Egyszer volt, hol nem volt... - Meloni nem véletlenül tartózkodott attól, hogy részt vegyen a háborúpárti koalíció kijevi találkozóján. - PestiSrácok
Ott volt, ott nem volt... - Meloni nem véletlenül NEM tisztelte meg jelenlétével a háborúpárti hajlandók koalíciójának kijevi összejövetelét Susánszky Mátyás 2025-05-11
A különutas Meloni csak azért vett részt videókonferencián, hogy ne bontsa meg az európai egység látszatát - írja az Il Giornale vasárnapi cikkében. Bár a hajlandók háborúpárti koalíciója tüntető találkozót tartott szombaton Kijevben, érdemes odafigyelni azokra is, akik nem mentek el. Meloni valójában nagyon mást akar, mint Macron...
Mint vasárnapi vezércikkünkben megírtuk Volodimir Zelenszkij Kijevben fogadta a "hajlandók koalíciójának" legeltökéltebb képviselőit, Emmanuel Macron francia köztársasági elnököt, Keir Starmer brit miniszterelnököt, Friedrich Merz német kancellárt és Donald Tusk lengyel miniszterelnököt. Közös sajtótjákoztatójukból kiderült, hogy
a hírekkel ellentétben teljes érdek- és szándékazonosság van az atlanti világban. Ugyanazt akarják: tűzszünetet és békét, és ennek érdekében erőt fognak mutatni Putyinnak.
Ennek részeként akár békefenntartó katonai kontingensek küldését is valószínűsítették. Mint véleményposztunkban megírtuk,
Pontosan azon a helyen állunk, ahol két hónapja, fél éve, vagy akár két éve is voltunk. Csak tegnap változtatták meg az Oroszország felett elért stratégiai győzelmet, most már tűzszünetként emlegetik.
Fontos megemlíteni azt a kérdést is, hogy kik maradtak távol a találkozótól, és mi állhat ennek a hátterében. Például Giorgia Meloni, aki az olasz hírek szerint ugyan részt vett egy videókonferencián, de a személyes megjelenésének hiánya is figyelemre méltó. Ez a távolmaradás komoly üzenetet hordozhat a megbeszélések jelentőségéről és a politikai dinamika alakulásáról.
Az új pápa határozottan lépett a színre, első mondataként a béke üzenetét hirdette.
XIV. Leó pápa beiktatása már az első mondatában egyértelművé tette, hogy a Vatikán elkötelezett a Ferenc pápa által megkezdett békemisszió folytatása mellett. A katolikus egyház, valamint a pápa személye kapcsán elvárás, hogy a béke mellett álljon ki, de fontos megjegyezni, hogy a béke fogalma rendkívül sokszínű. Ezt a kijevi találkozó is jól szemlélteti. Létezik például az úgynevezett igazságos béke, amely valójában a háború folytatását jelenti, egészen addig, amíg az utolsó ukrán áldozatul nem esik.
Az oroszok által megtámadott Ukrajna tekintetében teljesen természetes, ha olyan békét szeretnének, amely visszaállítja az ország korábban még Oroszország által is elismert határait. Egy reálisabb szempontrendszer ugyanakkor inkább elvárható lenne az európai vezetők részéről, ennek azonban nyomát sem látni.
A Vatikán hivatalosan nem kíván belefolyni a béke konkrét részleteinek megvitatásába. Ugyanakkor érdemes megjegyezni, hogy Ferenc pápa sem mutatott egyoldalú elköteleződést a nyugat-európai álláspont mellett. Különösen emlékezetes az a kijelentése, amely szerint...
a konfliktus kirobbanásában szerepet játszott, hogy a NATO Oroszország kapujában csaholt.
A Vatikán békepártiságának megerősítése XIV. Leó pápa által természetes hatást gyakorol az olasz belpolitikára is. Az olaszok, minden ellentétes állítás ellenére odafigyelnek a pápa szavaira, jelentős erkölcsi kérdésekben ezért a kormányoknak sem tanácsos szembemenni a Vatikán által sugallt bizonyos világpolitikai kérdésekkel.
A szuverenista táboron belüli törésvonal megjelenése új dimenziókat nyit a politikai diskurzusban. Különböző nézetek és érdekek ütköznek, amelyek feszültséget generálnak a csoporton belül. Ez a megosztottság nem csupán ideológiai, hanem stratégiai kérdésekben is megnyilvánul, és a jövő politikai táját is alakíthatja. A szuverenitás melletti elköteleződés mellett egyre inkább felmerülnek olyan kihívások, amelyek próbára teszik az egységet, így a tábor jövője kérdésessé válik.
