Ujhelyi Davosban hangsúlyozta, hogy Magyarországot egyre inkább a putyini rezsim árnyékához kapcsolják.


Ujhelyi István, a politikai élet tapasztalt megfigyelője és egykori szocialista politikus, nemrégiben részt vett a davos-i Világgazdasági Fórumon (WEF). E különleges esemény kapcsán egy nyílt levélben osztotta meg velünk személyes élményeit és politikai észrevételeit, amelyek rávilágítanak a globális gazdasági kihívásokra és lehetőségekre.

A fórum, ami kezdetben az amerikai üzleti szokások bemutatására jött létre, mára a világ vezető politikai és gazdasági szereplőinek találkozóhelyévé nőtte ki magát. Itt a legégetőbb globális kihívásokat vitatják meg, és Ujhelyi szavaival élve, ez egy "különleges hely, különleges emberekkel és egyedülálló nemzetközi hatással". Tavaly már hatvan állam- és kormányfő, valamint közel háromszáz miniszter gyűlt össze itt, hogy közösen keressenek megoldásokat a világ problémáira.

Ujhelyi ezúttal nem hivatalos magyar képviselőként, hanem az APCO Worldwide tanácsadócég alapító-elnökének személyes tanácsadójaként vett részt a fórumon. Bár korábban számos nemzetközi eseményen részt vett, a davos-i csúcstalálkozón most járt először. "Számomra frissítően meglepő volt a helyi emberek nyitottsága, a hatalmas nemzetközi gigacégek irányítóinak, állami vezetőknek, a közéletben is aktív sztársportolóknak és hollywoodi sztároknak közvetlen forgataga az utcányi lezárt területen" - írta.

Ujhelyi számára különösen fájó volt, hogy a hivatalos eseményeken és a kiállítói pavilonoknál egyáltalán nem hallott magyar szót.

"Magyarország, vagyis a jelenlegi kormány ezúttal nem képviseltette magát" - fogalmazott a politikus, hangsúlyozva, hogy a hivatalos programkiírás értelmében a magyar gazdasági szereplőknek sem adtak lehetőséget a részvételre vagy üzleti kapcsolatok kialakítására. Ujhelyi véleménye szerint ez komoly mulasztás, mivel a globális kereskedelmi lehetőségekből és együttműködésekből való kimaradás az ország fejlődésének hátráltatását vonja maga után.

Ujhelyi szerint Magyarország nemzetközi megítélése is sérül, mivel a globális média- és gazdasági környezetben az Orbán-kormányt egyre inkább Oroszország sötét oldalához sorolják. "Ez pedig súlyos károkat okoz minden magyar embernek" - írta. Példaként említette, hogy olyan országok, mint Mongólia, Koszovó vagy Indonézia, aktívan építették kapcsolataikat a befektetőkkel, míg Magyarország hiánya feltűnő volt.

A fórum keretein belül számos globális kihívást elemeztek, melyek között szerepelt az orosz agresszió, az új amerikai kormányzat kiszámíthatatlan lépései, a populizmus ártalmai, valamint a mesterséges intelligencia fejlődésének következményei. Ujhelyi különös hangsúlyt fektetett arra, hogy számára rendkívül lényeges volt a turizmus iparágának jövőbeli irányvonalairól zajló eszmecsere is.

Ujhelyi optimizmussal tekint a jövőre, bízva abban, hogy egyre több ember és erősebb hangok képviselik Magyarország érdekeit a nemzetközi fórumokon. "Szükség esetén még a Fidesz-kormányt is helyettesíteni fogjuk" - fűzte hozzá. Emellett örömmel osztotta meg, hogy már megkapta a szakmai meghívóját a januári eseményre, és reméli, hogy a magyar érdekek még inkább érvényre juthatnak a globális színtéren.

Related posts