Tapasztó Orsi: Mindannyiunk életében elérkezhet az a pillanat, amikor azt mondjuk: „Imádom ezt az országot, de mentálisan már nem tudok tovább kitartani.”

"A 80-as évek jutott eszembe, Ceaușescu, ahol nem szabad megszólalni olyankor, ha esetleg mást gondolsz mint a vezetés vagy a hangos többség" - mondta az ellehetetlenítési törvényről Tapasztó Orsi mentálhigiénés szakember a Telex hétfői, egész napos élő műsorában, ahol Fábián Tamással beszélgetett. Szerinte az ilyen helyzetekben fontos felismerni, ha az ember elkezd pánikolni, nem szabad félelemből cselekedni, de bárkinél eljöhet az a pont, hogy "oké, én imádom ezt az országot, de mentálisan én eddig bírtam".
"Egy igazi hullámvasút élmény volt számomra. Borzasztóan izgultam és féltem, hogy mi fog történni. Sok barátom és családtagom él itthon, és mindannyian izgatottan vártuk az eredményeket" - mesélte egy erdélyi magyar a vasárnapi román elnökválasztás kapcsán. Kiemelte, hogy George Simion fenyegetése, miszerint "aki nem rá szavaz, azzal egyenként el fog számolni", valóban ijesztő volt, és senki sem tudta elképzelni, milyen következményekkel járna, ha ő kerülne hatalomra. Örömmel tapasztalta, hogy Kovászna megyében Nicușor Dan 90 százalékos támogatottságot kapott. "Ez számomra azt bizonyította, hogy a józan ész győzedelmeskedett" - fogalmazott.
Az ellehetetlenítési törvény, illetve az általa okozott nyomasztó helyzet Tapasztó Orsit a gyerekkorára emlékeztette. Kisgyerekkorából megmaradt benne, hogy a szülei vigyáztak arra, hogy hol és mit beszélhetnek.
"Az a gondolat fogalmazódott meg bennem, hogy a 9 éves gyermekemnek talán lesz olyan élménye, amit mi is átéltünk otthon, Erdély csodálatos tájain."
- mondta. Az édesanyja mindig arra ösztönözte, hogy egy támogató környezetben bátran kifejezze a gondolatait. "Az anyukám igazi szabadságharcos volt, de ha ezt a fajta támogatást nem kapod meg a családodtól – hogy jogod van a saját véleményeidhez és érzéseidhez, és hogy ezeknek hangot is adhatsz –, akkor az ember felnőttkorában ezzel sokszor megküzd" - fejtette ki. Hozzátette, hogy gyakran innen ered, ha valaki felnőttként nem mer bátor lenni, vagy nem tudja felvállalni a valódi énjét.
A tartalomgyártással foglalkozó tapasztalt szakember az Instagramon még mindig nem biztos abban, hogy az ellehetetlenítési törvény milyen hatással lehet rá. Úgy érzi, elérkezhet az a pillanat, amikor azt mondja: "Na jó, Orsolya, itt az ideje búcsút inteni." Reméli, hogy most sokkal jobban megijedt, mint amit a valóság tartogat számára.
Tapasztó szerint a hasonló helyezetekben mindenki a saját tudatossági szintjén működik, de fontos tudatosnak lenni és észrevenni azt, ha valaki elkezd pánikolni. "Észrevenni azt, ha elkezdtünk zsigeri reakciót adni valamire, amit a pánik és a félelem vezérel." Az ellehetlenítési törvény benyújtása után Instagramon sok követője arról kérdezte, mikor van az a pont, amikor el kell költözni az országból. Ebben az esetben szerinte mindenkinek máshol van "az a bizonyos pont". Tapasztó Orsi szerint itt is tudatosság a legfontosabb. Hozzátette: "Tényleg eljöhet az a pont, hogy "imádom ezt az országot, de mentálisan én eddig bírtam"".
Az ilyenkor kialakuló bénultság legyőzésében segíthet, ha az ember olyan tevékenységbe kezd, amelyet értékesnek tart. "Tudok valamit cselekedni, ami hasznossá tesz: például felhívhatom a civil szervezeteket, vagy elkezdhetem terjeszteni a sajtóorgánumok 1%-os hirdetéseit." Ezek apró lépések, de ilyenkor az ember azt érezheti, hogy valami értékeset tett, miközben valójában belülről küzd a félelmeivel és a szorongásaival.
A jövővel kapcsolatos aggodalmak kezelése rendkívül hasznos lehet, de ennek a megoldása már egyfajta önismereti munkát igényel. Mindenkinek érdemes kialakítania a saját eszköztárát: míg egyesek a futásban találják meg a megnyugvást, mások az írásban vagy a meditációban lelik fel a belső békét. "Az ember üljön le, és fedezze fel, mi az, ami igazán segít neki" - hangzott el a tanács. Emellett a személyes kapcsolatokra is nagy hangsúlyt kell fektetni, hiszen az elszigeteltség a legfőbb szövetségese a pániknak. Ha van valaki, akivel megoszthatjuk érzéseinket, az elősegíti, hogy könnyebben kapcsolódjunk a valósághoz.
Azoknak akiket annyira közvetlenül érint az ellehetetlenítési törvény, hogy nem tudják letenni, folyton azzal foglalkoznak, azt tanácsolta: erőből húzzák ki magukat az adott témából. "Nem gondoljuk, hogy a saját gondolatainkra hatással tudunk lenni, mert automatikusan behúz egy spirál. De csakis én vagyok a felelőse annak, hogy meddig engedem magam abban a spirálban benne maradni." Tapasztó Orsi azt mondta, hogy az agy magától ezt fogja csinálni, de mindenkinek meg kell találnia azt a módszert, ami segít abban, hogy ettől az állapottól eltávolodjon.