Robert Fico aggodalmát fejezte ki a Szlovákiában kialakult politikai helyzet miatt, attól tartva, hogy puccsra készülnek ellene. Az ellenzéki pártok azonban ezt az érvet csupán egy összeesküvés-elméletnek tekintik, és úgy vélik, hogy Fico csak el akarja t
A tömeges tiltakozások az után kezdődtek Szlovákiában, hogy a kormányfő karácsony előtt, Moszkvában találkozott Vlagyimir Putyinnal. A megbeszélésen elsősorban a Szlovákiába irányuló orosz földgázszállítások folytatásáról volt szó, de Fico a találkozó után nyitottságot fejezett ki arra, hogy hazája az orosz - ukrán béketárgyalások helyszínéül szolgáljon.
A találkozót követő felháborodás egyesítette az ellenzéket Szlovákiában. A legnagyobb ellenzéki párt, a liberális Progresszív Szlovákia vezetője "hazug színháznak" nevezte az egyeztetést, és úgy fogalmazott: Fico ezzel országát az orosz propaganda részévé tette.
A Békét Ukrajnának csoport az utóbbi hetek során több mint 10 városban hívott életre megmozdulásokat. Január elején Pozsonyban 15 ezer ember gyűlt össze egy kormányellenes demonstráción, amely a közvélemény figyelmét a helyzet súlyosságára irányította.
Robert Fico a megmozdulásokkal kapcsolatban kifejtette: "Egy jelentősebb erő próbálja kihasználni ezeket a tüntetéseket. Céljuk, hogy fokozódjon a feszültség az országban – például, hogy a demonstrálók összecsapjanak a rendőrökkel az utcán. Mi azonban ezt nem fogjuk tűrni."
A kormányfő szerdai parlamenti beszédében kiemelte, hogy Szlovákia tagja az Európai Uniónak és a NATO-nak, valamint energikusan elutasította azokat a vádakat, amelyek az ország külpolitikai irányának megváltoztatására utalnak.
Robert Fico a hét eleji megbeszélésén Orbán Viktorral számos alkalommal bírálta az Európai Uniót az orosz-ukrán konfliktusra reagálva.
A pozsonyi sajtótájékoztatón a két kormányfő a mielőbbi béketárgyalásokat szorgalmazta. Kritizálták az Oroszországra kivetett gazdasági szankciókat, valamint kiemelték, hogy Ukrajna nem lehet NATO tagállam, ez ugyanis ellehetetlenítené a tűzszüneti megállapodásokat.
A múlt héten a szlovák ellenzéki pártok összefogtak, és közösen bizalmatlansági indítványt nyújtottak be Robert Fico kormánya ellen. Lépésüket azzal indokolták, hogy aggasztja őket Szlovákia külpolitikai irányvonala. Véleményük szerint Fico nem jogosult arra, hogy "kelet felé terelje az országot".
Az ellenzék a kormány gazdaságpolitikáját is bírálta, kiemelve a magas költségvetési hiányt, a magas adókat, vagy az ingatlanpiac jelenlegi helyzetét. A pártok kritizálták a szlovák egészségügy helyzetét is.
Robert Fico szlovák parlamentbeli helyzete jelenleg igencsak szoros, hiszen mindössze egy fős többséggel rendelkezik. Ez a helyzet annak tudható be, hogy belső nézeteltérések miatt három képviselő elhagyta a frakciót. A kormányfő korábban jelezte, hogy márciusig türelmet tanúsít a koalíciós partnerek felé a patthelyzet megoldására. Ha azonban nem sikerül dűlőre jutniuk, előrehozott választásokra lehet szükség.
Szerbia szintén külföldi erőket vádol a diáktüntetések szervezésével: ott az újvidéki pályaudvar halálos áldozatokat követelő leomlása - illetve az azt előidéző nemtörődömség és korrupció - miatt tiltakoznak a diákok a Vucic-rezsim ellen. Szerbia annyival előrébb tart, mint Szlovákia, hogy ki is utasítottak 14 külföldit, akik részt vettek egy civil szervezeteknek rendezett konferencián.