film világában maradandó örökség született.