Metsola: Európa 2025-re erősebbé válásának szükségessége - Világgazdaság Metsola hangsúlyozta, hogy Európának a következő években sürgősen meg kell erősítenie pozícióját a globális színtéren. A 2025-ös év kulcsfontosságú lehet a kontinens számára, hiszen


Ukrajna, Georgia és Moldova jövője is fontos Európa szempontjából. Roberta Metsola szerint az Uniónak nincs más lehetősége 2025-ben, mint az, hogy megerősödjön.

Idén Európa sikeresen megmutatta magát a globális színtéren, bizonyítva elkötelezettségét és teljesítményét. Roberta Metsola, az Európai Parlament elnöke csütörtökön Brüsszelben, az uniós tagállamok vezetőinek tanácskozása előtt tartott sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kontinensnek jövőre még inkább erősödnie kell, ha biztosítani akarja helyét a világ színpadán, és szeretné növelni befolyását. Metsola hangsúlyozta, hogy ez a téma kulcsfontosságú a jelenlegi diskurzus során, mind belföldön, mind a nemzetközi porondon, és ezt a célt határozottan és következetesen kell képviselni.

Az Európai Parlament elnöke kiemelte, hogy a vezetőkkel folytatott megbeszéléseinek során három alapvető üzenetet fogalmazott meg. Az első, és talán leglényegesebb üzenet az Ukrajna melletti szolidaritás kifejezése.

"Ahogy az orosz-ukrán háború harmadik évéhez közeledik, és az ukránok újabb nehéz téllel néznek szembe, az EU-nak fokoznia kell a segítségnyújtást. Ez további szankciókat jelent Vlagyimir Putyin orosz elnök és szövetségesei ellen, valamint megingathatatlan pénzügyi, humanitárius és katonai támogatást Ukrajna számára" - emelte ki Metsola, aki arra is rámutatott, hogy csak egy erős Ukrajna képes határozott tárgyalási pozícióból fellépni, ugyanakkor békét csak úgy lehet elérni, ha az ukrán nép érdekeit tiszteletben tartják. Úgy véli, hogy Ukrajna nélkül nem lehet Ukrajnáról dönteni. Ez a békefolyamat alapvető irányelve.

Metsola szerint az EU-nak figyelnie kell a szomszédságra is

Másodikként Metsola felhívta a figyelmet, hogy Európa közvetlen szomszédságára is összpontosítani kell, mivel az orosz beavatkozás továbbra is destabilizálja Moldovát, Georgiát és a Nyugat-Balkánt, ezért fokozni kell az uniós jelenlétet és elkötelezettséget ezekben a régiókban. "A bővítési folyamat nem csupán egy távlati cél, hanem egyértelmű geopolitikai szükségszerűség (...) a csatlakozási késlekedés csak teret ad más hatalmaknak, hogy aláássák Európa értékeit, befolyását és hitelességét a világban" - figyelmeztetett. Véleménye szerint Georgia és Moldova esetében különösen fontos, hogy az EU válaszoljon ezen országok polgárainak európai jövőt sürgető felhívására.

Related posts