Olimpiai bajnokunk tisztában van vele, hogy az év első nemzetközi megmérettetésén ennél is többre van szükség tőle.

Összesen 24 versenyszámban (12 kajak és 12 kenu) zajlanak majd a küzdelmek a szegedi Maty-éren. A világkupa hagyományai szerint számonként minden nemzet két egységet indíthat. A kajak és a kenu külföldi klasszisai közül többen részt vesznek a szegedi versenyen. A párizsi olimpiai bajnok német férfi kajak négyesből Tom Liebscher-Lucz és Max Rendschmidt, a szintén párizsi olimpiai aranyérmes új-zélandi női kajak kvartettből Olivia Brett, Alicia Hoskin és Tara Vaughan Szegeden is rajthoz áll. Kenuban a C-1 1000 méteres szám előző két olimpiai bajnoka, a párizsi győztes cseh Martin Fuksa, illetve a tokiói bajnok brazil Guimares Queiroz Isaquias is versenyez a Maty-éren. A hölgyeknél az egyik legnagyobb sztárnak számító Katie Vincent is lapátol majd Szegeden.
A Nemzetközi Kajak-kenu Szövetség (ICF) megkezdte a világranglista rendszerének működését, amelynek első állomása a péntektől vasárnapig zajló szegedi világkupaverseny. Ez a verseny kiváló alkalmat nyújt a sportolók számára, hogy értékes pontokat gyűjtsenek, ezzel pedig közelebb kerüljenek a 2028-as Los Angeles-i olimpián való részvételhez.
A sportolók a pontok egy bizonyos százalékát kapják attól függően, hogy egyesben, párosban vagy négyesben versenyeznek. C-1-ben és K-1-ben a pontok száz százalékát osztják ki, a világkupán a győztes 1000 pontot szerez, a második helyezésért 900, a harmadikért pedig 840 pont jár. Párosban az aranyérmes egység tagjai fejenként 900 pontot kapnak, az ezüstérmesek egyenként 810-et, a bronzérmesek pedig 756-ot. Négyesben fejenként 800, 720, illetve 672 pontot ér a dobogós helyezés.
Tóth Dávid, a kajakosok szövetségi kapitánya az előző héten Szegeden zajlott válogató kapcsán kifejtette, hogy a verseny során számos olyan szám volt, ahol a várakozások szerint alakultak az eredmények, azonban akadtak váratlan események is, amelyek igazán izgalmassá tették a megmérettetést. A verseny jól teljesítette a kitűzött célját, hiszen számos új tehetség is bemutatkozott.
A kvóták szempontjából a világkupa jelentősége megnő. A szolnoki edzőtábor lehetőséget biztosított a négyes csapathajók összeállítására, és minden résztvevő maximális elkötelezettséggel állt a feladatok elé. Reménykedem, hogy ezt a szellemiséget a világkupán is tapasztalhatjuk majd - tette hozzá.
- erről már ifj. Foltán László, a kenusok szövetségi kapitánya beszélt. Kiemelte, hogy öreg ráják is kellenek a csapatba, nekik mutatniuk kell az irányt a többiek számára. - Azt kívánom mindenkinek, élvezze a versenyzést, és használják ki, hogy egy ilyen nemzetközi eseményen sokat lehet tanulni - tette hozzá.
A sajtóesemény keretein belül Kopasz Bálint, Tokió olimpiai bajnoka is megosztotta gondolatait.
A párizsi ötkarikás játékokon bronzérmet szerző versenyző megosztotta velünk előzetes gondolatait.