Mire végre kiszabadultál a saját poklod fogságából, a világ máris a végóráit éli – bemutatkozott az Analog Balaton legújabb klipje!

A tavaly ősszel debütáló Repedés album egyik leguniversálisabb száma, a Rajtad most egy különleges videóval gazdagodik.
"A Rajtad szövege picit eltér az eddigiektől, valamivel általánosabban fogalmaz - más dalainknál többet enged beleképzelni a sorokba. Ez szándékos, a LENT-en elég speciális történeteket, konkrét eseményeket meséltünk el. Ez a dal nagyobb szabadságot hagy a hallgatónak" - mesél Zsuffa Aba arról, hogy miért foglal el különleges helyet a Rajtad az Analog Balaton eddigi életművében és a Repedés albumon.
A dalszöveg rendkívül erőteljes vizuális elemeket vonultat fel, és az egyik legfigyelemreméltóbb kép a szomorúságot eltávolító szívműtét motívuma. "Tetszett az a gondolat, hogy kiműtik az emberből a bánatot. Elegáns, letisztult. Ha bajod van, elgurulsz a dokihoz, és olyan könnyedén eltávolítják, mint egy anyajegyet" - meséli Aba. Az ilyen módon szabadon értelmezhető, mégis rendkívül konkrét képeket felvonultató szöveg inspirálta a zenekart, hogy ehhez a dalhoz készítsenek egy látványos klipet.
A PUR E Production által készített kisfilm Simon Gergő rendező egyedi víziójának köszönhetően tökéletesen tükrözi a korábban említett kettősséget. "Az első pillanattól kezdve elragadott a zene és a dalszöveg belső feszültsége, amely a végén egy rendkívül erőteljes katarzissal teljesedik ki. A klip ötlete Thomas Pynchon 'Entrópia' című novellájából indult ki, amely mélyen rezonált bennem azzal az érzéssel, hogy az emberiség mintha már lélegzet-visszafojtva várná az első hírt, az első hangot, amely jelzi: valami visszafordíthatatlanul megváltozott. Ezt a dal hullámzó feszültségét azzal a globális belső vibrálással kívántam párhuzamba állítani, ami régóta foglalkoztatott" - osztotta meg velünk a koncepció hátterét.
Az Entrópia szellemisége mellett Gregory Crewdson is fontos inspirációforrás volt a videót készítő csapat számára - az amerikai fotográfus munkái erős pszichológiai töltetükkel és filmszerű kompozícióikkal mély hatást gyakoroltak a látványvilág kialakítására., A kisfilm egyfajta főhajtás is Pynchon és Crewdson előtt. Az egymást követő, rövid történetek (melyekben többek között Gazdag-Kötél Orsolya, Gazsó György és Tóth Sándor színészek, valamint Lőrinc Katalin táncművész is feltűnik) ugyanis fájdalmas pillanatokat mutatnak be, és az egyébként sem vidám pillanatokra még rányomja bélyegét a kezdődő világvége is.
A veszteség mint középpont: ez a pillanat, amikor a felismerés beköszönt, és az idő mintha megrekedne, mint egy megfagyott kép. Aztán, mint egy robbanás, minden felgyorsul, és a végén csak a káosz marad. Az apokalipszis hiába közelít, a Rajtad mégis túllép a múlt fájdalmán, és megmutatja, hogy a túléléshez nem csupán elengedés szükséges, hanem az is, hogy észrevegyük, mikor nem tudunk segíteni valakinek, mielőtt magunk is összeomlanánk. A videóban szereplők olyan dolgokat hagynak hátra, amelyek egykor életük szerves részei voltak, és ez az elengedés a zenekar, az Analog Balaton számára is új utakat nyitott. "Más helyen járok, mint a LENT korszakában: az életem gyökeresen átalakult, de még sok emlék él bennem az életmódváltásom előttről, és ezek a nosztalgikus érzések még mindig hatással vannak rám. Ezért is tükröződik mindez az új lemezünk dalain - ugyanakkor a Rajtaddal egy teljesen új irányt találtunk, amit eddig sosem próbáltunk" - fűzte hozzá Aba.