A Hezbollah számára kedvezőtlen hír érkezett az új libanoni elnök személyével kapcsolatban.
A libanoni törvényhozásban álló ováció fogadta az új elnök bejelentését, miszerint az állam területén kizárólag a kormány birtokolhat fegyvereket. Ez a nyilatkozat egyértelmű hadüzenetként értelmezhető a Hezbollah fegyveres szervezete felé, amely továbbra is jelentős katonai erőforrásokkal bír.
Aoun 2031-ig terjedő mandátuma alatt az a célja, hogy helyreállítsa Libanon teljes szuverenitását, miközben megszabadítja az országot a különböző szélsőséges milíciáktól és terrorszervezetektől. Ez a feladat hatalmas kihívás elé állítja, de a 'Joey' becenéven ismert tábornok erőteljes és határozott karakterével talán képes lesz kezelni a több évtizedes belső válságot. Az elkövetkező évek kulcsfontosságúak lesznek Libanon jövője szempontjából, és Aoun vezetői képességei döntő szerepet játszhatnak az ország stabilitásának helyreállításában.
A libanoni hadsereg főparancsnokaként szolgáló egykori katona, aki most politikai pályára lépett, a Hezbollah legélesebb kritikái közé tartozik. Az első jelentések alapján azonnal kihasználni fogja azt a kedvező helyzetet, amelyet Izrael teremtett a terrorszervezet vezetőségének eltávolításával és a Hezbollah déli szárnyának meggyengítésével.
Az Egyesült Államok és nyugati szövetségeseik üdvözölték Aoun megválasztását, amely a 90-es évek óta az első jelentős lépés lehet a hagyományos állami struktúra helyreállítása felé. Az ország alkotmánya gondosan felosztotta a hatalmi pozíciókat a három fő vallási közösség között, azonban nem számolt a rendszerbe kívüli, külföldről, nevezetesen Irántól származó szélsőséges elemek politikai beépülésével.
Az ország 2022 októbere óta szinte vezető nélkül működött, miután a Hezbollah által támogatott korábbi elnök utódjának kiválasztása meghiúsult. Ez a másfél évnyi feszültség tovább mélyítette a szakadékot a nyugatbarát és az Irán-párti erők között, fokozva a belpolitikai feszültségeket és konfliktusokat.
Aoun kinevezését nem csupán a Nyugat, hanem Izrael is pozitívan fogadta. Gideon Sa'ar külügyminiszter az X-üzenetében kifejezte azt a reményét, hogy Libanon ezzel a döntéssel a stabilitás és egy kedvezőbb jövő irányába léphet, ami hozzájárulhat a szomszédos országok közötti kapcsolatok rendezéséhez is.
Emmanuel Macron francia elnök szintén üdvözölte Aoun megválasztását, hiszen Franciaország különleges kapcsolatokkal rendelkezik Libanonban, és aktívan részt vett a békefenntartó megállapodások kialakításában.
A névzavar elkerülése végett érdemes leszögezni, hogy az új államfő nem áll rokoni kapcsolatban az előző elnökkel, Michel Aounnal, akivel ráadásul január eleje óta perben is áll, a személye elleni rágalmazás és hamis hírek terjesztése miatt.
Miután hivatalosan is elnökké választották, Aoun lemondott a hadsereg főparancsnoki tisztségéről. A parlamentbe már civil öltözetben vonult be, hogy letartsa hivatali esküjét. Köszöntő beszédében egy "új korszak hajnaláról" beszélt, és megígérte, hogy megszabadítja Libanont a súlyos gazdasági és politikai válságtól. Eddig példátlan ígéretet tett arra, hogy az állam mandátuma alapján monopolizálni kívánja a fegyverek birtoklását, ami nyíltan utalt az Irán által támogatott Hezbollah fegyverarzenáljára.
A Hezbollah a Közel-Kelet egyik legjobban felfegyverzett katonai ereje, amely az izraeli hadsereg mellett kiemelkedő hatással bír a térség geopolitikai dinamikájára. A libanoni szervezet nem csupán saját hazájában, hanem Szíriában és Irakban is jelentős befolyással rendelkezik, ezzel formálva a régió politikai táját.
A válságsorozat folyamán az Izrael által Libanonra mért súlyos csapások, majd Bassár el-Aszad szíriai elnök decemberi bukása súlyosan meggyengítette a Hezbollahot, felélénkítve a csoport leszereléséről szóló évtizedes hazai vitát.
Az Egyesült Államok közvetítő szerepvállalásával, valamint Franciaország részvételével novemberben létrejött fegyverszüneti megállapodás kimondja, hogy a Hezbollahnak el kell hagynia az izraeli határ menti területeket, ami tovább gyengíti katonai helyzetét.
A megállapodás alapján az izraeli hadseregnek január végéig el kell távoznia a libanoni területekről. Azonban két nappal ezelőtt Washington zöld utat adott számukra, hogy három kulcsfontosságú helyszínt megszállva tartsanak, mivel a Hezbollah katonai jelenléte még mindig nem szűnt meg teljesen.
Beszédében ugyanakkor az új elnök Izrael-kritikus hangot is megütött, megszállásnak nevezve az izraeli jelenlétet, aminek felszámolását ígérte. Aoun felvetette a hivatalosan ellenséges államnak minősülő Izrael elleni védelmi stratégiajavaslatát, de már a Hezbollah nélkül.
A fegyveres csoportot hosszú időn keresztül de facto katonai erőként kezelték, amelynek fő célja az Izraellel folytatott harc volt. Ezt a szerepet pedig a hatalmi struktúrában betöltött legitimitásának alátámasztására használták.