"Mintha tiszteletlenséget tanúsítana" – vajon valóban elfogult az F1-es versenyek közvetítése?

A Bahreini Nagydíj után a Formula 1 Management végre megkapta a neki járó elismerést, amely a futamok közvetítésének izgalmait és kihívásait tükrözi.
Nyilvánvaló, hogy legyen bárki bármennyire jó és objektív Forma-1-es kommentátor vagy újságíró, a szurkolói lélektan már csak olyan, hogy időről időre akkor is meg fogja kapni, hogy ennek vagy annak a csapatnak/pilótának drukkol, ha közben nem drukkol senkinek. Ezt nem lehet elkerülni, csak együtt lehet vele élni. Na de az, hogy többen az F1 hivatalos közvetítését vádolják részrehajlással, jóval kevésbé megszokott.
Így reagált Verstappen "démonizálásának" vádjára az F1-es kommentátor
A Bahreini Nagydíj után érdekes események zajlottak, hiszen többen is hangot adtak elégedetlenségüknek amiatt, hogy a Forma-1 hivatalos médiája csupán egy apró négyzetben, a képernyő bal felső sarkában mutatta Oscar Piastri célba érkezését. Míg ez a pillanat rendkívül fontos volt, a figyelem középpontjába inkább Lando Norris és George Russell harca került az utolsó kör végén, ami sokak szerint igazságtalanul háttérbe szorította Piastri teljesítményét.
"Elképzelhetjük, ahogy a győztes átlépi a célvonalat, Isten szerelmére! De várjunk csak, ott van egy aprócska négyzet!" - kiáltotta dühösen Dave Hughes, az ausztrál komikus, akit a Speedcafe idézett. Hozzátette, hogy "ez csak egy vicc", hiszen a rendező a nagy képernyőn Norrist és Russellt mutatta.
Nem csupán ő, hanem a neves F1-es YouTuber, Matt Gallagher is úgy véli, hogy Oscar Piastrinak sokkal jobban kellett volna látszódnia a képernyőn. "Őszintén szólva, szinte már tiszteletlenségnek éreztem, hogy nem azt közvetítik a nagyvásznon, ahogyan Piastri áthalad a célvonalon" – nyilatkozta egy reagáló videóban, ahol társa, Tom Bellingham is osztotta a véleményét. "Norris és Russell helyzete ezen a ponton már megváltozhatatlan volt. Mikor láttunk utoljára előzést a Bahreini pálya utolsó kanyarjában? Soha. Bármilyen más szituációban, kivéve egy bajnoki döntőt, ahol a világbajnoki címért harcolók az 5. helyért küzdenek Abu-Dzabiban az utolsó körben, a győztest mindig nagyban kellene mutatni. Mert akkor rendben van, ha a győztest kicsiben látjuk. De minden más esetben a győztesnek kell a középpontban lennie, míg ha más eseményeket is be akarsz mutatni, azt nyugodtan tedd kisebb nézetben."
"Oscart az egész futam során nem mutatták, mert dominált. Megérdemli, hogy abban a pillanatban, amikor nyer, mindenki őt nézze, ahogyan ünnepelve átszeli a célvonalat" - jelentette ki Bellingham.
A Formula 1-es közvetítések világviszonylatban egységesen zajlanak, azonban a háttérben a Biggin Hill-i stúdióban készülnek, Londontól délre. A képernyőn megjelenő tartalmakra viszont a közvetítőtársaságoknak nincs befolyásuk; csupán saját kommentárjaikat fűzhetik a látottakhoz. Ennek következtében egyes rajongók a közösségi médiában az F1-et részrehajlással vádolták, mivel úgy érezték, hogy Oscar Piastri, mint ausztrál versenyző, kedvezőbb figyelmet kapott, miközben két brit pilóta harcolt a dobogó második helyéért.
Hogy ez valóban így van-e, azt természetesen nem tudhatjuk, és nem is a mi dolgunk eldönteni. Ugyanakkor jogos kérdés, hogy vajon nem illene-e nagyobb tisztelettel adózni a győztesnek, hiszen a célba érkezésének pillanata nem csupán egy mellékes eseményként szerepelne egy már lényegében véget ért párharc mellett.