Kanada és az Európai Unió kapcsolatai egyre szorosabbra fűződnek.


Kanada és az Európai Unió egy új korszakot nyitott, amikor biztonsági és védelmi partnerséget alakítottak ki, valamint megkezdődtek a tárgyalások egy digitális kereskedelmi megállapodás létrehozásáról.

Hétfőn történelmi megállapodást kötött az Európai Unió és Kanada, amely új dimenziót nyit a biztonsági és védelmi együttműködés terén. Az egyezmény lehetőséget teremt a közös fellépésre a válságkezelés és a kiberfenyegetések elleni harcban. Ez a lépés Kanada számára kulcsfontosságú, hiszen mostantól hozzáférhet az EU jelentős védelmi beszerzési forrásaihoz, ezzel erősítve a két fél közötti együttműködést.

Az ottawai találkozó a G7-ek legutóbbi, valamint a NATO e heti csúcstalálkozója között zajlott, mindez pedig az amerikai politikai helyzet körüli globális zűrzavar tükrében valósult meg.

A házigazda kanadai miniszterelnök kijelentette, hogy "mivel a világrend veszélyben van, és a nem európai államok közül Kanada a legeurópaibb, országa most elsősorban az Európai Unióra tekint".

"Mivel a szabályokra épülő nemzetközi rend komoly kihívásokkal néz szembe, a szövetségesek előtt két út áll: vagy nosztalgiával idézzük fel a régi világrendet, amelyhez visszavágyunk, vagy tudatosan, partnerségben formáljuk meg a jövőnket egy új, stabilabb keretben."

Mark Carney megfogalmazását António Costa, az Európai Tanács elnöke erőteljes politikai nyilatkozatnak nevezte, amely új szintre emeli a partnerséget.

A digitális kereskedelmi megállapodásnak, amelyről a felek most szintén tárgyalásokat kezdtek, az adatáramlás megkönnyítése és a mesterséges intelligenciával kapcsolatos együttműködés a célja.

Az ottawai tárgyalások a Kanada és az EU közötti kapcsolatok szorosabbra fűzését tükrözik. Brüsszel és Ottawa egyaránt elkötelezett a kölcsönös bizalomra épülő, megbízható partnerségek kialakítása iránt.

A csúcstalálkozó egyik leglényegesebb eredménye a biztonsági és védelmi partnerség hivatalos létrejötte volt. Ez a megállapodás lehetőséget teremt a közös erőfeszítésekre a válságkezelés, a katonai mobilitás, valamint a tengeri biztonság területén. Emellett hangsúlyos szerepet kap a kiber- és hibrid fenyegetések elleni védekezés, a védelmi ipari együttműködés, illetve a terrorizmus elleni harc. A megállapodás célja a fegyverek elterjedésének megakadályozása, a leszerelés előmozdítása, az űrpolitika fejlesztése, valamint Ukrajna támogatásának megerősítése. A megállapodás keretében Kanada védelmi képviselőt is delegál az Európai Unióba, ami további lépést jelent a közös védelem erősítése felé.

Ottawa számára ez az első lépés ahhoz, hozzáférjen az EU 150 milliárd eurós SAFE-hitelprogramjához. Az Európai Bizottság elnöke, Ursula Von der Leyen megígérte, hogy "gyorsan megkezdi a tárgyalásokat" annak érdekében , hogy Kanada csatlakozhasson a SAFE programhoz. Ezt követően egy második kétoldalú megállapodásról kell tárgyalni ahhoz, hogy az ország részt vehessen a közös beszerzésekben, és hogy ipara az uniós gyártókkal azonos szinten vehessen részt.

Jelenleg Kanada védelmi kiadásainak körülbelül 75%-a az Egyesült Államokhoz áramlik, amit Carney "nem túl bölcs döntésnek" nevezett.

Az USA-val fennálló kereskedelmi feszültségek közepette az EU és Kanada közös nyilatkozatban üdvözölte a CETA szabadkereskedelmi megállapodás sikerét. A megállapodás 2017 óta van hatályban. Ursula von der Leyen elmondta, hogy 2023-ban 123 milliárd eurónyi kereskedelem zajlott az Atlanti-óceán két partja között.

"A CETA a szabad és tisztességes kereskedelem hatalmának kiemelkedő jelképe" - fogalmazott, hozzátéve, hogy az Európai Unió és Kanada közötti vámok 98%-a mentes a díjaktól.

A két fél hivatalosan is elindította a tárgyalásokat egy digitális kereskedelmi megállapodás kidolgozásáról. Az új megállapodás várhatóan jelentős mértékben elősegíti az adatok áramlását, valamint erősíti az együttműködést a mesterséges intelligencia, az online platformok szabályozása, a kiberbiztonság és a digitális szabványok területén.

A közös nyilatkozat célja, hogy a szabályozási keretek összehangolása révén biztonságosabb és inkluzívabb online platformokat alakítsanak ki. Ezen törekvések részeként a mesterséges intelligencia rendszerek fejlesztésére, valamint interoperábilis digitális személyazonosságok létrehozására összpontosítanak. Mindez elősegíti a polgárok és a vállalkozások közötti interakciók egyszerűsítését az Atlanti-óceán mindkét partján.

Tervezik továbbá, hogy fokozzák a mesterséges intelligencia innovációjával kapcsolatos közös munkát, többek között a "mesterséges intelligencia gyárak" és a nagy teljesítményű számítástechnikai infrastruktúra összekapcsolása révén.

A tárgyalásokra az EU digitális diplomáciájának fokozásával egy időben kerül sor. A hónap elején Henna Virkkunen, a technológiai ügyekért felelős biztos bemutatta a blokk globális digitális stratégiáját, amely a technológiai fejlesztés és szabályozás terén a megbízható szövetségesekkel való együttműködés elmélyítésére szólít fel.

A Bizottság már aláírt hasonló digitális kereskedelmi megállapodásokat Szingapúrral és Dél-Koreával, annak ellenére, hogy a magánélet védelmezői a személyes adatokra vonatkozó lehetséges kockázatokra figyelmeztettek.

A tervek szerint az EU és Kanada Digitális Partnerségi Tanácsának első ülése várhatóan idén valósul meg.

Related posts