Az Egyesült Államok szankciós listájára került Rogán Antal, a hírek szerint a döntést korrupcióval kapcsolatos vádak indokolták.
Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetiroda vezetője, mostantól az Egyesült Államok Pénzügyminisztériumának szankciós listáján található - figyelt fel rá a Telex. Ez a lista, amelyet Különlegesen Kijelölt Állampolgárok és Blokkolt Személyek néven ismernek, tartalmazza azokat a személyeket, akikkel kapcsolatban külön intézkedések léptek életbe.
Az amerikai pénzügyminisztérium hivatalosan is megerősítette, hogy szankciókat léptet életbe Rogán Antal ellen "a magyarországi korrupcióban való részvétele miatt". - A korrupció aláássa egy ország kormányzati intézményeit és korlátozza gazdasági fejlődését, rövid távú hasznot biztosít néhány kiválasztottnak, miközben a jövő generációit megfosztja a hosszú távú előnyöktől - mondta Bradley T. Smith, a pénzügyminisztérium terrorizmusért és pénzügyi hírszerzésért felelős helyettes államtitkára. "Az Egyesült Államok nem fog habozni, hogy felelősségre vonjon olyan személyeket, mint Rogán, akik arra használják fel hivataluk hatalmát, hogy saját magukat és cimboráikat törvénytelenül meggazdagítsák országuk és polgártársaik kárára" - áll a közleményben. Arról is írnak, kormánytisztségviselői tevékenysége során Rogán irányította a magyarországi rendszert, amely a közbeszerzéseket és a közpénzeket a hozzá és a Fidesz politikai pártjához hű cimboráknak osztotta szét. Olyan rendszereket irányított, amelyek célja a magyar gazdaság számos stratégiai ágazatának ellenőrzése, valamint az ezekből az ágazatokból származó bevételek saját maga számára történő átcsoportosítása és politikai pártjának lojális tagjainak jutalmazása volt.
A magyarországi közszférában tapasztalható korrupciós helyzet már több mint egy évtizede folyamatosan romlik. Ennek következményeként a Transparency International 2023-as Korrupció Érzékelési Indexén Magyarország immár második éve a legrosszabb pontszámot érte el az Európai Unió tagállamai között. Ezen kívül fontos megemlíteni, hogy az Európai Unió felfüggesztette Magyarország számára a finanszírozást, mivel aggodalmát fejezte ki a jogállamiság elveinek megsértése miatt, különös figyelmet fordítva a közbeszerzések, az összeférhetetlenség és a korrupcióellenes intézkedések hiányosságaira.
A listára felkerülők között, így Rogán Antal is, minden vagyonuk befagyasztására számíthatnak az Egyesült Államok területén, feltéve, hogy rendelkeznek ilyennel. Továbbá, szankciók várnak azokra is, akik üzleti kapcsolatban állnak a miniszterrel vagy bármely, hozzá kapcsolódó céggel.
A 2016 decemberében elfogadott Globális Magnyickij-törvény kibővített hatáskört biztosít az elnök számára, hogy szankciókat vezessen be az emberi jogok megsértői, vagy korrupt magánszemélyek ellen. Ez az intézkedés az 2012-ben elfogadott eredeti Magnyickij-törvényen alapul, amelyet kifejezetten az emberi jogok megsértése miatt elmarasztalt orosz közéleti személyekkel szemben vezettek be. A törvény lehetővé tette ezeknek személyeknek az Egyesült Államokból való kitiltását és ottani vagyonuk befagyasztását. A jogszabályt azóta annyival kiegészítették, hogy nemcsak politikusokra, de üzletemberekre is alkalmazható.
David Pressman, a távozó amerikai nagykövet, a legutóbbi pénzügyminisztériumi bejelentést követően újságíróknak nyilatkozva kifejtette, hogy a magyarországi kormányzati szereplők túl hosszú ideje használják ki hatalmukat saját és családjuk anyagi előnyére. „Rogán Antal a korrupció megalkotója, végrehajtója és haszonélvezője Magyarországon” – hangsúlyozta a diplomata, majd hozzátette, hogy az Európai Unió már megtette a szükséges lépéseket, most pedig az Egyesült Államok ideje cselekedni.
Egy újságírói kérdésre, amely arra vonatkozott, hogy a közelgő Trump-adminisztráció folytatja-e a magyar kormány ellen tett lépéseket, David Presmann kifejtette: a döntést alapos vizsgálódás után hozták meg, és az kizárólag tényekre építkezik. Ezért az új adminisztrációnak is figyelembe kell vennie ezeket a tényezőket, ami azt jelenti, hogy más irányban nem igazán tudnak elmozdulni.