A kormány frissítette a Paksi Atomerőműre vonatkozó rendeletét.
A Magyar Közlöny legfrissebb számában Orbán Viktor aláírásával új rendeletmódosítás látott napvilágot, amely a Paksi Atomerőmű kapacitásának megőrzésére és a kapcsolódó beruházásokkal összefüggő közigazgatási hatósági eljárásokra vonatkozik. E rendelet célja, hogy ezeket az ügyeket nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségűként kezeljék.
Decemberben Szijjártó Pétert kérdeztük a Paks2 beruházás és a kapcsolódó szerződésmódosítások kapcsán. A külgazdasági és külügyminiszter hangsúlyozta: "Célunk az, hogy az árváltozás mértéke a lehető legkisebb legyen. Folyamatos egyeztetés zajlik a Roszatommal ebben a témában." A határidővel kapcsolatban is megerősítette, hogy "Paks2-t 2032-re szeretnénk a hálózatra kapcsolni".
"Nincs hatékonyabb módja az ország energiabiztonságának megerősítésére, a környezetbarát energiatermelés növelésére és a rezsicsökkentés eredményeinek megőrzésére, mint a nukleáris kapacitások bővítése" - emelte ki.
A legfrissebb Magyar Közlönyben közzétett rendeletmódosítás Orbán Viktor aláírásával érkezett, amely a Paksi Atomerőmű kapacitásának megőrzésére irányul. Ez a jogszabály a beruházásokkal kapcsolatos közigazgatási hatósági ügyeket nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségűnek minősíti.
A miniszterelnök által aláírt új határozat módosítja a kormányrendeletet, amely a beruházások során érintett ingatlanokra vonatkozik. Eszerint, ha a hatályos településrendezési terv vagy az OTÉK olyan specifikus előírásokat tartalmaz, amelyek ellentmondanak a beépítésre vonatkozó sajátos szabályoknak, akkor a településrendezési terv és az OTÉK alkalmazása nem lehetséges.
Az Orbán Viktor által jegyzett rendelet-módosítás azt is kimondja: "az (1) bekezdésben meghatározott ingatlanokon szállás jellegű, szolgáltató, kereskedelmi és azokat kiegészítő egyéb rendeltetésű építmények, irodaépület, sportépítmény, parkoló rendeltetésű építmények, továbbá azokat
A kiszolgáló építmények elhelyezésére vonatkozóan a következő sajátos beépítési irányelvek és egyedi építési előírások figyelembevételével lehetőség van:
A telek minimális zöldfelületi aránya 15%-ra van meghatározva.
b) Az előkert, az oldalkert és a hátsókert minimális területe 5 méter.
c) az elő-, az oldal- és hátsókertben épület és építmény elhelyezhető,
d) az épületek megengedett legnagyobb épületmagassága 22 méter,
A parkolóhelyek tervezésekor, az épületek és független rendeltetési egységek rendeltetésszerű használatának figyelembevételével, az OTÉK 42. §-a, valamint a 4. és 7. számú melléklete szerint nem szükséges biztosítani személygépkocsi- és autóbusz-várakozóhelyeket, motorkerékpár-parkolóhelyeket, valamint kerékpártárolókat.
f) A parkolóhelyek tervezésekor az épületek és önálló funkcióval rendelkező egységek rendeltetésszerű használatához maximum két elektromos gépjármű töltőállomás kialakítása szükséges.
g) a felszíni parkolófelületek árnyékolását biztosító, és egyéb kötelezően előírt fásítást az OTÉK által előírt mennyiségű legalább 150 db fa telepítésével kell megoldani, azzal, hogy a telken belüli kötelező fasor telepítése nem írható elő,
A) Az OTÉK által előírt, akadálymentes használatra vonatkozó követelmények nem szükségesek.
A módosítás tartalmazza, hogy "a főutak és más határoló utak irányába alárendelt homlokzat kialakítása engedélyezett, és az országos közút 100 méteres védőtávolságán belül épületek, építmények, valamint sportpályák feltétel nélkül elhelyezhetők."
A legfrissebb kormányrendelet-módosítás értelmében a közmű- és energiaszolgáltatók, valamint a közút- és vízilétesítmények kezelői a benyújtott tervek jóváhagyásával kapcsolatban kötelesek három munkanapon belül reagálni a tervek benyújtását követően. Amennyiben az érintett szolgáltatók ezen időszakon belül nem adnak választ, úgy az hozzájárulásukat automatikusan megadottnak kell tekinteni az előterjesztett tervek szerinti tartalomra.
"A településkép-védelmi tájékoztatásnak és szakmai konzultációnak, településképi bejelentésnek nincs helye, településképi véleményezési eljárást nem kell lefolytatni, építészeti- műszaki tervtanácsi véleményt, valamint az Országos Építészeti Tervtanács véleményét nem kell beszerezni" - tartalmazza a kormányrendelet, ami szerint a kormány a meghatározott beruházásokkal összefüggő "kiemelt jelentőségű ügyekben koordinációs feladatokat ellátó főispánként a Tolna Vármegyei Kormányhivatalt vezető főispánt jelöli ki".
Első kézből, közvetlenül az ATV-től szeretné megtudni a legújabb fejleményeket a legnézettebb hírcsatornáról*? Iratkozzon fel hírlevelünkre!
*(Forrás: Nielsen Közönségmérés, közönségarány, élő adatok, a teljes népesség körében, 2024 első negyedévére vonatkozóan, hírcsatornák: ATV, HÍR TV, M1)*