Ebben a helyzetben világos, hogy Giorgia Meloni politikai irányvonala eltér a nyugati hatalmakétól. Az olasz miniszterelnök jól tudja, hogy Brüsszel nyomása folyamatos, ezért koalíciós kormányának stabilitása érdekében próbálja elkerülni, hogy újabb támadási felületeket adjon az ellenséges médiának vagy az EU-nak. Ez a helyzet hozzájárul ahhoz a feszültséghez, ami jelenleg megosztja az unió szuverenista erőit, különösen az orosz-ukrán háború kontextusában. Meloni politikai platformja, az Európai Konzervatívok és Reformisták (ECR), jellemzően az ukrán álláspontot támogatja. Ezen körülmények is hozzájárultak ahhoz, hogy a Fidesz és később a KDNP nem az ECR-hez csatlakozott a 2024-es EP választások után, hanem saját néven, Patrióták Európáért néven alakítottak külön szövetséget. A Patrióták, szemben az ECR-rel, a békepárti erőket tömörítették a szuverenista táboron belül.
Európának nem lenne célszerű csapatokat küldenie Ukrajnába...
Meloni politikai irányvonala nem sorolható be egyértelműen a háborúpártiak táborába, és ezt a tényt az Il Giornale is hangsúlyozza a legutóbbi európai vezetők kijevi látogatása kapcsán. A portál kiemeli, hogy Meloni online részvétele csupán a látszat fenntartására szolgált, hiszen a valódi találkozón, amely az ukrán fővárosban zajlott, nem jelent meg személyesen. Az Il Giornale szerint Meloni különutas politikai megközelítése mögött álló motivációk alapjaiban befolyásolják döntéseit, és ezt a helyzetet jól tükrözi, hogy...
bár igent mond Ukrajna katonai támogatására, ugyanakkor elutasítja, hogy olasz vagy más európai országok katonái részt vegyenek a konfliktusban.
Mint kiemelik, "nem ez az első alkalom, hogy Meloni szembehelyezkedik a hajlandók koalíciójával", kifejezetten pedig Macron azon álláspontjával, hogy európai katonák vegyenek részt katonai misszióban Ukrajnában. Az Il Giornale szerint Meloni azért maradt személyében távol az ukrajnai csúcstalálkozótól, mivel
A Kijevben tartózkodó európai vezetők nem csupán az ENSZ keretein belül, hanem a "békefenntartó" missziókon túl is fontolóra veszik katonai egységek Ukrajnába való küldését.
Meloni véleménye szerint nem feltétlenül szükséges, hogy Ukrajna a NATO tagjává váljon ahhoz, hogy a béke megvalósuljon.
Meloni egy stabilabb és kevésbé kockázatos alternatívát keres, például a NATO 5. cikkelyének mintájára. Továbbá, itt egy újabb jelentős fordulópont...
Ukrajna NATO-ba való belépése egy összetett kérdés, amely számos politikai, gazdasági és társadalmi tényezőt érint. Még enélkül is, az ország számára kulcsfontosságú a stabilitás és a biztonság megteremtése. Az ukrán kormány és a nemzetközi közösség közötti együttműködés, valamint a reformok végrehajtása segíthet abban, hogy Ukrajna erősebb és függetlenebb állammá váljon. Az ország geopolitikai helyzete, a szomszédos országokkal való kapcsolatok és a belső politikai dinamika mind hozzájárulnak ahhoz, hogy Ukrajna sorsa milyen irányba halad. Az önállóság és a demokratikus értékek melletti elköteleződés kulcsfontosságú ahhoz, hogy Ukrajna a jövőben is megállja a helyét a nemzetközi színtéren.
Az Il Giornale ugyanakkor kiemelte, Meloni lényegében távollétével védte meg az európai egységet.
Érzékletes példával élve, olyan helyzet alakult ki, mintha Orbán Viktort "kávézni küldték volna", ami lehetővé tette, hogy az uniós országok vezetői egy szívvel-lélekkel tudjanak dönteni és egységes állásfoglalást képviselni az Ukrajnát érintő kérdésekben. Ilyenkor a politikai színtér szinte megtisztul, és a szavazások során megjelenik a közös akarat, ami a szolidaritás és az együttműködés erejét tükrözi.
Egy különleges pillanatot örökített meg a fénykép, amelyen Giorgia Meloni, Olaszország miniszterelnöke és Emmanuel Macron, Franciaország elnöke látható Giorgio Napolitano egykori olasz államfő gyászszertartásán, Róma szívében, 2023. szeptember 26-án. A felvétel a LaPresse és az MTI/AP jóvoltából készült, és a két vezető közötti tiszteletet és együttérzést tükrözi egy fontos politikai figura búcsúztatásakor.
Facebook hozzászólás
A jelenlegi geopolitikai helyzetben a diplomáciai kapcsolatok kulcsfontosságú szerepet játszanak, különösen Giorgia Meloni olasz miniszterelnök vezetésével. Az ő kormánya, amely a háborúpárti koalíció szerves részét képezi, határozottan támogatja Kijevet az orosz-ukrán háború során. Az Olaszország által nyújtott segítség nemcsak Ukrajna védelmét erősíti, hanem a NATO-n belüli együttműködést is szorosabbra fűzi. Meloni politikai irányvonala és döntései jelentős hatással vannak a regionális stabilitásra, és a diplomáciai tárgyalások során is figyelembe kell venni a kölcsönös érdekeket és a hosszú távú célokat.