Meglepetésre kimutatható, hogy az Európai Unióban a cenzúra szigorúbb formái léteznek, mint Oroszországban?


A Durov Telegram-csatornáján közzétett üzenetben az megerősítette, hogy bizonyos orosz médiacsatornák elérhetőségét korlátozták az Európai Unióban. Az intézkedésre a DSA (Digital Services Act) és a szankciós törvények miatt került sor. Ezzel szemben Durov kiemelte, hogy az összes nyugati médiához tartozó Telegram-csatorna szabadon elérhető maradt Oroszországban.

„Provokatív kérdést fogalmazott meg Durov, miután engedett a zsarolás nyomásának. Érdekes, hogy korábban Franciaországban őrizetbe is vették.”

Az utóbbi időszakban számos orosz hírügynökség, így például a RIA Novosti és az Izvesztyija is arról számolt be, hogy Telegram-csatornáik hozzáférését letiltották az Európai Unió területén. A felhasználók egy figyelmeztető üzenetet kapnak, amelyben az áll, hogy ezek a csatornák a helyi jogszabályokat sértették meg.

Az Európai Unió Tanácsa májusban döntést hozott, amelynek értelmében több orosz médiát, mint például a Voice of Europe, a RIA Novosti, az Izvesztyija és a Rosszijszkaja Gazeta, betiltottak az EU területén. A lépést "háborús propaganda" terjesztésével indokolták. Ezen kívül korábban már más orosz médiaszolgáltatók, például az NTV, a Rosszija 1, az RT és a Sputnik sugárzását is korlátozták.

Az Európai Unió döntéshozói azzal indokolták a legújabb intézkedést, hogy Oroszország folyamatosan és szisztematikusan folytat nemzetközi kampányt a média és az információ manipulálására, ami magában foglalja a beavatkozást és a tények súlyos torzítását. Mindazonáltal hangsúlyozták, hogy ez az intézkedés nem jelent akadályt a médiaorgánumok munkatársai számára az EU területén való működésükben, csupán a műsorszórásra vonatkozik a korlátozás.

Érdemes figyelembe venni, hogy több orosz médiaszolgáltatás a YouTube-on is korlátozásokkal néz szembe, különösen a katonai műveletek elindítása óta. Noha Oroszországban a YouTube hivatalosan nem elérhetetlen, a hatóságok az oldalak "lassításáról" tesznek említést, amit a Google tulajdonosának nehézségeivel indokolnak.

Moszkva ismételten kifejezte nézeteit a nyugati szankciók kapcsán, amelyek szerinte jogtalanok, és határozottan elutasítja a médiamanipulációval kapcsolatos vádakat. Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője úgy nyilatkozott, hogy az orosz médiacsatornák letiltása valójában "az információs tér tisztításának" egy radikális megoldása, amely mögött Washington áll, és amely célja, hogy megakadályozza a "kényelmetlen információk" terjedését.

A Telegram alapítójának legutóbbi nyilatkozata rávilágít a közösségi platformok és a digitális kommunikációs csatornák bonyolult helyzetére, amely a geopolitikai feszültségek kereszttüzében áll. Az Európai Unió mindeközben azon fáradozik, hogy megvédje állampolgárait a gyanított dezinformációs kampányoktól és propagandától. Ugyanakkor ezek az intézkedések könnyen félreérthetők, és a szólásszabadság csorbításaként is felléphetnek, ami komoly kérdéseket vet fel a demokratikus értékek védelme és a biztonság között.

Related posts