Nicolas Sarkozynek kötelező nyomkövetőt viselnie.


A volt francia elnököt 2021 márciusában a párizsi büntetőbíróság első fokon egy év letöltendő és két év felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte. A fellebbviteli bíróság 2023 májusában megerősítette ezt az ítéletet, amely lehetővé tette, hogy Nicolas Sarkozy a letöltendő büntetését elektromos nyomkövető viselésével, szabadlábon tölthesse. Ezt követően Sarkozy a legfelsőbb bírósághoz fordult jogorvoslatért.

A 2007 és 2012 között regnáló politikust konkrétan azzal vádolták, hogy információkért cserébe meg akart vesztegetni egy magas rangú francia bírót.

Az exelnök jelezte, hogy betartja a jogerős ítéletet, de az Emberi Jogok Európai Bíróságához (EJEB) fordul jogorvoslatért.

A beadvány ellenére a legmagasabb francia jogi fórumon meghozott ítélet jogerős, így nem akadályozza meg a kiszabott büntetések végrehajtását. A 69 éves volt államfőt - akit mellékbüntetésként három évre eltiltottak a közügyektől - a közeljövőben beidézik egy büntetés-végrehajtási bíró elé, aki meghatározza az elektromos nyomkövető viselésének feltételeit.

Nicolas Sarkozy ellen számos jogi eljárás zajlik, de ez az első, amely már bírósági szakaszba lépett, és...

A volt államfő titkos telefonját 2014 elején lehallgatták egy nyomozás keretében, majd a sajtóban is közzétett telefonbeszélgetésekből az derült ki, hogy Sarkozy és ügyvédje azokról a rendőrségi ügyekről beszélt, amelyekben a volt államfő is érintett.

Nicolas Sarkozy, a francia politika emblematikus alakja, évek óta tartó jogi eljárás során folyamatosan tagadta az ellene felhozott vádakat. Bár visszavonult a politikai életből, még mindig jelentős befolyással bír a jobboldalon. Korábban úgy nyilatkozott, hogy politikai ellenfelei az igazságszolgáltatást eszközként használják fel, hogy lejárassák őt. Sarkozy számára különösen felháborító volt, hogy az ügyvédjével folytatott telefonos beszélgetéseit bizonyítékként felhasználják egy peres ügyben, amit törvénytelennek tartott.

A volt elnöknek január 6-tól kezdődően négy hónapon keresztül rendszeresen meg kell jelennie a párizsi bíróság előtt. Az eljárás a 2007-es elnökválasztási kampányának líbiai finanszírozásával kapcsolatos gyanúk miatt indult. A vádak között szerepel passzív korrupció, illegális kampányfinanszírozás, közpénzekkel való visszaélés, valamint bűnszervezetben való részvétel.

Related posts