Putyin hangsúlyozta, hogy a nyugati intézkedések nem maradhatnak válasz nélkül.
A Kreml szóvivője kiemelte, hogy Putyin csütörtöki televíziós beszédének középpontjában az a fontos üzenet állt, miszerint "a rakétákat előállító, azokat Ukrajnába szállító, majd orosz terület ellen irányuló támadásokban részt vevő nyugati államok meggondolatlan döntései és cselekedetei nem maradhatnak válasz nélkül Oroszország részéről". A szóvivő utalt arra is, hogy az orosz elnök hangsúlyozta: Oroszország továbbra is "nyitott mindenféle párbeszédre", amely a "békés megoldás" irányába terelheti a helyzetet, és segíthet elkerülni az ukrajnai konfliktus további eszkalálódását.
Az orosz elnöki sajtótitkár nyilatkozata szerint Moszkva "világosan felvázolta" a lehetséges válaszlépések kereteit arra az esetre, ha a Nyugat nem venné figyelembe a kifejezett aggodalmait.
"A jelenlegi (amerikai) kormányzattal nem volt kapcsolatfelvétel (a dnyiprói Juzsmas hadiipari üzemre mért csapás és az elnöki bejelentés előtt). Másrészt, a tegnapi nyilatkozat nagyon-nagyon kimerítő, világos, logikus volt. És ezért nincs kétségünk afelől, hogy a jelenlegi washingtoni adminisztrációnak lehetősége volt megismerkedni ezzel a nyilatkozattal, és megérteni azt" - mondta.
A szóvivő hangot adott a Kreml kívánságának, hogy
Közölte, hogy az orosz Oresnyik rakéta hiperszonikus kategóriába tartozik, ezért Moszkvának nem volt kötelező értesítenie Washingtont az ilyen típusú eszköz indításáról. Azonban mivel a rakéta ballisztikus, az amerikai fél 30 perccel a kilövés előtt automatikus üzemmódban értesítést kapott az orosz Nemzeti Nukleáris Fenyegetéscsökkentő Központtól, amely a saját hasonló intézményéhez jutott el.
Kilátásba helyezte, hogy az orosz hadsereg kidolgozza a részleteket arról, hogyan értesítheti az ukrán civil lakosságot az Oresnyik rakétával tervezett közelgő támadásról.
Az orosz védelmi minisztérium pénteki hadijelentése szerint csütörtökön az orosz fegyveres erők kombinált csapást mértek az ukrán hadiipari komplexum egyik dnyiprói létesítményére. A tárca rámutatott, hogy a csapás során első alkalommal alkalmazták sikeresen harci körülmények között az Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétát, nukleáris fegyverzet nélküli hiperszonikus felszereltségben. A jelentés értelmében az összes harci blokk elérte célját.
Putyin csütörtök este bejelentette, hogy az Oresnyik ballisztikus rakéta hihetetlen sebességgel, 10 Mach-al, azaz másodpercenként 2,5-3 kilométeres tempóval közelít a céljához. E miatt jelenlegi légvédelmi vagy rakétavédelmi rendszerek képtelenek megakadályozni a támadást.
Szergej Lavrov, az orosz külügyminiszter pénteken Bresztben, Fehéroroszországban tartott sajtótájékoztatóján arról beszélt, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök megrettent az Oroszország által válaszul adott, nagy hatótávolságú rakétákkal mért csapásoktól. Lavrov szerint Zelenszkij a helyzet súlyossága miatt vádakat fogalmazott meg "gazdái" felé, akik állítása szerint fegyvertelenül hagyták őt egy ilyen orosz válaszlépés előtt.
"Talán ez egy értékes megállapítás. Úgy vélem, már az is előnyös, hogy egy lépéssel közelebb kerülünk a valósághoz, ha saját tapasztalatainkon keresztül éljük meg" - emelte ki Lavrov.
Az orosz diplomácia vezetője egy fehérorosz fiatalokkal folytatott breszti találkozón úgy vélekedett, hogy a nyugati országok kezdik felismerni:
Marija Zaharova orosz külügyi szóvivő a Telegram-csatornáján arra hívta fel a figyelmet, hogy Zelenszkij egy minapi üzenetében leleplezte magát azzal, hogy elismerte: nem most volt az első alkalom, hogy az ukrán fegyveres erők nagy hatótávolságú fegyverrel mértek csapást orosz területre. Az általa "lejárt szavatosságúnak" nevezett ukrán elnök reagálását egy gyerekéhez hasonlította, aki azért panaszkodik az apjának, hogy első alkalommal nem kapott fenyítést a betört ablakért.
A Kreml szóvivője pénteken tartózkodott attól, hogy véleményt nyilvánítson a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) által Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök és Joáv Galant egykori védelmi miniszter ellen kiadott elfogatóparancsról. Hangsúlyozta, hogy az ICC intézkedései valószínűleg nem segítik elő a helyzet javulását, beleértve a közel-keleti békefolyamatot is.
A Kreml bejelentette, hogy az amerikai szankciók, melyeket a Gazprombank ellen hoztak, az orosz gázszállítások Európába történő megakadályozására irányuló kísérletként értelmezi, és ennek következményeként válaszlépéseket tervez. Hangsúlyozta, hogy Oroszország, mint nagyhatalom, nem lehet teljesen megfékezve szankciókkal, és biztosította a közvéleményt, hogy Moszkva megtalálja a módját, hogy az uniós gázért való kifizetéseket rendezni tudja.